Mitsubishi Electric, ileri robot teknolojileri sunuyor

Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen markaları arasında yer alan Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory içinde robotlar önemli bir rol oynuyor.

A+ A-

Sanayi 4.0 evresinin akıllı fabrikalarına hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik kazandıran Mitsubishi Electric, üretimin her aşamasında büyük kolaylık sağlayan ileri robot teknolojisi ile Türk sanayisine yüksek katma değer sunuyor. Mitsubishi Electric’in yeni sanayi evresine yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory içinde kritik rol oynayan robotlar, olağan bir iş gücü olarak insan ihtiyaçlarını karşılayan hemen her endüstriyel tesiste kullanılıyor.
Mitsubishi Electric’in, robot kullanımının hızla yaygınlaştığı Türkiye’de ileri robot teknolojileri alanında satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştirdiğini ifade eden yetkililer, şöyle konuştular: “Şirket; otomotiv, ilaç, gıda, paketleme, elektronik ve eğitim gibi pek çok sektörde insan kolu veya eline yakın hassasiyette çalışan hızlı robotlarıyla fark yaratıyor. Minyatür bileşenlerin mikro montajı için paralel robot kollarından sızdırmaz muhafazalı 6 eksenli robotlara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan Mitsubishi Electric’in, robotları ile çözüm sunamayacağı herhangi bir uygulama bulunmuyor. Markanın geniş ürün gamında, temiz odalardan kirli, yağlı ve tozlu ortamlara kadar her türlü ortamda görev alabilecek uygun bir robot yer alıyor.”

“İlaç sektörü için ideal”
Modüler kontrol sunan yapıları ve ilaç endüstrisi sertifikasyonunun, firmanın endüstriyel robotlarını ilaç sektörü için ideal hale getirdiğini kaydeden yetkililer, “Robotların dâhili database bağlantısı ve tüm proseslere uygun kontrol sunan yapıları, kalite ve üretim verilerinin anlaşılır bir şekilde yedeklenmesini gerektiren tüm alanlarda modüler ve esnek uygulamalara olanak sağlıyor” dediler.
Mitsubishi Electric robotlarının, gıda sektöründe artan hijyen gereklilikleri, ürün çeşitliliği ve üretim işlemlerinin izlenebilirliği gibi ihtiyaçlara yanıt verebildiğini bildiren yetkililer, şirketin robotlarının yenilikçi detaylarının üst düzeyde hijyenik uygulamalar için kesin kaliteyi garanti ettiğini belirttiler. Yetkililer, şöyle devam ettiler: “Son derece hassas ve esnek olan Mitsubishi Electric robotlar; otomotiv sektöründe dokunma ile ölçüm, kalite güvencesi ve karmaşık bileşenlerin montajı gibi küçük detayların önemli olduğu her durumda kullanılabiliyor. Söz konusu robotlar, 7 gün 24 saat olarak tam hızda görevlerini yerine getiriyorlar.”“Güvenilirlik, hız ve süreklilik sunuyor”
Yüksek performans ve esneklik sağlayan Mitsubishi Electric robotlarının paketleme sektöründe yoğun olarak tercih edildiğini dile getiren yetkililer, “PLC kontrolörler, operatör terminalleri ve ek eksenler gibi tüm Mitsubishi Electric otomasyon bileşenleri sisteme dâhil edilebiliyor. Ayrıca, sisteme kameralar bağlanabiliyor ve robotlar konveyör bantları ile senkronize edilebiliyor. Bu özellikler; paketleme görevlerinin güvenilir, hızlı ve sürekli şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlıyor” diye konuştular.

“Esneklikte sınır tanımıyor”
Kompakt ve hafif robotlar ile eğitim ortamlarında uygulamalı öğrenim gerçekleştirilebildiğinin altını çizen yetkililer, kolay programlama ve simülasyon seçeneklerinin robotik alanına girişi kolaylaştırdığını ve esneklikte sınır tanımadığını aktardılar. Yetkililer, sözlerini şöyle tamamladılar: “Mitsubishi Electric robotlar, standart gerçek zamanlı arayüzler ve kolay programlama sayesinde, karmaşık üniversite araştırma projeleri dâhil olmak üzere robotların manipülatör olarak kullanılmasına ilişkin her türlü seçeneğe imkân tanıyorlar.”