Mayısta çelik ihracatı hem miktarda, hem de değerde arttı

Çelik İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre 2018 yılı mayıs ayı çelik ihracatı, 2017’nin aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 1,9’luk artışla 1,5 milyon ton olurken, değerde ise yüzde 25,3’lük yükselişle 1,2 milyar dolara yükseldi.

A+ A-

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2018 yılı ocak-mayıs dönemi verilerine göre; Türkiye’nin miktar bazındaki çelik ihracatı 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 5,1’lik azalışla 7,8 milyon tona geriledi. Değer bazındaki ihracat da, yüzde 20,2’lik artışla 5,9 milyar dolara ulaştı. Ton başına birim fiyat ise, 2018’in ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7’lik yükselişle 753 dolara çıktı. Miktar bazındaki düşüşüne karşın ihracatta değer bazındaki yükselişini sürdüren çelik endüstrisi, Türkiye’nin dış satışlarına en çok katkı sağlayan sektörlerden biri oldu.

Bölgeler bazında AB ilk sırada
Çelik sektörünün direkt ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde, Türkiye’nin 2018 yılı ilk beş ayındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 8,7 milyon ton, değer bazında ise 6,9 milyar dolar oldu.
Bölgeler bazındaki çelik ihracatının ilk sırasında Avrupa Birliği yer aldı. Avrupa Birliği’ni; Yakın Orta Doğu Asya, Kuzey Amerika, Orta ve Güney Amerika ile Kuzey Afrika ülkeleri izledi.
2018’in ocak-mayıs döneminde en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasına bakıldığında ise; ilk sırada yüzde 14,7’lik düşüşüne rağmen 2,3 milyon ton ile inşaat çeliği yer aldı. İnşaat çeliğini; 1,3 bin tonla yassı sıcak, 793 bin tonla dikişli boru, 723 bin ton ile filmaşin ve 708 bin tonla profil izledi.
2018 yılı mayıs ayı çelik ihracatı ise, geçen senenin aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 1,9’luk artışla 1,5 milyon ton olurken, değerde yüzde 25,3’lük yükselişle 1,2 milyar dolara çıktı.

Aslan: “Çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz”
ABD’nin 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’nın geçici muâfiyetleri sona erdirmesi üzerine açıklamalarda bulunan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, “Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’nın yüzde 25’lik ithalat vergisine dâhil edilmesi her ne kadar sektörümüzü, ABD’ye ihracat karşında bir nebze daha avantajlı duruma soksa da, Türkiye’nin bu uygulamanın dışında tutulması için çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. ABD’de kan kaybetmeye başlayan sektörümüz, şimdi de Avrupa Birliği’nin koruma duvarlarıyla karşı karşıya. Avrupa Birliği’nin çelik ürünlerinde yürürlüğe aldığı ‘Korunma Önlemi’ karşısında sektör savunmamızı gerçekleştirmek için gerekli lobi çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin, Gümrük Birliği ve AKÇT anlaşmaları dolayısıyla Avrupa Birliği’nin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Aslan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Avrupa Birliği, çelik ürünlerinde başlatmış olduğu ‘Korunma Önlemi’ karşısında Türkiye’yi, kendi safında bir ülke olarak değerlendirmeli ve birlikte hareket etmemize olanak sağlamalıdır.”