MAKTEK Konya Fuarı 10 Nisan’da kapılarını açıyor

Anadolu’nun en büyük fuar merkezlerinden biri olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan MAKTEK Konya Fuarı, 10-13 Nisan tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

Bu sene ilk kez kapılarını açacak olan MAKTEK Konya Fuarı, makina sektörünün öncü firmalarını bir araya getirecek. Etkinlikte; CNC ve üniversal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçüm aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek. Anadolu’nun en büyük fuar merkezlerinden biri olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak olan MAKTEK Konya, 10-13 Nisan tarihleri arasında kapılarını açık tutacak.
Hem MAKTEK Konya Fuarı, hem de takım tezgahları sektörü hakkında okuyucularımızı daha fazla bilgilendirebilmek için Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü ve TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ile geniş kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ersözlü: ”MAKTEK markasını Konya’ya taşıyoruz”Takım tezgahlarının en yaygın kullanıldığı şehirlerden biri olan ve ‘KOBİ Başkenti’ olarak adlandırılan Konya’da, otomotivden savunma sanayiine, tarımdan mobilya imalatına kadar 80’in üzerinde alanda üretim yapıldığını aktaran Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, şöyle konuştu: “TİAD ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz olumlu işbirliğine istinâden, alanında sektörünün ülkemizdeki en büyük fuarı haline gelen MAKTEK markasını Konya’ya taşımaya karar verdik. Etkinlik, takım tezgahları ve metal işleme alanında ülkemizin en önemli şehri olan Konya’da, hem üretici, hem de kullanıcıları bir araya getireceğimiz bir platform olacak. ‘Makina yapan makinaların fuarı’ olan MAKTEK Konya’da, üretimin her aşamasında kullanılan makinalar sergilenecek.”
Fuarda sergilenecek ürün grupları ve etkinliğin ziyaretçi kitlesi hakkında da bilgi veren Ersözlü, “MAKTEK Konya’da; üniversal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek. Havacılık, savunma sanayii, makina sanayii, beyaz eşya ve otomotiv sektörleri başta olmak üzere, özellikle takım tezgahlarını kullanarak üretim yapan tüm sektör profesyonelleri genel olarak fuarımızın ziyaretçi profilini oluşturacak” diye konuştu.

“2019’da TİAD ile iki MAKTEK Fuarı düzenleyeceğiz”
Bu yıl TİAD ile beraber düzenleyecekleri iki farklı MAKTEK Fuarı’nın olduğunun bilgisini veren Ersözlü, “MAKTEK Konya Fuarı’nı; TİAD’ın işbirliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi ve KOSGEB’in sağladığı değerli desteklerle gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulundu.
MAKTEK Konya’nın senenin ilk yarısında bölgenin üretim yelpazesine yönelik hazırlandığını ve ekim ayında da Ege Bölgesi’nin üretim potansiyeline yönelik MAKTEK İzmir Fuarı’nı düzenleyeceklerini kaydeden Ersözlü, her iki etkinliğin de İstanbul’da fuarın olmadığı yıllarda düzenleneceğini ifade etti.

“40 bin profesyonel ziyaretçi bekliyoruz”
MAKTEK Konya için satışların halen devam ettiğini anlatan Ersözlü, şöyle konuştu: “Şu anda yaklaşık 30 bin metrekarelik sergileme alanında ve yaklaşık 300 katılımcı firmayla fuarımızı açmayı hedefliyoruz. Etkinliğimize, 65 ülkeden yaklaşık 40 bin profesyonel ziyaretçi bekliyoruz.”
MAKTEK Konya için yurtdışında bulunan ofisleri ve temsilcilikleriyle hedef kitlelere yönelik alım heyeti çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Ersözlü, “Yine bizlerden desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlarla birlikte, etkinliğin yurtdışı ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla ilgili sektör temsilcilerine davetiyelerimizi gönderdik. Bu yoğun çalışmalar sonucunda, ziyaretçilerimizin 2 bine yakın bir kısmı yurtdışından gelecek” dedi.

“Birçok tanıtım materyalini kullandık”
TİAD ile beraber MAKTEK Konya için kurdukları fuar pazarlama komitesiyle beraber, planlı pazarlama iletişimi çalışmalarını efektif bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Ersözlü, şunları aktardı: “Bu süreçte, geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya kadar birçok tanıtım materyalini kullandık. Yurtiçinde MAKTEK Avrasya ve Bursa Endüstri Zirvesi fuarlarına bu yeni projemizi tanıtmak amacıyla stantlı katılım yaptık. Aynı zamanda, yurtdışında sektörün en büyük fuarlarından olan Almanya’da EuroBLECH ve Tayvan’da TIMTOS’ta TİAD’ın da desteğiyle MAKTEK Konya’yı tanıttık. Yine Tüyap’ın yurtiçi ve yurtdışında bulunan ofisleriyle çeşitli pazarlama aktiviteleri üzerinde çalıştık.”MAKTEK Konya için olumlu beklentilerinin olduğunun altını çizen İlhan Ersözlü, “İlk yıl olmasına rağmen, katılımcıların ve ziyaretçilerin fuardan memnun ayrılacaklarını düşünüyoruz ve hedeflediğimiz rakamlara ulaşmak amacıyla proje ekiplerimiz çok ciddi çalışmalara imza atıyorlar” diye konuştu.

