MİB ve üyeleri Simtos Fuarı’na çıkarma yaptılar

Simtos Seul Uluslararası Takım Tezgahları Fuarı’na MİB önderliğinde katılan firmalar, en son teknolojiye sahip ürünlerini sergilediler.

A+ A-

İki yılda bir düzenlenen ve dünya takım tezgahları sektörünün tüm bileşenlerinin bir araya geldiği Simtos Seul Uluslararası Takım Tezgahları Fuarı, 102 bin 431 metrekarelik alanda, 35 ülkeden bin 222 firmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Makina İmalatçıları Birliği (MİB) önderliğinde fuarda boy gösteren Türk firmaları, ana teması ‘Endüstri 4.0’ ve ‘Yapay Zeka’ olan fuarda, temaya uygun ürünlerini sergilediler.

Türker: “Etkinlikten memnun ayrıldık”
Etkinlikten oldukça memnun ayrıldıklarını söyleyen MİB Genel Sekreteri Nail Türker, takım tezgahları ithalatında beşinci, ihracatında ise 33’üncü sırada yer alan Güney Kore ile dış ticaret dengesini Türkiye lehine değiştirmek istediklerini ifade etti. Türker, şöyle konuştu: “KOMMA-Korea Machine Tool Manufacturers Association üyeleri etkinlikte bizleri ziyaret ederek, bundan sonraki fuarlarda MİB üyesi Türk firmalarına yüzde 8 teşvik verileceğini söylediler. Bu, sektörümüz için son derece önemli bir destek. Çünkü Simtos, dünyanın en önemli markalarının buluştuğu ve son teknoloji ürünlerin sergilendiği bir etkinlik. Türk firmaları olarak, bu fuarda ayrıcalıklı olarak yer almak bizler için çok güzel bir gelişme.”

“DGMC ile de bir görüşme gerçekleştirildi”
MİB standını ziyaret eden Seul Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi M. Alper Atilla’nın da, Türk firmaları ile tanışarak, Kore’ye ihracat yapmak ve ülkede ofis açmak isteyen firmalara destek vermeye hazır olduklarını belirttiğini kaydeden Türker, “Fuarda ayrıca, yerel bir kooperatif olan DGMC (Daegu Gyeongbuk Machinery Cooperative) ile bir görüşme gerçekleştirildi. 1962’de kurulan ve 498 üyesi bulunan kooperatif ile yapılan görüşmede; teknik seminerler, ihracat-ithalat koordinasyonu, fuarlarda iş delegasyonları, fuar katılımları, fuarlara alım heyetlerinin daveti, gümrüksüz bölgelere yatırım, Kore ve diğer ülkelerde B2B görüşmeler yapılması gibi konular gündeme geldi” dedi.