MAKTEK Konya için geri sayım sona erdi

İstanbul ve İzmir’den sonra Konya’da da makina sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirmeye hazırlanan MAKTEK, 10-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

A+ A-

Makina sektörünün tüm paydaşları, 10-13 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek MAKTEK Konya Fuarı’nda bir araya gelecek. Otomotiv tedarik sanayii, savunma sanayii, tarım aletleri ve değirmen makinaları imalatı, döküm sanayii, kalıpçılık, spor amaçlı tüfek parçalarının üretimi ve Türkiye’de tek olan robot imalatı fabrikasıyla da gözleri üzerine çeken kentte ilk defa düzenlenecek fuarın 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.

Varlık: “Fuar alanının yüzde 48’ini oluşturuyoruz”
TİAD’ın Türkiye sanayisi için itici bir güç konumunda olduğunu söyleyen Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, üretim sanayisini ileri götürmeyi amaçlayan ihtisas fuarlarını desteklediklerini söyledi. Sanayiciyi güncel teknolojilerle buluşturarak rekabet güçlerini artırmak için çalıştıklarını belirten Varlık, “Bildiğiniz gibi Konya, başta otomotiv yedek parça olmak üzere; tarım aletleri, spor amaçlı tüfek, her türlü makina, döküm, kalıpçılık, gibi imalat sektörlerini içerisinde barındırıyor. Üstelik, ülkeye getirilen yıllık 5 bin adet takım tezgahının yaklaşık 850 adedi Konya’ya gidiyor. Konya ve bölge sanayisine, daha yeni teknolojilerle hizmet etmek için iki yılda bir yapılacak olan MAKTEK Konya’da, 24 üyemizle fuar alanının yüzde 48’ini oluşturuyoruz. Öte yandan, geçtiğimiz yılın verilerine baktığımızda; Türkiye takım tezgahları üretimi yüzde 6 artarak 754 milyon dolara ulaştı. İhracat yüzde 19 artarak 584 milyon dolar oldu. İthalat ise, 993 milyon dolar olarak stabil kaldı. Üretim, ithalat ve ihracata bağlı olarak kullanım değeri 1,16 milyar dolar olarak gerçekleşti. MAKTEK Konya ve 9-12 Ekim’de düzenlenecek MAKTEK İzmir ile bu yıl tamamlandığında, sektörde yüzde 5’lik bir büyüme yaşanacağını öngörüyoruz” dedi.

Ersözlü: “Özel bir platform”
Konya’nın, takım tezgahlarının en yaygın kullanıldığı şehirlerden biri olduğunu vurgulayan Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, şöyle konuştu: “Şehirde; otomotivden savunma sanayiine, tarımdan mobilya imalatına kadar 80’in üzerinde alanda üretim yapılıyor. TİAD ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz olumlu işbirliğine istinaden, artık alanında sektörünün ülkemizdeki en büyük fuarı haline gelen MAKTEK markasını İstanbul ve İzmir’den sonra Konya’ya da taşımaya karar verdik. Takım tezgahları ve metal işleme alanında ülkemizin en önemli şehri olan Konya’da bu fuarın düzenlenmesi ile hem üretici, hem de kullanıcıları bir araya getireceğiz. MAKTEK, makina yapan makinaların sergilendiği fuar olması sebebiyle ülkemizin üretim ve ihracat seferberliği içerisinde büyük önem arz eden bir platform. Üretimin her aşamasında kullanılan makinaların sergileneceği etkinlik; savunma sanayiinden gemi sanayiine, elektrik-elektronikten otomotiv sanayiine kadar yerli üretimi, yerli sanayiyi ve millileşmeyi konuştuğumuz bu dönemde ülke sanayisi için büyük görev üstlendi. MAKTEK Konya ile yaklaşık 250 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmayı öngörüyoruz. MAKTEK Konya’nın hedefi; ihracat rakamlarının artırılması noktasında takım tezgahları satışlarını artırarak, ülkemizin tüm şehirlerini daha fazla üretim yapmaya teşvik etmektir. 65’in üzerinde şehirden yüzlerce sektör heyeti fuarımızı ziyaret ederek, metal işleme sektöründe teknolojinin geldiği son noktaya şahit olacak.”

Türker: “Çok önemli makina üreticilerimiz var”
Türkiye’nin çok ciddi bir makina ihracatçısı konumuna geldiğini dile getiren Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Genel Sekreteri M. Nail Türker de, “Dünyanın her yeri ile rekabet edebilecek çok önemli makina üreticilerimiz var. Ekonomik göstergeler tüm dünyada ve ülkemizde önümüzdeki yılın da zorlu geçeceğini söylüyor. 2018 yılında makina ihracatımız yüzde 14,7 artış ile 15,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Almanya, İngiltere, ABD, İtalya, Fransa, Romanya, Cezayir, İspanya, Rusya, Polonya ise en çok ihracat yaptığımız ilk 10 ülke. Bu ülkeler toplam ihracatımızın yüzde 51’ini oluşturuyor. Görüldüğü gibi, bu ülkelerin çoğunluğu son derece gelişmiş ülkeler. Kalitemizle dünyada tercih ediliyoruz” diye konuştu.
Dünyada ekonomik bir yarış olduğunu ve çağın gerekliklerinin dışında kalmadan Ar-Ge’ye dayalı üretim yapan, yüksek teknoloji üreten, yenilikçi üreticilerin kazanacağını söyleyen Türker, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada yapılması gereken, bu makinaların çalışmasını sağlayacak insan kaynağını da yetiştirmek. Mesleki eğitim çok önemli. İyi yetişmiş iş gücü toplum olarak seviyemizi de yükseltecek. Kendini yetiştirmiş biri daha iyi iş bulacak. Dünyadaki yarış hiçbir zaman bitmeyecek. Kendi ülkemizde üretirsek biz kazanacağız.”

Erkuş: “Önemli kazanımlar getirecek”
Ülke ekonomisi için ihtisas fuarlarının önemine değinen Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş, Konya’da ilk defa kapılarını açacak MAKTEK Fuarı’nın bölgeye önemli kazanımlar getireceğinin altını çizdi. MAKTEK’i Konya’ya taşıyan tüm kurumlara teşekkür eden Erkuş, bölgedeki tüm sektör profesyonellerini fuarı ziyaret etmeye davet etti.