Mekem Robot, sektörünün öncü firmaları arasında

2005 yılında kurulan Mekem Robot, sektöründe dünya lideri olan makina firmalarının robotlu otomasyon tedarikçisi olmayı ve altyapısını oluşturduğu çalışmaların meyvesini 2018’de toplamayı hedefliyor.

A+ A-

İki makina mühendisi ve bir elektrik elektronik mühendisinin temellerini attığı Mekem Robot, 2005’ten beri robot ve makina sektörünün öncü firmaları arasında yer alıyor. Yedisi mühendis, toplam 15 kişilik bir ekiple hizmet veren firma, sektöründe dünya lideri olan makina firmalarının robotlu otomasyon tedarikçisi olmayı ve altyapısını oluşturduğu çalışmaların meyvesini 2018’de toplamayı hedefliyor.
Yeni çağın endüstri alanında vazgeçilmez üretim üyeleri olan robotik otomasyon teknolojilerinin, sanayi tesislerinin yeni üretim dinamikleri haline geldiğini aktaran Mekem Robot Yönetim Kurulu Üyesi ve Elektrik Elektronik Mühendisi Emrah Koç, “Otomotivden nakliyeye, mobilyadan metal sanayisine kadar çok geniş bir alanda kulanılılabilen endüstriyel robotlar; teknolojik ilerleme ile bütünleşerek kalıcı olmak isteyen işletmeler için artık vazgeçilmez bir araç. 2005 yılında kurulan firmamız ise, müşterilerimizin robotlu veya robotsuz projelerini doğru sistemlerle birlikte çözerek, sektöründe öncü ve lider bir kuruluş olmayı hedefliyor. Mekem; projelendirme, danışmanlık, tasarım, simülasyon, kurulum, devreye alma ve eğitim noktalarında müşterilerine hizmet veriyor” diye konuştu.

“Kuka’nın resmi partneriyiz”
Kuka’nın resmi partneri olduklarını ifade eden Koç, şöyle konuştu: “Müşterilerimiz için; anahtar teslimi bütünsel projeler, işletmeye en uygun otomasyon projelerinin oluşturulması için gereken mühendislik çalışmasını, robot ve robotun birlikte çalışacağı çevresel ekipmanların seçimini, imalata hazır şekilde çizimlerini yaparak, düşük maliyet ve hızlı kurulum için gerekli tasarımları yapıyoruz. Tasarımı biten projelerin üretimden önce bütün olarak similasyonlarını Kuka Sim Pro ve Solidworks ile yaparak, olası hataların ve sorunların önüne geçiyoruz. Tasarımı biten projeleri devreye almadan önce, ön kurulumu kendi yerimizde yaparak çalıştıryor ve bu sayede, kurulum süresini minimumda tutarak üretimin aksamasının önüne geçmiş oluyoruz. Kurmuş olduğumuz sistemlerin tüm bileşenlerinin kullanım için gerekli eğitimlerini de veriyoruz.”

“Yatırımın fizibilitesi iyi yapılmalı”
Mekem Robot'un, mobilya sektöründe daha önce yapılmamış ve Ar-Ge çalışmalarını bitirerek hayata geçirdiği öne çıkan beş ayrı projesinin bulunduğunu vurgulayan Emrah Koç, “Bu projelerin ortak çıktıları; muâdili olan makinalardan hem ilk yatırım maliyetleri, hem de işletme maliyetleri bakımından firmaların verimliliğini ve kârlılığını artırmak” dedi.
Anahtar teslim projeler yaptıklarını söyleyen Koç, verdikleri garanti süresi boyunca ve garanti süresi bitiminde her türlü servis ve yedek parça desteğini de sağladıklarını aktardı. Meydana gelen sıkıntılara gerek uzaktan, gerekse uzaktan bağlantının yeterli olmadığı durumlarda yerinden müdahale ederek sorunları çözdüklerini kaydeden Koç, robot yatırımı yapmayı planlayan üreticilere şu tavsiyelerde bulundu: “Robot yatırımları yapacak firmalar, öncelikle yapacakları yatırımın fizibilitesini iyi bir şekilde yapmalılar. Çünkü, robotik sistemler işletmedeki her noktaya veya her işe uygun olmayabiliyor. Bunun için robotik çözüm alacakları firmaları iyi seçmeleri gerekiyor. Robotik sistem alacak işletmelere bir diğer tavsiyem de, anahtar teslim çözüm almaları. Robotu bir yerden, programlamayı bir yerden, çevre ekipmanlarını başka bir yerden aldıklarında, sistem kurulumu çok uzun ve maliyetli olabiliyor. Bu süreç de, firmaları yapacağı yatırımdan soğutabiliyor. Bu yüzden, şirketleri referansları ve tecrübesiyle iyi bir şekilde değerlendirmek ve işin ehli firmalarla çalışmak gerekiyor.”