Mevcut alçak gerilim sistemlerini geliştirmeye yarayan dijital ünite

ABB, eski alçak gerilim tesislerini dijital mikro şebekelere dönüştüren yenilikçi ve tak-çalıştır kolaylığındaki Ekip UP dijital ünitesini piyasaya sundu.

A+ A-

ABB

ABB, eski alçak gerilim tesislerini dijital mikro şebekelere dönüştüren yenilikçi ve tak-çalıştır kolaylığındaki Ekip UP dijital ünitesini piyasaya sundu. Bağlantılı ve yazılım özellikli çözümlerden oluşan ABB Ability™ portföyünün bir parçası olan bu yenilikle birlikte, verimlilik ve enerji maliyetlerinde veri odaklı kazançlar sağlamak mümkün hale geldi.
ABB Koruma ve Bağlantı İş Kolu Yöneticisi Giampiero Frisio, konu hakkında şunları söylüyor: "ABB Ability™, sistem verilerini verimlilik kazançlarına dönüştüren bir dizi akıllı cihaz ile gücün dijitalleştirilmesini daha erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirir. Ekip UP, basit bir yazılım tabanlı, eklenebilir güncelleme modülü olarak, endüstride ilk defa müşterilerin mevcut güç donanımlarını dijitalleştirerek, ellerinde tutmalarını sağlayan bir yenilik.”
Ekip UP, mevcut elektrik sistemini bulut tabanlı enerji yönetim platformu ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System’e bağlayarak, dijitalleştirmenin avantajlarını elde etmek için bir panoya takılır. Ekip UP’ın kontrol becerileri, tesisin kapsamlı bir mikro şebekeye dönüşmesine yardımcı olur.
Güç dağıtımı, geleneksel üstten-aşağı enerji akışlarından uzaklaşıp, daha fazla yerinde üretim ve yenilenebilir enerji kaynakları ile dağıtık çoklu kaynaklı şebeke mimarisine geçmektedir. Ayrıca endüstriyel ve ticari tesislerde, enerji tüketiminin ve varlıkların dağılımının daha net bir resmini elde etmek için bağlantılı cihazlardan gelen veriler kullanılır.

Basit ve uygun maliyetli bir yol
ABB Ekip UP; güç tüketimini izlemek, işlemleri optimum hale getirmek ve temel süreçlerde çalışma süresini en üst düzeye çıkarmak için basit ve uygun maliyetli bir yoldur. Bu çok fonksiyonlu cihaz, panoya yapılacak en az müdahale ile maksimum çalışma süresi sağlayarak, kurulu tesisin en son çıkan dijital yeniliklerden faydalanmasını sağlar.
Ekip UP, koruma ve hızlı arıza teşhisi sağlayarak kaynakları izler. Ekip UP ayrıca, kaynakların sürekli olarak kontrolünü ve yönetimini sağlar. Pazar taleplerini ve bireysel müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için Ekip UP'ın beş farklı versiyonu mevcuttur:
- Ekip UP Monitor: Akım, gerilim, güç ve güç kalitesini ölçmenin yanı sıra, hata kaydı ve analizlerini içerir. Gelişmiş haberleşme yetenekleri, onu denetim sistemleri ile entegrasyona hazır hale getirir ve panoların bulut tabanlı enerji yönetim platformu ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System ile bağlantı kurmasını sağlar.
- Ekip UP Protect: Besleme devreleri için gerekli tüm koruma fonksiyonlarını sağlar.
- Ekip UP Protect+: Jeneratör korumasının yanı sıra, güç dağıtım şebekeleri için uyarlanabilir ve yönlü koruma sağlar. Dâhili I/O kontakları diğer anahtarlama cihazlarıyla arayüz oluşturmayı kolaylaştırır.
Her iki versiyon da, ABB'nin ‘all-in-one’ mikro şebeke yazılımının, servis sürekliliğini ve enerji verimliliğini artıran otomatik transfer ve yük paylaştırma gibi kullanımı kolay fonksiyonlarıyla yükseltilebilir.
- Ekip UP Control: İzleme fonksiyonlarına, uygun maliyetli güç yönetimi algoritmaları ekler. Müşteriler, tesisin enerji tüketimini yönetmek için akıllı kurallar uygulayarak, yüksek enerji maliyetlerini en aza indirebilir ve talep yanıt programlarına erişim için başvurabilir.
- Ekip UP Control+: Kapsamlı bir mikro şebeke kontrolörü olarak çalışan ve eksiksiz bir fonksiyon serisi sunan en güçlü versiyondur.
Ekip UP, 40kW-4MW arası alçak gerilim uygulamaları için uygundur. Bu çok fonksiyonlu cihaz, pano kapağına veya DIN rayına monte edilebilir. Gelişmiş özellikleri bile sadece basit programlama becerileri gerektiren ve kullanıcı dostu olan Ekip Connect devreye alma yazılım aracı, cihazın yapılandırılmasını basitleştirir. 10 dili destekleyen sezgisel renkli dokunmatik ekranı; müşterinin ayarlara göz atmasına, uyarıları kontrol etmesine ve parametreleri hızlı ve kolay bir şekilde ayarlamasına olanak tanır.