MATİL ve MAKFED işbirliği protokolü imzaladı

MATİL ve MAKFED arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında; MATİL, MAKFED üyesi firmalara akredite test ve analiz hizmeti verecek. Ayrıca, teknik eğitimler ve ortak Ar-Ge projeleri de geliştirilecek.

A+ A-

Çelik İhracatçıları Birliği çatısı altında faaliyet gösteren MATİL A.Ş.; Türk çelik sektörüne Ar-Ge, inovasyon, teknoloji geliştirme ve akredite laboratuvar hizmetleri ile katkı sunuyor. Kuruluş son olarak, en büyük çelik tüketici sektörlerden biri olan ve 18 sektörel derneğin üye olduğu makina imalat sanayiinin çatı organizasyonu Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) ile önemli bir işbirliğine imza attı. MATİL’in MAKFED üyesi firmalara akredite test ve analiz hizmeti vereceği işbirliği kapsamında, teknik eğitimler ve ortak Ar-Ge projeleri de geliştirilecek.
İki kurum arasındaki işbirliği protokolü, MATİL A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ile MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran tarafından imzalandı. Törende; MATİL A.Ş. Genel Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Soykan ve MAKFED Genel Sekreteri Zühtü Bakır da hazır bulundu. Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan makina imalat sanayii, çelik talebinin en yüksek olduğu sektörler arasında yer alıyor.

Ekinci: “Güzel bir örnek olacak”
Çelik sektöründe hizmet veren üretici ve tüketici konumundaki sanayicilerin işbirliğinin önemini vurgulayan MATİL AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “MATİL A.Ş. ve MAKFED arasında atılan imza, Ar-Ge merkezi sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini oluşturdu. MATİL olarak, makina imalat sanayiimizin ihtiyaç duyduğu uluslararası standartlarda akredite test ve analiz hizmetlerini MAKFED ile yakın işbirliği halinde gerçekleştireceğiz. Güçlü altyapımız ve uzman ekiplerimizle en büyük çelik tüketicileri arasında yer alan makina sanayiimizin gelişimine katkı sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

“Ortak akıl oluşturulması çok önemli”
Üretici ve tüketici konumdaki sektörler arasında işbirliğinin faydasının ortada olduğunu dile getiren Ekinci, ayrıca var olabilecek kimi sorunların birlikte değerlendirilerek çözüm noktasında da ortak akıl oluşturulmasının son derece önemli olduğunu kaydetti. Ekinci, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Makina imalatçısı firmaların sektörel eğitim taleplerinin alanında saygın akademisyenler ve yetkinliğini ispatlamış uzmanlarca verilecek olması da, işbirliğimizin bir diğer artısı olarak dikkat çekiyor. Makina imalat sanayiinin üretim ve ihracatındaki katma değeri yukarıya taşıyacak ortak Ar-Ge projeleri de geliştireceğiz. Çelik ve makina sektörlerinin güçlerini birleştirdiği bu işbirliğinin her iki sektöre de önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Dalgakıran: “Önemli fırsatlar sunacak”
Çelik Test ve Araştırma Merkezi’ne yaptıkları gezide yapılan çalışmalardan fazlasıyla memnun olduklarını belirten MAKFED Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran ise, “İmzaladığımız işbirliği anlaşması, çok farklı ürünler üreten makina imalat sanayiimizin sürdürülebilirliği noktasında üye firmalarımıza önemli fırsatlar sunacaktır” diye konuştu.