Memet Makina, 20 milyon TL’lik yatırım yapacak

Çikolata ve şeker üretimi için gereken makinaların imalatını gerçekleştiren ve anahtar teslimi çikolata ve şeker fabrikaları kuran Memet Makina, üretiminin yüzde 80’lik kısmını ihraç ediyor.

A+ A-

KONYA/DÜNYA

2017 yılında gerçekleştirdiği 30 milyon liralık yatırımla faaliyetlerine başlayan Memet Makina, iki yıl içerisinde yeni makinalar ve mevcut makina parkını geliştirmek için 20 milyon liralık yatırım yapmayı planlıyor.
Çikolata ve şeker üretimi için gereken makinaların imalatını gerçekleştirdiklerini ve anahtar teslimi çikolata ve şeker fabrikaları kurduklarını aktaran Memet Makina San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükçiftçi, “3 ana başlıkta ürün gruplarımız; çikolata işleme makinaları, çikolata ve jöle üretim hattından oluşuyor. Bilya çikolata değirmeni, pudra şekeri değirmeni, yağ eritme tankı, ön hazırlama mikseri, hızlı çikolata değirmeni, çikolata dinlendirme tankı, otomatik çikolata kabuk kalıplama hattı ve otomatik çikolata kalıplama hattı gibi farklı üretimlere sahibiz. 200’ü aşkın farklı makinanın imalatını gerçekleştiriyoruz. Günlük 1 ton üretim kapasitesinden günlük 50 ton üretim kapasitesine kadar farklı ölçeklerde tesisleri kurabiliyoruz. Son yıllarda çikolata üretiminde butik üretimler yaygınlaşmaya başlasa da, biz bu tarz tesisler için üretim yapmıyoruz. Daha çok endüstriyel çikolata üretimi gerçekleştiren tesisler kuruyoruz. Çikolataya dair ne varsa yapabiliyoruz” dedi.

“Üretimimizin yüzde 80’ini ihraç ediyoruz”
Üretimlerinin yüzde 80’ini yurtdışına yolladıklarını ifade eden Büyükçiftçi, ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerle çalıştıklarını dile getirdi. Rusya, İran ve Hindistan gibi pazarlarda çok güçlü olduklarını kaydeden Büyükçiftçi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İşimizde hızlı hareket ediyor ve direkt hedef pazarlarımıza ulaşıyoruz. Üretimimizin yüzde 20’lik bölümünü iç piyasaya veriyoruz. Yurtdışından gelen müşterilerimiz için yurtiçinde kurduğumuz tesis ve makina örneklerini göstermek büyük bir avantaj sağlıyor. Dünya standartlarında üretim yapıyoruz. İSO ve CE belgelerine sahibiz. Sektörümüzde en üst kalite olarak bilinen İtalyan makinalardan daha üstün özelliklere sahip kaliteli imalat yapıyoruz. Kalitemiz çok yüksek ve bu konuda iddialıyız.”

“Tersine mühendislik yapıyoruz”
Tersine mühendislik yaptıklarına dikkat çeken Mehmet Büyükçiftçi, “Tersine mühendislikle üründen makinaya gidiyoruz. İşimizi çok iyi biliyoruz. Güçlü bir Ar-Ge departmanımız var. Yeni makinalar geliştirip, hâlihazırdaki makinalarımızı yenilemek için uğraşıyoruz. En önemli özelliğimiz, yaptığımız Ar-Ge çalışmalarını çok hızlı hayata geçirip üretime dönüştürmemiz. Sektörde ciddi bir bilgi birikimi ve deneyime sahip, özel eğitimlerle donatılmış profesyonel bir mühendis ekibimiz var. Kopya üretimler yapmıyoruz” diye konuştu.Sektörde olmayan yeni teknolojiler geliştirmeyi ve yeni makinalar üretmeyi sevdiklerini kaydeden Büyükçiftçi, Türkiye’de ve dünyada ilk olan bir makina ürettiklerinin altını çizdi. Büyükçiftçi, konuşmasına şöyle devam etti: “Daha önce tek vuruşlu (one shout) makinalar yapıyorduk. Geliştirdiğimiz teknoloji ile çift vuruşlu (two shout) makinalar üretmeye başladık. Bu makina ile kapasiteyi ikiye katlamış olduk. Yeni makinalar, daha küçük bir alanda seri şekilde üretim avantajı yaratıyor. Şu anda söz konusu makinalar için ciddi siparişler alıyoruz.”

“65 kişiyi istihdam ediyoruz”
Genelde proje bazlı çalıştıklarını; ancak belirli ünitelerden adetli üretip stok yaparak ilerlediklerini belirten Mehmet Büyükçiftçi, “2017’de, 30 milyon liralık yatırımla Konya 4. OSB’deki toplam 20 bin metrekarelik alana sahip, 14 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisimizde üretime başladık. 65 kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 20 milyon liralık ek ekipman ve makina yatırımı yaparak kapasitemizi artıracağız. Yatırımlar sonrasında çalışan sayımızı 100 kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Sektörümüzün geleceği parlak. Yatırımlarımız bundan sonra da devam edecek. Tüm sanayiciler gibi bizim de en önemli sorunumuz yetişmiş kâlifiye eleman bulmak” dedi.
12 yaşından beri sanayinin içinde olduğuna dikkat çeken Büyükçiftçi, şöyle konuştu: “1997 yılında 80 metrekarelik bir atölyede ilk firmamı kurdum. Bu firma, 2017’de 55 ülkeye çikolata ve şekerleme makinaları ihraç eder hale geldiğinde ortaklıktan ayrıldım ve Memet Makina’yı kurdum. Dünyanın en iyi 5 çikolata makinası üreticisi arasına girmek hedefiyle çalışıyoruz.”