Metal işleme sektörü EMO için gün sayıyor

İki yılda bir metal işleme sektörünü Almanya’da bir araya getiren ve bu yıl 16-21 Eylül tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak EMO Hannover Fuarı için hazırlıklar son aşamaya gelmiş bulunuyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Alanında dünyanın en büyük fuarı olan metal işleme sektörünün buluştuğu EMO için gün sayılıyor. Aylar önceden Hannover’de otel ya da pansiyon evlerde rezervasyon yapanlar ve uçak biletlerini alanlar görece daha rahat; ancak geç kalanlar ekonomik yer ve bilet arayışı içindeler.
Takım Tezgahları İşadamları Derneği’nin (TİAD) iftar yemeğindeki masa sohbetlerinde EMO gündemdeki konulardan biriydi. Metal işleme makinaları ve üretim teknolojileri alanıyla uğraşanlar için ihracatta Almanya’nın önemi çok açık. Bu kesimde, Almanya’da ekonomik alanda gündeme gelen en ufak değişimin bile endişe uyandırdığını görüyoruz. Ülkemizin ekonomik koşullarında ihracatın giderek daha da önem kazandığı dikkate alındığında, iki yılda bir gerçekleştirilen EMO Hannover Fuarı çok özel bir önem taşıyor. Sadece ihracatçıların değil, sektördeki gelişmeleri ve eğilimleri izlemek için koşullar ne olursa olsun EMO ziyaretçilerin de ajandasında özel bir yer alıyor. VDW yetkilisinin tabiriyle; ekonomik alanda dünyanın hemen her yerinde ekonomik anlamda kara bulutların dolaştığı bir dönemde, sektörün durumunun ve yaşanması olası gelişmelerin enine boyuna tartışılacağı kesin.

Fuar CECIMO adına organize ediliyor
Fuarla ilgili bilgilerin kısa özeti şöyle: EMO Hannover Fuarı, bu yıl ‘Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler’ sloganıyla gerçekleştirilecek. Metal kesme ve şekillendirme tezgahları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergileneceği etkinlik, 50’den fazla ülkeden 2 binin üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak. Organizasyon; VDW (Alman Takım Tezgahları Üreticileri Derneği, Frankfurt am Main) tarafından Deutsche Messe AG’nin iş birliği ile Avrupa Takım Tezgahı İmalatçıları Birliği (CECIMO) adına organize ediliyor. VDW, Alman makina araç endüstrisinin temsilcisi olarak, temsil ettiği endüstri dallarında kendi adına uluslararası ticaret fuarları organize eden birkaç endüstri derneğinden biri ve bu alanda uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Kalitenin göstergesi olan ‘Bir VDW ticaret fuarı’ markası, sunduğu başarılı etkinliklerle ticari bir marka haline gelmiş durumda. VDW, Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA) içinde yer alıyor, üyelerinin çıkarlarını hem ulusal, hem de uluslararası olarak temsil ediyor.

Dijitalleşme ve akıllı makinalar ağı
Sektöredeki veriler dikkate alındığında, Almanya açısından Türkiye 65 milyon Euro civarında bir hacimle ilk 15 tedarikçi arasında yer alıyor. Türk sanayiinin en önemli üç tedarikçisinden biri ise Almanya. Üç tedarikçi Almanya, Tayvan ve Japonya’dan binin üzerinde üretici ile yeni iş birlikleri için bu fuarda görüşme yapma olanağı bulunuyor. Türkiye’den 40’ın üzerinde firmanın kayıt yaptırdığı etkinliğin oldukça verimli geçmesi bekleniyor. EMO Hannover’de, Endüstri 4.0 konseptli makinalardan (tezgahlar ve işlem merkezleri) bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümler, katılımcı firma ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Akıllı fabrikalarla ilgili belirleyici olan faktörün; tüm değer zinciri boyunca insanlar, tesisler ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir network kurulması olduğunu dikkate alan fuar yetkilileri, dijitalleşme ve akıllı fabrika ağ (networking-katma değer üretim zinciri) uygulamalarına özel bir ağırlık vermişler. EMO Hannover, akıllı fabrikalar için akıllı teknolojilerin buluşma noktası olarak hazırlanmış. IoT konusuna ayrıca özel yer ayrılmış. Endüstri 4.0 alanında; süreç izleme, operatör desteği, maksimum veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler ve bulut teknolojileri gibi yeni teknolojiler sergilenecek. Bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu, alanında uzman isimlerin katılacağı panel ve konferanslarla ele alınacak. Endüstri 4.0 Trend Forumu da bir diğer önemli etkinlik olarak göze çarpıyor. VDW, takım tezgahlarının ikinci en büyük alıcı sektörü olan makina ve tesis mühendisliği alanlarının şemsiye örgütü olan VDMA’nın yazılım birliğiyle güçlerini birleştirerek, EMO süresince devam edecek olan sunumlar ve paneller de dâhil olmak üzere en yeni Endüstri 4.0 ve makina öğrenimi trendlerini kapsayan üst düzey bir forum düzenliyor.