Metal işleme sektörü EMO Hannover 2019’da

Almanya, sonbaharda alanında devleşmiş fuarlara ev sahipliği yapacak. İlk olarak, EMO Hannover eylül ayında sahne alacak. 16-21 Eylül tarihleri arasında kapılarını açacak olan etkinlik için hazırlıklar son aşamaya geldi.

A+ A-

Yalçın GÜR

İki yılda bir gerçekleştirilen EMO, bu sene 16-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Alanında dünyanın en büyük etkinliği olan, metal işleme sektörünün buluştuğu fuar için gün sayılıyor.
Metal işleme makinaları ve üretim teknolojileri alanında uğraşanlar için ihracatları açısından Almanya’nın önemi çok açık. Bir anlamda dünya metal işleme teknolojileri sektörü açısından pusula gibi bir işleve sahip olan etkinlik, Türkiye makina sektörü açısından da özel bir durum arz ediyor. Sektördeki veriler dikkate alındığında Almanya açısından Türkiye, 65 milyon euro civarında bir hacimle ilk 15 tedarikçi arasında yer alıyor. Türk sanayiinin en önemli üç tedarikçisinden birisi ise Almanya. Üç tedarikçi Almanya, Tayvan ve Japonya’dan binin üzerinde üretici ile yeni iş birlikleri için bu fuarda görüşme yapma olanağı bulunuyor. Türkiye’den 40’ın üzerinde firmanın kayıt yaptırdığı etkinliğin oldukça verimli geçmesi bekleniyor.
Sektör için Almanya’da ekonomik alanda gündeme gelen en ufak değişimin bile endişe uyandırdığını görüyoruz. Ülkemiz için ihracatın giderek daha da önem kazandığı dikkate alındığında, iki yılda bir düzenlenen EMO Hannover, Türkiye makina sektörü açısından bu yıl daha da özel bir yere sahip hale geldi. Fuar sadece ihracatçılar için değil, sektördeki gelişmeleri ve eğilimleri izlemek için koşullar ne olursa olsun ziyaretçilerin ajandasında da özel bir yer alıyor. VDW yetkilisinin tabiriyle EMO Hannover 2019; dünyanın hemen her yerinde ekonomik anlamda kara bulutların dolaştığı bir dönemde, sektörün durumunun ve yaşanması olası gelişmelerin enine boyuna tartışılacağı bir platform olacak.

2 binin üzerinde firmaya ev sahipliği yapacak
Fuarla ilgili bilgilerin kısa özeti şöyle: EMO Hannover, bu yıl ‘Geleceğin üretimine yön veren akıllı teknolojiler’ sloganıyla gerçekleştirilecek. Metal kesme ve şekillendirme tezgahları, üretim sistemleri, yüksek hassasiyetli araçlar, otomatik malzeme akışları, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuar alanlarında modern metal işleme teknolojilerinin sergileneceği etkinlik, 50’nin üzerinde ülkeden 2 binden fazla firmaya ev sahipliği yapacak. Organizasyon; VDW (Alman Takım Tezgahları Üreticileri Derneği) tarafından Deutsche Messe AG’nin iş birliği ile Avrupa Takım Tezgahı İmalatçıları Birliği (CECIMO) adına organize ediliyor. VDW, Alman makina araç endüstrisinin temsilcisi olarak, temsil ettiği endüstri dallarında kendi adına uluslararası ticaret fuarları organize eden birkaç endüstri derneğinden biri ve bu alanda uzun yıllara dayanan bir tecrübeye sahip. Kalitenin göstergesi olan ‘Bir VDW ticaret fuarı’ markası, sunduğu başarılı etkinliklerle ticari bir marka haline gelmiş durumda. VDW, Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA) içinde yer alıyor, üyelerinin çıkarlarını hem ulusal, hem de uluslararası olarak temsil ediyor.

Dijitalleşmiş ürün ve ürün hatlarının somutlaşmış son hali
Fuar yetkilileri, etkinlikle ilgili şu bilgileri paylaşıyorlar: “EMO Hannover’de, Endüstri 4.0 konseptli makinalardan (tezgahlar ve işleme merkezleri) bileşenlere, kontrollerden ölçüm sistemlerine ve malzeme akışlarına kadar akıllı fabrikalara yönelik yeni ürün ve çözümler, katılımcı firma ve ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. EMO Hannover, akıllı fabrikalar için akıllı teknolojilerin buluşma noktası olacak bir içeriğe sahip.”
Akıllı fabrikalarla ilgili belirleyici olan faktörün; tüm değer zinciri boyunca insanlar, tesisler ve iş süreçleri arasında kapsamlı bir network kurulması olduğunu dikkate alan fuar yetkilileri, dijitalleşme ve akıllı fabrika ağ (networking-katma değer üretim ziniciri) uygulamalarına özel bir ağırlık verdiklerini belirtiyorlar. Paylaşılan bilgiler, IoT konusuna ayrıca özel yer ayrıldığını, Endüstri 4.0 alanında; süreç izleme, operatör desteği, maksimum veri güvenliğiyle sorunsuz veri akışı sağlayan çözümler ve bulut teknolojileri gibi yeni teknolojilerin sergileneceğini ortaya koyuyor. Bilimsel alandaki gelişmeler ve sektörün gelecek vizyonu alanında uzman isimlerin katılacağı Endüstri 4.0 Trend Forumu, makina öğrenimi gibi forumlar yanında panel ve konferans programları dikkat çekiyor.