Mert Makina, 2020’de 100 ülkeye ihracat yapacak

1995 yılında kurulan, dünyanın en büyük yatak makinası üreticilerinden biri olan ve üretiminin yüzde 95’lik kısmını ihraç eden Mert Makina, 2020 itibariyle 100 ülkeye ihracat yapmayı hedefliyor.

A+ A-

Üretiminin yüzde 95’ini 81 ülkeye ihraç eden Mert Makina, Endüstri 4.0 odağında devam ettirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla 2020 yılında 100 ülkeye ihracat yapmayı hedefliyor. 1995 yılında kurulan firma, 2010 yılından sonra yöneldiği ihracat ile önemli başarılara imza atıyor.
Dünyanın en büyük yatak makinası üreticilerinden biri olduklarını kaydeden Mert Makina Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Nebi Doğan, 81 ülkeye ve beş kıtaya ihracat yaptıklarını ifade etti. 2020 itibariyle 100 ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerinin altını çizen Doğan, “Şu anda özellikle; Hindistan, Endonezya ve G. Kore gibi ülkelere yoğunlaştık. Avrupa, Amerika ve Afrika’ya ise son beş yıldır devam eden ihracatımız var. Yurtdışında 10’a yakın exclusive, yani bizi ülkede tamamen temsil yetkisi olan bayimiz ile birlikte, 20’nin üzerinde nonexclusive-yarı yetkili dediğimiz bayimiz ve acentemiz var. Bunlar hem kendi ülkerindeki müşterilere satış yapıyor, hem de müşterilerimize yerinde servis hizmeti veriyorlar. Bizim ihracat ekibimiz de, bu acentelerle birlikte bütün müşterilerimize servis veriyor” ifadelerini kullandı.

“Altı ana grupta üretim yapıyoruz”
Altı ana grupta üretim gerçekleştirdiklerini bildiren Doğan, şöyle konuştu: “Otomatik yatak üretim hatları, kapitone makinaları, kenar kapama makinaları, yatak ambalaj makinaları, bonel yay ve dizgi makinaları, yatak bordur üretim ve kesim makinalarından oluşan bu altı grup altında da, seri imalatını yaptığımız 20 otomatik ve yarı otomatik makinalar bulunuyor. Müşteri odaklı çalışmayı benimseyen firmamız, 15’e yakın makinanın üretimini yapıyor.”
Fabrikalarında 100’e yakın çalışanlarının bulunduğunu aktaran Doğan, 6 bin metrekarelik üretim tesislerinde yılda 500’e yakın değişik türlerde yatak imalat makinası ürettiklerini bildirdi. Doğan, “Bu üretimimizin neredeyse tamamını ihraç ediyoruz. Yıllık 10 milyon dolar civarında ihracatımız oluyor. Üretim sayısı bakımından dünyanın en büyük yatak imalat makinacılarından biriyiz. Yatak dikiş sektöründe İtalya’daki bir rakibimizin fabrikasını kapatması sebebiyle, dünyada Çin’den sonra adet bazında en büyük ikinci üreticiyiz” dedi.

“Endüstri 4.0 odağında gelişmeyi hedefliyoruz”
Almanya’da yaşanan endüstriyel değişim sürecinin tüm ülkeleri etkisi altına aldığını kaydeden Mustafa Nebi Doğan, şunları aktardı: “Yapılan birçok araştırma raporu da gösteriyor ki; Türkiye, sanayi devriminden payını almak için gerekli altyapı ve pilot sektörlerdeki uygulamalarına başladı. Endüstri 4.0 tabanlı üretim süreçleri, fabrikalardaki makinalarda, siber-fiziksel dünyaların bir araya geldiği sistemler demek. Bu sistemler üretimin yanı sıra; Ar-Ge, tasarım ve pazarlama süreçlerinde de önemli farklar yaratacak. Üretim süresi, maliyetler, kaynak kullanımının iyileştirilmesi ve ihtiyaç duyulan enerji miktarının azalması, üretim miktarı ve kalitesinin artarak, pek çok farklı ve karmaşık yapıda ürünün çok daha kısa sürede ve optimum kalitede üretilmesi demek olacak. Bundan dolayı son dönem yatırımlarımız daha çok bu alana yönelik. Bunun dışında, ülkemizin büyüme performansına göre biz de benzer oranda üretim faaliyetleri yürütüyoruz.”
Gelecek yıl, inşaatı bitmekte olan 10 bin metrekarelik yeni fabrikalarına taşınacaklarını açıklayan Doğan, yeni tesislerinde son teknoloji CNC ve üretim makinalarına yapacakları yatırımla birlikte kapasitelerini yüzde 30 artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Doğan, “Günümüzde ürünlerin karmaşıklaşması ile birlikte, tasarımlar da çok karmaşık bir hâl aldı. Bu karmaşa dünyasında müşterilerin ve üreticilerin beklentisi, hızlı ve esnek üretim yapabilmek. Mert Makina olarak, yatak sektöründe müşterilerimizin üretim faaliyetlerini hızlandırarak, daha esnek üretim yapabilecekleri teknolojiler geliştirmeye odaklandık. Ar-Ge faaliyetleri ve teknolojik gelişim bizler için çok önemli. Bu noktada, Kayseri Sanayi Odası’na Ar-Ge faaliyetlerine göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.