MAKTEK Konya 30 bine yakın kişiyi ağırladı

Türkiye’nin ‘KOBİ Başkenti’ olarak tanımlanan Konya’da makina sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren ve bölgede ilk olma özelliği taşıyan MAKTEK Fuarı, yurt içi ve yurt dışından 30 bine yakın kişiyi ağırladı.

A+ A-

MAKTEK Konya Fuarı, 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. 66 şehirden yerli ve 47 ülkeden uluslararası olmak üzere toplam 29 bin 753 kişinin ziyaret ettiği etkinlik; Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ile Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş.'nin iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği'nin (MİB) desteğiyle düzenlendi. Fuar; otomotiv tedarik sanayii, savunma sanayii, tarım aletleri ve değirmen makinaları imalatı, döküm sanayii, kalıpçılık, spor amaçlı tüfek parçalarının üretimi ve Türkiye’de tek olan robot imalatı fabrikasıyla da gözleri üzerine çeken Konya'da ilk kez ziyaretçilerini ağırladı.
Yurt içinden olduğu kadar yurt dışından da ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan MAKTEK Konya; 47 ülkeden uluslararası, yurt içinden de 66 şehirden profesyonel ziyaretçiyi ağırladı. 20 ülkeden 276 firma ve firma temsilciliğini aynı çatı altında buluşturan fuar, Ar-Ge destekli yeni nesil teknolojilere ev sahipliği yaparak önemli iş birliklerine de zemin hazırladı. Fuarda düzenlenen 'Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak' ve 'Havacılık ve Savunma Endüstrisi' panelleri de, sektöre yön veren konu ve konuşmacıları ağırladı. 'Sanayide Mühendis ve Kadın Olmak' adlı panelde, sanayi ve makina sektörlerinde başarılı iş insanları tecrübelerini anlatırken; 'Havacılık ve Savunma Endüstrisi' isimli panelde ise, Türkiye’nin havacılık ve savunma sanayiindeki durumu ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

Varlık: "Verimli bir fuar geçirdik"
MAKTEK Konya'nın sektörün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturduğunu ifade eden Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, verimli bir fuar dönemi geçirdiklerinin altını çizdi. Varlık, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sektör açısından Konya önemli bir noktada. Böylesine önemli bir merkezde MAKTEK Fuarı’nı ilk defa gerçekleştirmek bizim için oldukça önemliydi. Çünkü, gelecek dönemdeki hedeflerimizi bu etkinliği gözeterek gerçekleştireceğiz. Konuştuğumuz herkes fuarın Konya’da olması gerektiğini söyledi. Yurt içinden ve yurt dışından ile gelen önemli sektör temsilcileri, fuarın gelişerek büyüyeceğine inandıklarını ifade ettiler. Bu geribildirimler, sektör ve TİAD adına çok kıymetli."

Ersözlü: "276 firma katıldı"
Takım tezgahları sektörünün en önemli organizasyonu olan MAKTEK’i bu yıl Konya’da ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Tüyap Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, "Ülkemizin en büyük üretici firmalarının yer aldığı etkinliğe 276 firma katıldı. İstanbul ve İzmir’den sonra fuarımız, Konya’dan Türkiye ekonomisine yeni bağlantıların kurulması noktasında ciddi bir olanak sağladı. Üretimin temeli olan takım tezgahları sektörünün ülkemiz için stratejik bir önemi var. Takım tezgahları ne kadar çok artarsa; sanayimiz o kadar çok gelişir, üretimimiz o kadar çok büyür ve ihracat değerlerimiz o kadar çok artar. Bu nedenle, MAKTEK Fuarı’nı sektör için önemli bulduğumuz kadar, Türkiye ekonomisi için de önemli buluyoruz. Bu vesileyle fuara katılan ve fuarımızı ziyaret eden tüm sektör profesyonellerine bir kez daha teşekkür ediyorum" diye konuştu.