Siemens’in MindSphere uygulaması MAKTEK’te yoğun ilgi gördü

Siemens’in endüstriyel internet platformu MindSphere, MAKTEK Avrasya 2018’de ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördü. Katılımcılar etkinlikte ayrıca, Siemens’in takım tezgahına özgü çözümlerini tanıyıp tecrübe etme olanağı da buldular.

A+ A-

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’na 132 metrekarelik standıyla katılan Siemens, takım tezgahına özgü kontrol ünitelerini ve dijitalleşmenin getirdiği avantajları gözler önüne serdi. Şirket tarafından etkinlikte tanıtılan ve makina üreticilerine verimlilik sağlayan, aynı zamanda yeni iş modelleri sunan internet platformu MindSphere ziyaretçilerden yoğun bir ilgi gördü.
Siemens’in endüstriyel internet platformu MindSphere’in, sahada bulunan tüm makinaların ağa bağlanmasını sağlayarak, makinalarda oluşan verilerin toplanmasına ve buluta taşınmasını aracılık ettiğini kaydeden yetkililer, “Böylece, makina üreticileri ve operatörleri daha önce mümkün olmayan hacimlerdeki verileri analiz ederek kullanabiliyorlar. Bu sayede makinaların verimliliğini artarken; elde edilen veriler kullanılarak MindSphere üzerinde aplikasyonlar geliştirilebiliyor. Bu aplikasyonlar; koruyucu bakım, enerji veri yönetimi ya da kaynak optimizasyonu gibi yenilikçi dijital hizmetler ve makina araçları için yeni uygulamalara başlangıç noktası oluşturuyor. Tamamen açık bir sistem olması; makina üreticileri, ekipman üreticileri ve makina kullanıcıları için yeni iş modelleri de oluşturuyor” diye konuştular.

“Basit fonksiyonlar sunuyor”
MindSphere aplikasyonlarının makina üreticilerinin dijital dünyaya rahatça adım atmalarını sağlamak için basit fonksiyonlar sunduğunu aktaran yetkililer, şöyle devam ettiler: “Makina üreticileri bu basit fonksiyonları, kendilerine özel, kapsamlı makina ve proses bilgilerine uygulayabiliyor; müşterileri için yenilikçi ve özelleştirilmiş uygulamalar, çözümler ve hizmetler geliştirerek sunabiliyorlar. Bu sayede, dünyanın her köşesine dağılmış makinaları ya da makina filosunu izleyebilme ve durma sürelerini azaltma gibi avantajlar elde edebiliyorlar. Bunun en güzel örneği ise, Siemens Türkiye mühendisleri tarafından MindSphere üzerinde geliştirilen Manage My Machine uygulaması. Uygulama sayesinde, dünyada herhangi bir yerdeki makinaların verileri, mevcut veya geçmiş durumları görüntülenebiliyor. Bu veriler otomatik olarak SAP ERP ile senkronize ediliyor ve servis personeline görev atanabiliyor. Manage My Machine sayesinde örneğin; Sinumerik 840D kontrolü, kolay ve hızlı bir şekilde MindSphere’e bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılar, ağa bağlı makinaların hepsinden bilgi alabiliyorlar. İlgili makina bilgilerinin toplanıp analiz edilmesi sayesinde kullanıcılar, makinaların mevcut durumu hakkında ve makina geçmişi ile ilgili şeffaf bir inceleme imkânına sahip oluyorlar. Böylece durma süreleri azalıyor, servis ve bakım süreçlerinde optimizasyon sağlanıyor, verimlilik artıyor.”“En son yenilikler katılımcılarla paylaşıldı”
MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda katılımcıların, Siemens’in takım tezgahlarına özgü çözümlerini tanıyıp tecrübe etme olanağı da bulduklarının altını çizen yetkililer, “CAD/CAM-CNC için tasarlanan sanal makina ve ağ kurulumu çözümleriyle takım tezgahları arasında, yönetim kademesinin de dâhil olduğu ortak bir ağ kurulumu mümkün oluyor. Kesintisiz dijital üretim ve üretim kaynaklarının verimli kullanımını sağlayan Siemens Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi (Product Lifecycle Management-PLM) ve Sinumerik Integrate uygulamalarındaki en son yenilikler etkinlikte katılımcılarla paylaşıldı” diye konuştular.

“Siemens ‘Altın Pergel’ jürisinde yer aldı”
Ödülleri MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda verilen ‘Altın Pergel Yarışması’nda bu yıl Siemens TAC Lideri Özgür Aslan’ın jüri üyesi olarak görev aldığını da kaydeden firma yetkilileri, sözlerini şu şekilde noktaladılar: “Türkiye genelindeki tüm meslek liselerinin 10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerinin katıldığı ‘Altın Pergel Yarışması’ kapsamında öğrenciler, ekonomik CNC kontrollü 2 eksenli torna tezgahı tasarladılar. Jürinin değerlendirmeleri sonucunda ilk 3’e giren projelerin ödülleri düzenlenen bir törenle sahiplerine teslim edildi.”