Mekosan'ın amacı dünya markası olmak

1997 yılında faaliyetlerine başlayan ve kuruluşundan bu yana makina ihracatına önem veren Mekosan, başta Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere 30 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

A+ A-

Türkiye'de üretilmeyen makina ve sistemleri geliştirmeye odaklanan Mekosan, TÜBİTAK ve KOSGEB destekli gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. 30 ülkeye ürünlerini ihraç eden firma, 2018’de ihracatın üretimdeki payını artırmayı hedefliyor.
Müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap veren bir üretim politikası sergilediklerini ifade eden Mekosan Makina firma ortağı Hamdi Atay, “1997’den beri faaliyet alanlarımızı ve makina parkımızı genişleterek, sektörümüzde lider olmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Makina imalatında üç ana sektöre, otomasyon işinde ise birçok sektöre hizmet veriyoruz” dedi.

“Geniş bir ürün portföyüne sahibiz”
Geniş bir ürün gamına sahip olduklarını aktaran Atay, şöyle konuştu: “Ürünlerimiz arasında; tel çekme makinaları, otomatik boru ve profil paketleme makinaları, otomatik boru ve profil boyama makinaları ve muhtelif kablo makinaları yer alıyor. Ayrıca, elektronik ve mekanik otomasyon uygulamaları, ABB firmasının sistem entegratörü ve servisi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu mekanik ve elektronik otomasyon uygulamalarını; şeker fabrikalarında, çimento fabrikalarında, barajlarda, arıtma tesislerinde ve endüstriyel her türlü tesislerde hem iç, hem de dış pazarlara sunuyoruz. Söz konusu sektörlere yönelik özel imalatlarımızla da mevcut piyasa ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

“30 ülkeye ihracat yapıyoruz”
İç pazar kadar ihracata da önem verdiklerini aktaran Atay, Almanya, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Dünya markası olmayı hedeflediklerinin altını çizen Atay, geçen yıl Rusya ve Meksika’yı da ihracat listelerine eklediklerini bildirdi. Hamdi Atay, “Söz konusu dönemde ciromuzun yüzde 30'luk kısmını ihracattan elde ettik. 2018 yılında ise, ihracat çalışmalarına ağırlık verip, ihracatın ciromuzdaki payını yüzde 60'a çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
Rusya’dan aldıkları makina işinin çok önemli olduğunu vurgulayan Atay, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orada aldığımız ihale; Alman, İtalyan, Tayvan ve Çin gibi çok sayıda firmaya karşı kazanılan bir ticari zafer ve Mekosan tarihinde alınan en büyük iş oldu. Ayrıca, boru ve profil sektöründe dünyada sayılı firmalardan birisi olan İtalyan SAG firması ile ortak şirket kurulumunu da tamamladık. Bu sayede, bu yıl içerisinde boru ve profil imalat sektörüne yönelik makina imalatı yelpazemiz çok daha güçlü ve geniş olacak.”

“Üretim kapasitesinde Türkiye’de birinciyiz”
Türkiye'de üretimi olmayan ürünlerin imalatını gerçekleştirmeyi hedeflediklerine dikkat çeken Atay, “Üretim kapasitesi olarak, yaptığımız işlerde 2018 itibari ile Türkiye’de birinci, dünyada ise dört firmadan biriyiz. Bunu da, imalat grubumuzu sürekli olarak TÜBİTAK ve KOSGEB projeleri ile destekleyerek yapıyoruz. Mevcut makinalarımızın teknolojik altyapısını daha iyi hale getirmek ve kullanıcı taleplerini iyi analiz ederek, daha iyi makinalar yapmak için Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halen TÜBİTAK için dosya safhasında olan bir adet Ar-Ge projemiz mevcut. Üç adet projemiz de, KOSGEB’de inceleme aşamasında. Yapmış olduğumuz Ar-Ge projelerinden üç tanesine patent aldık.”