“Konya’ya da yeni bir soluk getirecek”
Etkinliğin Konya’ya da yeni bir soluk getireceğine inandıklarını ifade eden Ersözlü, şöyle devam etti: “İlin ekonomik verilerine baktığımızda, fuar düzenlediğimiz aylarda ilgili sektörlerdeki ihracat rakamlarında ciddi bir artış meydana gelmektedir. Katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin fuarlardan memnun ayrılması da bizi mutlu ediyor. Yaptığımız işi daha çok geliştirmeye gayret gösteriyoruz. MAKTEK Konya ile yaklaşık 250 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmayı öngörüyoruz. Şehir dışından fuar için Konya’ya gelecek ziyaretçilerin vereceği makina siparişleriyle beraber, çok farklı sektörlerde takım tezgahı kullanımının yaygınlaşmasını ve bununla beraber diğer şehirlerdeki üretim hızı ve kapasitesinin artırılmasını hedefliyoruz.”

“İç Anadolu’nun en büyük fuar merkezi”
Fuar alanı hakkında da bilgi veren Ersözlü, “MAKTEK Konya, İç Anadolu’nun en büyük fuar merkezi olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Alan, ülkemizin en modern merkezlerinden biri konumunda. Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi; tam teşekküllü yapısı, toplantı salonları, geniş fuayesi ve yüksek otopark kapasitesiyle MAKTEK Konya Fuarı’nın misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacaktır. Tüm sektör profesyonellerini metalin inovasyonla buluştuğu etkinliğe yeni işbirlikleri kurmak üzere davet ediyorum” dedi.

“Çeşitli etkinlikler de düzenleyeceğiz”
Fuar kapsamında, metal atıkların değerlendirilmesiyle ilgili olarak Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin akademisyenleri ve öğrencileriyle birlikte keyifli bir etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını da anlatan Ersözlü, “Türkiye’nin ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi ile fuar esnasında robotik etkinliklerin olacağı atölyeler ile ilgili olarak birtakım görüşmelerde bulunuyoruz. Yine Konya Sanayi Odası işbirliğiyle, fuar katılımcılarımızı yurtdışından gelecek olan yabancı misafirlerimizle B2B uluslararası ikili iş görüşmeleri kapsamında buluşturacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Aydoğdu: “MAKTEK, marka olmuş bir fuar”MAKTEK’in, Türkiye’de ve dünyada isim sahibi bir üretim teknolojileri fuarı markası olduğunun altını çizen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ise, etkinliğin Konya’da da düzenlenmesinin nedenlerini şu şekilde açıkladı: “Üretim potansiyeli göz önüne alınınca, Konya sanayisinin MAKTEK gibi markalaşmış bir fuarla katma değerli üretime yönelik daha ciddi adımlar atacağını öngördük. Bilindiği gibi, Konya sanayisinde başta ‘aftermarket’ olarak nitelendirdiğimiz otomotive yedek parça üretimi, her türlü makina, tarım aletleri, döküm sanayii, kalıpçılık ve sportif amaçlı tüfek üretimi büyük bir yer tutuyor. İlin sektörümüz için öneminden bahsederken, Türkiye’de yıllık satılan 3 bin 500 bilgisayar kontrollü takım tezgahının yaklaşık 550 adedinin Konya’da kurulduğunun özellikle altını çizmek isteriz ki; bu da Türkiye pazarının yaklaşık yüzde 16’sını karşılıyor. Takım tezgahlarının ihracatına baktığımızda ise, 2018 yılında Konya’dan yaklaşık 40 milyon dolar değerinde ihracat yapıldığını görüyoruz. Bu değer, ilin toplam ihracatının yüzde 7’sini oluşturuyor. Kentten en çok sac işleme ve şekillendirme tezgahları ve pres ihraç ediliyor. İhracat pazarlarına baktığımızda; ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve Rusya öne çıkıyor. Şehir, sanayi üretim kentlerinin başında geliyor. Takım tezgahları kullanıcısı bir sanayi şehri konumunda olduğundan; takım tezgahlarına, aksesuarlarına ve üretim teknolojilerine yönelik bu nitelikte bir fuara ihtiyaç vardı. MAKTEK Avrasya’nın ve MAKTEK İzmir’in başarısını düşününce, bölge için MAKTEK Konya’dan daha ideal bir fuar kurgulanamazdı.”

