Mayıs ayında Avrupa’da önemli fuarlar sahne alacak

Mayıs ayında sırasıyla; Almanya’da Control 2019, İsviçre’de Grinding Symposium 2019, İtalya’da Lamiera 2019, Almanya’da MouldingExpo, Medtec Live, Labvolution/Biotechnica ve LIGNA sektörlerinde ilgi merkezi olacak.

A+ A-

Yalçın GÜR

Control Uluslararası Kalite Güvence Fuarı, Almanya’da Stutgart fuar alanında 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinlik, endüstriyel kalite güvencesi alanında gerekli teorik ve pratik bilgilerin yanı sıra, faydalı teknolojileri, prosesleri, ürünleri ve sistem çözümlerini sunma iddiasıyla sahne alacak. Yaklaşık 900 civarında üretici ve distribütörlerin ürün ve hizmetlerini sergileyeceği etkinlik, bir kez daha Stutgart’ı kalite güvencesi-kontrolü alanında (QA) yüzlerin dönüldüğü bir çekim merkezi haline getirecek. Ölçme teknolojileri, malzeme testi, analitik ekipmanlar, optoelektronik, QA sistemleri ve servisleri fuarın ana konu başlıklarını oluşturuyor.
Control 2019’un başladığı günden bir gün sonra, İsviçre’de Thun’da Taşlama Sempozyumu-Grinding Symposium 2019 dördüncü kez sahne alarak, 8-10 Mayıs tarihleri arasında kapılarını açacak. Hassas işlemede (precision machining) yeniliklerin ve eğilimlerin ortaya konacağı bu sempozyumda uzmanların konferanslarının yanında; Mägerle, Blohm, Jung, Studer, Schaudt, Mikrosa, Walter ve Ewag firmalarının sunumları da yer alacak.

Lamiera, Milano’da sac işlemecileri buluşturuyor
İki etkinliğin ardından Lamiera 2019 Fuarı, 15-18 Mayıs tarihleri arasında İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilecek. Sac işleme ağırlıklı olmak üzere takım tezgahları sektörü etkinlikte bir araya gelecek. Daha önceki yıllarda Bolonya’da düzenlenen fuar, ilk defa 2017 yılında Milano’da sahne aldı ve başarılı bir performans sergiledi. İki yılda bir düzenlenen etkinlik, 2019 yılında ikinci kez Milano’da sahne alacak.
Fuar organizatörleri, başarının artarak sürdüğünü belirtiyorlar ve sonuçlardan memnun olduklarını belirtiyorlar. Veriler, Bolonya’dan Milano’ya geçişin etkinliğin hem büyümesini, hem de alt yapısını geliştirmesini sağladığını gösteriyor. Katılımcı firmaların listesine fuarın internet sitesi aracılığıyla ulaşmak mümkün. Yetkililer, Türkiye’den bir satın alma delegasyonunun fuara davet edildiğini ve delegasyonda bulunan satın almacıların fuar alanında firmalarla ikili görüşmelere katılacaklarını aktardılar. Etkinlik, İtalyan Takım Tezgahı, Robot ve Otomasyon İmalatçıları Birliği’nin (UCIMU) destek ve organizasyonuyla yapılıyor. Birçok fuara imza atan dernek, söz konusu alandaki başarılarıyla fuara kalite güvencesi sunuyor.
Mayısta, Almanya’da Stuttgart fuar alanında 21-25 Mayıs tarihleri arasında sahne alacak takım ve kalıp sektörünün önemli bir fuarı dikkat çekiyor: MouldingExpo. Metal işleme sektörünün bu önemli etkinliği; Almanya’nın makina, takım tezgahları, takım, kalıp imalatçıları dernekleri başta olmak üzere birçok derneğin desteğini alarak, Landesmesse Stuttgart GmbH tarafından organize ediliyor. 21 Mayıs’ta Almanya’da sahne alan iki fuar daha var: Medtec Live-Nürnberg (21-23.05.2019) ve Labvolution/Biotechnica-Hannover (21- 23.05.2019).

Ağaç işleme makina ve teknolojilerinin buluşması
Bu fuarları takiben 27 Mayıs’ta ağaç işleme makina ve teknolojileri dünyasının çok önemli uluslararası fuarı LIGNA Hannover’de sahne alacak. Dünya genelinde 50’den fazla ülkeden bin 500 katılımcı, tüm ahşap ve orman ürünleri için en modern işleme çözümlerini, uygulama ve konseptlerini sergilemek üzere 27-31 Mayıs tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan LIGNA’da (Ağaç İşleme Teknolojileri, Makina, Kesici Takım ve Ekipman Fuarı) sergileyecek. Ahşap ve orman ürünleri işleme tesisleri ile makina ve araçlarını içeren fuar stantlarının 130 bin metrekare büyüklüğünde bir teşhir alanına sahip olacağı LIGNA, ahşap ve orman ürünleri endüstrisinin buluşma merkezi olacak.
Etkinlikte bu yıl üç odak tema gündemde olacak: ‘Entegre Ağaç İşleme-Özel Çözümler’, ‘Akıllı Yüzey Teknolojisi’ ile ‘Kaynak ve Teknolojiye Erişim’. Fuarda ayrıca, ağaç işleme endüstrisinde üretim tesisi verimliliğini artırmak için durum izleme ve öngörücü bakım gibi IoT uygulama senaryoları da ele alınacak. Uygulama senaryoları; işbirlikçi robotlar, otomatik güdümlü araçlar ve akıllı işçi destek teknolojileri gibi siber-fiziksel yardım sistemlerini de kapsayacak.