Atay: "İleri teknolojiye sahip makinalar üretiyoruz"

Kayseri OSB ve Mimarsinan OSB’de 16 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 25 bin metrekarelik bir alanda üretim gerçekleştiren Mekosan, 32'si mühendis olmak üzere 135 kişiyi istihdam ediyor.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Tel çekme makinaları, otomatik boru ve profil paketleme makinaları, otomatik boru ve profil boyama makinaları ve muhtelif kablo makinaları üreten Mekeosan Makina, TÜBİTAK ve KOSGEB destekli çalışmalarıyla Türkiye'de üretilmeyen makina ve sistemleri geliştirmeye odaklandı.
2018’de ihracat yaptıkları ülke sayısını 30'a, ihracat oranını da yüzde 60 seviyesine çıkardıklarını aktaran Mekosan Makina firmasının ortağı Hamdi Atay, 2017-2018 döneminde Türk Lirası bazlı yüzde 62, euro bazlı olarak da yüzde 22 büyüme sağladıklarını bildirdi. Müşteri ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap veren bir üretim politikası izlediklerini anlatan Atay, “1997’den beri faaliyet alanlarımızı ve makina parkımızı genişleterek, sektörümüzde lider olmak için çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Makina imalatında üç ana sektöre, otomasyon işinde ise birçok sektöre yönelik hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz”
Geniş bir ürün portföyüne sahip olduklarını anlatan Atay, şöyle konuştu: “Ürünlerimiz arasında; tel çekme makinaları, otomatik boru ve profil paketleme makinaları, otomatik boru ve profil boyama makinaları ve muhtelif kablo makinaları yer alıyor. 2018’de yapmış olduğumuz makinalara çivi paketleme makinasını de dâhil ettik. Ayrıca, elektronik ve mekanik otomasyon uygulamaları ve ABB firmasının sistem entegratörü ve servisi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu mekanik ve elektronik otomasyon uygulamalarını; robotik uygulamarda, şeker fabrikalarında, çimento fabrikalarında, barajlarda, arıtma tesislerinde ve endüstriyel her türlü tesislerde hem iç, hem de dış pazarlara sunuyoruz. Söz konusu sektörlere yönelik özel imalatlarla da mevcut piyasa ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”
Dünya markası olmayı hedeflediklerinin altını çizen Atay, Almanya, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere 30 ülkeye ihracat yaptıklarını bildirdi. Geçen sene; Fil Dişi Sahili, Kanada, Polonya ve Romanya gibi ülkeleri de ihracat listelerine eklediklerini aktaran Hamdi Atay, “Söz konusu dönemde ciromuzun yüzde 60,2'lik kısmını ihracattan elde ettik. 2019’da ihracat çalışmalarına ağırlık verip, ihracatın ciromuzdaki payını yüzde 70'e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.
Bu yıl mayıs ayında Amerika-Atlanta'da yapılacak olan sektörün önemli bir fuarına katılacaklarını kaydeden Atay, “Bu etkinlik, Kuzey ve Güney Amerika’daki ihracat hedefimize ulaşmamızda çok etkili olacak” diye konuştu.

“Üretim kapasitesinde ülkemizde ilk sıradayız”
Türkiye'de üretimi olmayan ürünlerin imalatını gerçekleştirmeyi hedeflediklerine dikkat çeken Atay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Üretim kapasitesi olarak, yaptığımız işlerde Türkiye’de birinci, dünyada ise 2018 yılı itibarı ile üç firmadan biriyiz. 2017 yılında ise dünyada ilk altı firmadan birisi konumundaydık. Mevcut makinalarımızın teknolojik altyapısını daha iyi hale getirmek ve kullanıcı taleplerini iyi analiz ederek, daha iyi makinalar üretmek için Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, bu yıl mevcut makina ve imalat parkımıza yaklaşık 7.000.000 Türk Lirası yatırımla güç kazandırmayı düşünüyoruz. Burada, devletimizin vermiş olduğu desteklerden faydalanacağız. Halen TÜBİTAK'ta hazırlığı devam eden bir adet Ar-Ge projemiz mevcut. Üç adet KOSGEB projemizin de destek süreci devam ediyor. Gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge projelerinden üç tanesine patent aldık.”

“Geniş kitlelere hitap ediyoruz”
İç pazarda bir bayi yapılanmalarının olmadığını söyleyen Atay, “Yapmış olduğumuz ürünler direkt olmasa da, dolaylı olarak geniş kitlelere hitap ediyor. Örneğin; tel imalatı, boru-profil ve kablo imalatı yapan fabrikalarda çalışan makinamızın olmadığı fabrika sayısı birkaç adeti geçmez. Otomasyon uygulamalarımızda da aynı durum geçerli. İç pazarda müşteri portföyümüz içerisinde; Arsan Holding, Tosyalı Holding, Doğan Holding, Özyaşar A.Ş. Çayırova A.Ş. ve Çınar Boru A.Ş. gibi birçok kurumsal firma yer alıyor. Dış piyasada yeni müşterimiz Rus devi MMK’nın Güney Rusya’daki sadece bir fabrikasında 60 bin kişi çalışıyor. Ayrıca, sadece Kuzey Afrika ülkesi Cezayir’de 10 adet müşterimiz oldu” diyerek sözlerini tamamladı.