“TİAD’ın tescilli markası”
MAKTEK’in TİAD’ın tescilli markası olduğunun altını çizen Aydoğdu, “Dolayısıyla, etkinliğe katkı sağlamaktan daha çok fuarın ortaya çıkışında başrolü oynuyoruz; elbette Tüyap’ın profesyonelliğine güvenerek. TİAD olarak, üretim sanayiimizin gelişiminde önemli yer tutan ihtisas fuarlarımızın desteklenmesi ve gelişmesi konusunda birçok çalışmaya imza attık. Bu çalışmaları yaparken; sektöre dünyadaki son teknolojileri göstererek, sanayicimizin rekabet gücünü artırmayı amaçladık. Bölgedeki üyelerimizle görüşmelerimiz ve temaslarımız doğrultusunda, sanayiciye MAKTEK Konya’ya yönelik yönlendirmeler yaptık. Ayrıca, etkinlik kapsamında TİAD olarak iki panel düzenleyeceğiz. Makina sektöründeki kadınların yer alacağı panelde, mühendislik fakültelerinde okuyan kız öğrencilere; mühendislik mesleğini sevdirebilmek, makina sektöründe ve üretimde bir kadın olarak yer almak, baba-kız olarak makina sektöründe çalışmak ve 2./3. kuşak olarak sektörde yer almanın getirdiği durum gibi konular konuşulacak. İkinci panelde ise, havacılık ve savunma sanayiindeki gelişmeler ve takım tezgahlarının bu sektördeki yeri tartışılacak” diye konuştu.

“Türkiye sanayisi için önemli bir yere sahip”
Konya’nın sektörde güçlü olduğu alanlar hakkında da bilgi veren Aydoğdu, şöyle konuştu: ”Konya takım tezgahları özelinde; sac işleme ve şekillendirme makinaları ve presler konusunda oldukça iyi durumda. Ayrıca, takım tezgahlarında kullanılmakta olan kesici ve tutucu takımların ve parça bağlama ekipmanlarının imalatında da ilde ciddi bir üretim bulunuyor.”
‘KOBİ Başkenti’ diye tabir edilen Konya’nın, Türkiye sanayisi için önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Hakan Aydoğdu, “Konya’nın bir sanayi şehri olarak taşıdığı güçlü potansiyel, TİAD’ın niçin bu fuarı desteklediğini ve üyelerimizin neden bu fuarda katılımcı olarak yer aldığını açıklamaktadır. Ayrıca bu sanayi şehri, takım tezgahı kullanımında ülkemizde en ön sıralarda yer alıyor. Konya’nın sanayinin ihtiyaçlarına yönelik katma değerli üretim gerçekleştirme potansiyelini, devlet mekanizmalarının olduğu kadar sanayi odalarının ve STK’ların da desteklemesi kentin endüstriyel gelişiminde önemli bir rol oynadı” dedi.“2018’de sektörün üretimi yüzde 6 arttı”
Türkiye takım tezgahları sektörü açısından 2018 yılını da değerlendiren Aydoğdu, “Takım tezgahları sektörünü genel metal işleme ve metal şekillendirme makinaları olarak bir bütün şekilde ele aldığımızda; 2018 yılında üretim yüzde 6 artış göstererek 754 milyon dolar, ihracat yüzde 19 artış göstererek 584 milyon dolar, ithalat aynı kalarak 993 milyon dolar ve kullanım yüzde 4 düşüş göstererek 1,16 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2018, ihracat açısından çok iyi bir yıl oldu. Üretimin yurtiçi talebi karşılamasına baktığımızda ise bir düşüş yaşandığını görüyoruz. Türkiye olarak, sanayiimizin ihtiyaç duyduğu ve dışa bağımlı olduğumuz; 5 ve üzeri eksenli işleme merkezi, tornalama merkezi, kayar otomat, transfer tezgahı, çok eksenli borverk, yatay işleme merkezi ve çok eksenli taşlama tezgahı gibi makinaların üretimine öncelik vermeliyiz” diye konuştu.

“2019’da yükselen bir ivme bekliyoruz”
2019 yılında, Türkiye’nin sanayi üretiminin artışı ile birlikte sektörlerinde de yükselen bir ivme görmeyi beklediklerini aktaran Hakan Aydoğdu, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bu yılın sonunda sektörde kullanım değerinin yüzde 5 ilâ 10 aralığında artacağı kanaatindeyiz. Takım tezgahları; otomotiv, savunma ve havacılık, medikal ve kalıp gibi sektörlerde çarpan etkisi yarattığı için, bu sene sonunda Türkiye’nin ihracatına yaklaşık 25 milyar dolar değerinde direkt katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”