MEB, YTÜ, Yıldız Teknopark ve Uyumsoft iş birliği protokolü imzaladı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknopark ve Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. arasında imzalan iş birliği protokolü ile gençlerin dijital becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

A+ A-

Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Yıldız Teknopark ve Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. arasında bir iş birliği protokolü imzalandı. Söz konusu iş birliği kapsamında liseli gençler, kod yazmadan robot yapımına kadar birçok konuda akademisyenlerden ve iş dünyasındaki tecrübeli isimlerden eğitim alacaklar.
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilen imza törenine; Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, Uyumsoft A.Ş. Başkanı Mehmet Önder, Uyumsoft A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Şahin ve ilgili kurumlardan yetkililer katıldı. Proje kapsamında, teknolojik değişimlerin hızına ayak uydurabilecek kabiliyet ve yeteneklere sahip gençlerin, daha lise çağlarında ellerinden tutularak yetiştirilmesi hedefleniyor. Seçici kurul tarafından seçilecek liseli gençler, yaklaşık 10 kişilik laboratuvar sınıflarda, kod yazmadan robot yapımına kadar birçok konuda akademisyenlerden ve iş dünyasındaki tecrübeli isimlerden eğitim alacaklar.

Şahin: “Her alanda iş birliğini geliştireceğiz”
Kamu ve özel sektör kurumlarıyla iş birliği yapmanın önemine değinen Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, şunları söyledi: “Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği için her alanda iş birliğini geliştireceğiz. Bu alandaki çalışmalarımız kapsamında ilk defa lise öğrencileri için yaz okulu açtık. Gelecekteki meslek seçimlerine katkıda bulunacak olan bu yaz okulunda liseli gençler; yazılımdan elektroniğe, makinadan kimyaya, enerjiden gıdaya kadar birçok sektör hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Bunun dışında, disiplinlerarası çalışmaya imkân sunan Sosyopark ile Sanat ve Tasarım Parkı’nı kurduk. Sosyopark, göç ve mobbing gibi sosyal konulara çözüm üretirken; Sanat ve Tasarım Parkı ise, teknopark şirketlerinde patenti alınmış olan ürünlerin görsel tasarımlarını gerçekleştiriyor. Böylece, disiplinlerarası çalışarak, hem iyi projelerin çıkışına altyapı oluşturuyoruz, hem de kaynak israfının önüne geçiyoruz.”

Yazıcı: “Çocuklarımızı tek boyutlu yetiştirmiyoruz”
Eğitime destek olabilecek tüm kurumlarla iş birliği yaptıklarını ifade eden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise, “Yerel yönetimler, üniversiteler ve meslek örgütleri gibi eğitime destek olabilecek tüm yapılarla iş birliği yapıyoruz. Hayata geçirdiğimiz iş birlikleriyle; yapay zekanın, robotik kodlamanın ve bunu bütünleştiren tüm unsurların çocuklarımızın zihinlerini ateşleyip, geliştirmesini amaçlıyoruz. Çocuklarımızı tek boyutlu yetiştirmemeye gayret ediyoruz. Onları bilişimle, yazılımla ve teknolojiyle yetiştirirken; sanatı kültürü de unutmuyoruz. Çocuklarımızı akıl ve ruh birlikteliğini sağlayacak şekilde geliştiriyoruz. Amacımız; bugünün ve geleceğinin becerileri ile donanmış, bu becerilerini de insanın faydasına kullanabilen, hem bilime sevdalı, hem de kültüre, sanata duyarlı ve meraklı, aynı zamanda ahlaklı ve nitelikli çocuklar yetiştirmek” dedi.Güner: “Bütün firmalarla iç içeyiz”
Teknopark’taki kuluçka firmaları dâhil bütün firmalar ile yönetim olarak iç içe olduklarını ifade eden Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yazılım, donanım, enerji, savunma sanayii, kimya, ilaç ve elektronik gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren 430 firmada 7 bin 500’ün üzerindeki Ar-Ge personeline ev sahipliği yapıyoruz. Üniversite-sanayi iş birliğini gerçekleştiriyoruz. Bugünün ve geleceğin dünyasında, kuracağımız ekosistemler ne kadar nitelikli olursa, bizler de ülke ve şirketler olarak o kadar güçlü oluruz. Gençlerimizi geleceğe hazırlamak için kamu ve özel sektör kurumlarıyla her alanda iş birliği yapmaya devam edeceğiz.”

Önder: “Gençleri geleceğe bugünden hazırlamalıyız”
Gençlerin küçük yaşlardan itibaren yeteneklerinin gelişmesinin önemini anlatan Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. Başkanı Mehmet Önder de, “Gençlerimizin küçük yaşlardan itibaren yeteneklerinin gelişmesi önemli. Bu nedenle, onları geleceğe bugünden hazırlamalıyız. Öğrenciler, okullarda sınav yarışına girdiklerinde diğer alanlardaki motivasyonlarını kaybedebiliyor, teknolojik zeka başta olmak üzere birçok konuda yaklaşım ve istekleri körelebiliyor. Bu proje ile öğrencilerin teknolojik zekalarının, eğitim süreleri boyunca azalmadan canlı tutulmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Şahin: “Dijital dönüşüm hızla gerçekleşiyor”
Dijital değişim ve dönüşümün hızla gerçekleşmeye devam ettiğini kaydeden Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Şahin, şöyle konuştu: “Bilişim sektörü, bu değişimin ve dönüşümün itici gücü. Ülkemizin geleceğin dünyasında yarışta olması için yetkin bireylerin yetişmesi önemli. Gelecekte yeni meslekler doğacak ve bu mesleklerin temelinde teknolojik gelişmeler de olacak. Uyumsoft olarak, bu sürece öncülük ederek destek vermekten gurur duyuyoruz.”