Metalurji sektörü İstanbul’a çıkarma yapacak

Ankiros/Annofer/Turkcast Fuarı, 25-27 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. Etkinlikler, bir kez daha tüm döküm, demir çelik ve demir dışı metaller sektörlerini aynı çatısı altında bir araya getirecek.

A+ A-

2018 yılının en önemli metalurji buluşmalarından olan Ankiros (14. Uluslararası Demir Çelik ve Döküm Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı)/Annofer (13. Uluslararası Demirdışı Metaller Teknoloji, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı)/Turkcast (8. Döküm Ürünleri İhtisas Fuarı), 25-27 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinlikler, bir kez daha tüm döküm, demir çelik ve demir dışı metaller sektörlerini İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi çatısı altında buluşturacak.
Fuar öncesinde; Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Koray Hatipoğlu, Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Anıl’ın katılımıyla bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Yayan: “Çok önemli bir etkinlik”2018 yılının ikinci yarısında yaşanan döviz problemi ve dünya çapında yaygınlaşan korumacılık önlemlerinin çelik sektörünü de olumsuz yönde etkilediğini belirten Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, “Ancak, Türkiye dünya serbest ticaretinin aktif bir üyesidir. Ticaret savaşları, elde edilmiş kazanımları geriye götürmek dışında bir fonksiyon icra etmeyecektir. Ankiros Fuarı, serbest piyasa ekonomisine olan inancın bir göstergesidir. Etkinliğin başarısı, serbest piyasa bayrağını daha yüksek bir profilde dalgalandırmaya katkı sağlayacaktır. 15 Temmuz ve sonrasındaki olağanüstü hal döneminde ve içinden geçmekte olduğumuz sıkıntılı ekonomik şartlarda, Ankiros’a katılan yabancı firma sayısındaki artış, fuarın yalnızca Türk üreticiler değil, teknoloji ve yüksek teknolojiye sahip makina teçhizat üreten yabancı firmalar için de büyük önem taşıdığını ortaya koymaktadır” dedi.

Hatipoğlu: “Önemli etkinlikler düzenlenecek”2012’den beri dünya üretim ortalamalarının yaklaşık 7 misli oranında bir büyüme oranı yakalayan Türkiye’nin, dünya döküm üretiminden aldığı payın dört yıl içinde yüzde 27 arttığını anlatan Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Koray Hatipoğlu ise, “En güncel verilere göre ülkemiz, metal döküm üretim miktarı bakımından dünyada 11. Avrupa’da ise 3. sıradadır. Sektörümüzü dünyada daha da ileriye taşıyan fuar üçlüsünde, etkinlikle eş zamanlı olarak derneğimiz ‘10. TÜDÖKSAD Uluslararası Döküm Kongresi’ni gerçekleştirecek. TÜDÖKSAD Akademi tarafından düzenlenen ve bu yılki ana teması ‘Sürdürülebilir Karlılık’ olarak belirlenen kongre programında 25, 26 ve 27 Ekim’de düzenlenecek 7 oturumda toplam 46 başlıkta sunum gerçekleştirilecek. Bunun yanında; ‘3. TÜDÖKSAD Erdoğan Nas Çevre Ödülleri’ töreni ve ‘Poster Sergisi’, ‘Hakan Karakaya Döküm Heykel Sergisi’, ‘5. Dökümün Fotoğrafları Sergisi’ ve önceki fuarlarda da büyük ilgi gören ‘Cevdet Usta ile Döküm Yapıyoruz’ etkinliğinde katılımcılar, gerçek bir döküm deneyimini, derneğimizin etkinlik alanında yaşayacaklar” dedi.

Anıl: “Vazgeçilmez bir iş platformu”Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Anıl da, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında şunlara değindi: “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz Ankiros/Annofer/Turkcast fuarları hem stant alanı, hem sektör lideri katılımcıları, hem de profesyonel ziyaretçileriyle en prestijli fuarlar oldular. Ankiros/Annofer/Turkcast üçlemesi, katılımcı ve ziyaretçi etkinliği ile sektörel fuarlar arasında bu farkı ile öne çıkmaktadır. Etkinlikler, sektörün önde gelen ulusal ve global kuruluş ve derneklerinden de büyük destek almaktadır. Ankiros/Annofer/Turkcast, ilgili tüm sanayi dalları için etkili ve kalıcı çözümler sunan vazgeçilmez bir iş platformu haline gelmiştir.”
Son düzenlenen fuarların 22 bin metrekareyi aşkın net stant alanında organize edildiğini hatırlatan Anıl, söz konusu etkinliklerin 985 katılımcıya ve 14 bin 727 ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını aktardı. Anıl, “Yeni katılımcılarımız ile Ankiros/Annofer/Turkcast 2018, bin 15 katılımcıyı geçerek kendi rekorunu kırmış oluyor. Fuar, 22 bin 140 metrekarelik sergileme ve 2 bin metrekarelik etkinlik alanında kurulacak” diyerek sözlerini noktaladı.