Mars Otomasyon fabrikalarda verimliliği yükseltecek

Seri imalat yapan fabrikalarda verimliliği ve kullanılabilirliği ölçen cihaz ile Türkiye'nin Endüstri 4.0 atılımına katkıda bulunmayı hedefleyen Mars Otomasyon, Ersagun Yılmaz ve Hüseyin Topçuoğlu ortaklığında kuruldu.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

2017 yılının ikinci yarısında Ersagun Yılmaz ve Hüseyin Topçuoğlu ortaklığında kurulan Mars Otomasyon, seri imalat yapan fabrikalarda verimliliği ve kullanılabilirliği ölçen cihaz ile Türkiye'nin Endüstri 4.0 atılımına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yılmaz: “Çok fazla kayıp yaşanıyor”
Fabrikaların planlama hatalarından dolayı çok fazla kayıp yaşadıklarını aktaran Mars Otomasyon kurucu ortaklarından Ersagun Yılmaz, personelden dolayı da verim düşüklüğü yaşanabileceğini kaydetti. Yılmaz, şöyle konuştu: “Geliştirdiğimiz cihaz, bu kayıpların ve verim düşüklüğünün önüne geçme konusunda oldukça yardımcı olabilecek bir şekilde hazırladık. Cihazın yazılımının yanı sıra donanım tasarımı ve imalatı da bünyemizde olduğu için oldukça düşük bütçeli yatırımlarla fabrikaların bu kayıpları önlenebilir.”

Topçuoğlu: “Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor”
‘Internet of things (nesnelerin interneti)’ denilen başlıkta hayal gücünün sınırı olmadığını vurgulayan firmanın diğer kurucu ortağı Hüseyin Topçuoğlu ise, “Günlük hayatta kullandığınız her şeyi internete bağlayabilirsiniz. Firma olarak bizim öncelikli amacımız ise, fabrikalarda bulunan her şeyi internete bağlamak. Üretimde kullanılan bir sepeti bile internete bağlayacak ürünlerle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız var. Üretim sahasından kalite ve üretim raporları alabilecek, üretim yöneticilerinin işlerini rahatlatacak, sahadaki bilgi kirliliğini önleyecek, izlenebilirlik alanında ürün çıkaracak Ar-Ge çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

“6 ay içinde piyasaya sunmayı hedefliyoruz”
İç pazarda öncelikli olarak otomotiv ve beyaz eşya üreticilerinin tümüne ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Ersagun Yılmaz, ürünlerin uygulanabilirliği ve en çok ihtiyaç duyulan sektörler açısından otomotiv ve beyaz eşyanın öne çıktığını söyledi. Yılmaz, “Tabi ki diğer sektörler de oldukça önemli. Gıda, tekstil, mobilya ve diğer sektörleri de zamanla odağımıza alacağız. Fabrikalara yönelik üretimde kullanılabilecek izlenilebilirlik ve verimlilikle ilgili veri toplayan ürün portföyünü genişletmek ve bu ürünleri dünya pazarına sunmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Şu anda, makinaları takip eden cihazımızın yanına üretim hatlarını takip eden cihazımızı eklemeyi planlıyoruz. Üretim hattındaki her bir istasyonu bir makina gibi takip edecek olan cihazımızı, önümüzdeki 6 ay içinde piyasaya sunmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Uzman kadromuzla hizmet veriyoruz”
Firmaları ve sektörleri hakkında görüşlerini aktaran Hüseyin Topçuoğlu da, şöyle konuştu: “Endüstri 4.0'ın ülkemizde yeni bir kavram olması ve bu anlamda yapılacak çok işin olması sebebiyle avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. Müşteri konusunda taleplerin netleşmesi ise ilerleyen zamanlarda gerçekleşecektir. Üretim prosesleri konusunda tecrübeli kadromuz, taleplerinin netleşmesi konusunda müşterilerimize yardımcı olacak. Ayrıca, Endüstri 4.0 ve IoT'nin sosyal hayata ve teknolojiye getireceği yenilikler asla sınırla kalmayacak. Zaman geçtikçe yasal ve hukuksal düzenlemeler ile birlikte yeni cihazlar ve süreçler geliştirilmesine yönelik yeni fırsatların gündeme gelmesi çok yüksek ihtimal gibi görünüyor. Bu yüzden, gelecek her yeni sene sektörümüz açısından yüksek tempoyu beraberinde getirecek.”