Mıhcı: "Motion Control yazılımları konusunda yatırım yapacağız"

2017 yılında faaliyetlerine başlayan NES Motion Otomasyon Sistemleri, ağırlıklı olarak talaşlı imalat sektöründeki CNC işleme merkezleri için kullanılan Motion ve NC yazılımları üretiyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Ağırlıklı olarak talaşlı imalat sektöründeki CNC işleme merkezleri için kullanılan Motion ve NC yazılımları üreten NES Motion Otomasyon Sistemleri, 8 eksene kadar senkron hareket kabiliyeti olan uygulamalar yapıyor. Yüksek seviyeli Motion uygulamalarında müşterilerine çözümler sunan firma, katma değer sağlayacak özel projeler üretmeyi hedefliyor. Kuruluş, Motion Control yazılımları konusunda da yatırım yapacak.

Mıhcı: “2017’de faaliyetlerimize başladık”
NES Motion Otomasyon Kontrol Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti. firmasının sahibi Fatih Mıhcı, şirketlerinin 2017 yılında faaliyetlerine başladığını bildirdi. Mıhcı, konuşmasına şöyle devam etti: “Gelişen eksen kontrol teknolojileriyle bu alanda yapılabilecek uygulamar için ürün gamını genişletmek adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu sektör için Ar-Ge hiç bitmeyecek olan bir süreç ve biz teknolojinin ilerleyişinin seyircileri değil oyuncuları olduğumuza inanıyoruz. Bu yüzden firma olarak Ar-Ge odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca, Omron CNC Solution partneri olarak, Türkiye Omron ile birlikte Türk sanayisine hizmet veriyoruz. Motion Control yazılımları üzerine de ciddi rakamlarla yatırım yapacağız.”

“Katma değer oluşturmayı hedefliyoruz”
Talaşlı imalat sektörüne yönelik yatırım yapmayı planlayan müşterilerine yazılım hizmeti vermeyi ve yurtdışından alınan yazılımları kendi bünyelerinde üreterek katma değer oluşturmayı hedeflediklerini ifade eden Mıhcı, “Şu anda Omron Electronics ile birlikte pazarın yüzde 10'una hâkim durumdayız. İç pazarda talaşlı imalat sektöründe makina üretimi yapan ve sektörde imalat yapan bütün firmalar müşteri portföyümüz içinde yer alıyor. Yurtdışından tedarik edilen kontrol yazılımlarının tamamını Türk mühendislerle birlikte Türkiye'de üretmek ve hem iç, hem de dış pazarda satmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yazılım desteğine ihtiyaç var”
Sektörde yaşanan gelişmeler hakkında da görüşlerini açıklayan Fatih Mıhcı, konu hakkında şunları aktardı: “Türkiye’de şimdiye kadar bu alanda yapılan uygulamalar pazarda yer tutabilecek seviyeye gelmedi. Biz bu anlamda kendimizi avantajlı buluyoruz. Müşterilerimizden gördüğümüz ilgi ve destek bizim yatırımlarımızı hızlandırıyor ve pazar doğru yönlendirildiği takdirde Türkiye'de eksen kontrol ve CNC sektöründe yazılım desteğine duyulan ihtiyacın ne kadar çok olduğunu bize gösteriyor. Önümüzdeki süreçte ise, gelişen teknoloji ile Türkiye'de bu sektörde yapılan uygulamaların hız kazanacağına inanıyoruz.