Mert Makina, sektöründe dünya lideri olmayı hedefliyor

1995 yılında kurulan ve dünyanın en büyük yatak makinası üreticilerinden biri olan Mert Makina, üretiminin yüzde 95’ini 92 ülkeye ihraç ediyor. Firma, 2020'de ise 100 ülkeye ihracat yapmayı hedefliyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Dünyanın en büyük yatak makinası üreticilerinden Mert Makina, yeni tesisinde devreye aldığı son teknoloji CNC ve üretim makinaları yatırımlarıyla kapasitesini yüzde 30 artırdı. Yatırımlarını Endüstri 4.0 ekseninde şekillendiren ve yıllık 10 milyon dolar civarında ihracat yapan firma, 2020’ye kadar 100 ülkeye ulaşmayı hedefliyor.
92 ülkeye ve 5 kıtaya ihracat yaptıklarını ifade eden Mert Makina Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Nebi Doğan, 2020 itibariyle 100 ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerini aktardı. Doğan, “Şu anda özellikle; Hindistan, Endonezya ve Güney Kore gibi ülkelere yoğunlaştık. Avrupa, Amerika ve Afrika’ya ise son 5 yıldır devam eden ihracatımız var. Yurtdışında 16’ya yakın (exclusive) ülkede bizi tamamen temsil yetkisi olan bayiimiz ve 20’nin üzerinde (non-exclusive) yarı yetkili bayiimiz ve acentemiz var. Bunlar hem kendi ülkerindeki müşterilere satış yapıyor, hem de müşterilerimize yerinde servis hizmeti veriyorlar. Bizim ihracat ekibimiz de, bu acentelerle birlikte bütün müşterilerimize servis veriyor” dedi.

"Yılda 500’e yakın makina üretiyoruz"
6 ana grupta üretim gerçekleştirdiklerini bildiren Doğan, şunları söyledi: “Otomatik yatak üretim hatları, kapitone makinaları, kenar kapama makinaları, yatak ambalaj makinaları, bonel yay ve dizgi makinaları, yatak bordur üretim ve kesim makinalarından oluşan bu 6 grup altında da, seri imalatını yaptığımız 20 otomatik ve yarı otomatik makina bulunuyor. Müşteri odaklı çalışmayı benimsiyoruz ve 15’e yakın makinanın üretimini yapıyoruz.”
100’e yakın çalışanları ile faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Doğan, yılda 500’e yakın değişik türde yatak imalat makinası ürettiklerini aktardı. Doğan, “Üretimimizin neredeyse tamamını ihraç ediyoruz. Yıllık 10 milyon dolar civarında ihracatımız oluyor. Üretim sayısı bakımından dünyanın en büyük yatak imalat makinacılarından biriyiz. Yatak dikiş sektöründe İtalya’daki bir rakibimizin fabrikasını kapatması sebebiyle, dünyada Çin’den sonra adet bazında en büyük ikinci üretici konumundayız” ifadelerini kullandı.

“Değişim süreci tüm ülkeleri etkisi altına aldı”
Endüstriyel değişim sürecinin tüm ülkeleri etkisi altına aldığını kaydeden Mustafa Nebi Doğan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yapılan birçok araştırma raporu gösteriyor ki; Türkiye, sanayi devriminden payını almak için gerekli altyapı ve pilot sektörlerdeki uygulamalarına başladı. Endüstri 4.0 tabanlı üretim süreçleri, fabrikalardaki makinalarda, siber-fiziksel dünyaların bir araya geldiği sistemler demek. Bu sistemler üretimin yanı sıra; Ar-Ge, tasarım ve pazarlama süreçlerinde de önemli farklar yaratacak. Üretim süresi, maliyetler, kaynak kullanımının iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulan enerji miktarının azalması, üretim miktarı ve kalitesinin artarak, pek çok farklı ve karmaşık yapıda ürünün çok daha kısa sürede ve optimum kalitede üretilmesi demek olacak. Bundan dolayı son dönemdeki yatırımlarımız daha çok bu alana yönelik.”
10 bin metrekarelik yeni tesislerinde son teknoloji CNC ve üretim makinalarına yaptıkları yatırımla birlikte kapasitelerini yüzde 30 oranında artırdıklarını ifade eden Doğan, “Müşterilerin ve üreticilerin beklentisi, hızlı ve esnek üretim yapabilmemiz yönünde şekillenmeye başladı. Mert Makina olarak, müşterilerimizin üretim faaliyetlerini hızlandırarak, daha esnek üretim yapabilecekleri teknolojiler geliştirmeye odaklandık. Ar-Ge faaliyetleri ve teknolojik gelişim bizler için çok önemli. Bu noktada, Ar-Ge faaliyetlerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı Kayseri Sanayi Odası’na teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.