MAKTEK Konya, 10-13 Nisan'da ziyaretçilerini ağırlayacak

Anadolu’nun en büyük fuar merkezlerinden biri olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek MAKTEK Konya 2019 Fuarı, 10-13 Nisan tarihleri arasında kapılarını açacak.

A+ A-

Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ile Tüyap işbirliği ve Makina İmalatçıları Birliği'nin (MİB) desteğiyle bu sene ilk kez düzenlenecek olan MAKTEK Konya, makina sektörünün öncü firmalarını bir araya getirecek. 10’un üzerinde alım heyetinin yanı sıra 40 ülkenin de ajandasında yer alan etkinlik kapsamında 250 milyon dolarlık iş hacminin oluşması hedefleniyor. Fuarda; CNC ve üniversal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçüm aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak, kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek. Anadolu’nun en büyük fuar merkezlerinden biri olan Konya Ticaret Odası-Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek MAKTEK Konya Fuarı, 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Aydoğdu: "Sektörde önde gelen bir şehir"Konya'nın takım tezgahları sektöründe bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 7,07 artırarak 39,4 milyon dolara çıkardığını aktaran Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (TİAD) Hakan Aydoğdu, "Rakamlara bakarak sektörün 2019'da yüzde 5 ilâ 10 aralığında büyüyeceğini öngörüyoruz. 2023 yılında ise, Türkiye’nin üretim ve imalat ihtiyacına orantılı olarak bir büyüme gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Uluslararası araştırmalara göre, gelecek yıllarda Türkiye’nin takım tezgahları kullanımının 2018’e göre iki katına çıkacağını öngördüklerini aktaran Aydoğdu, şöyle devam etti: “Konya sanayisini, makina ve otomotiv (tarım için olanlar da dâhil) olarak iki ana sektörü göz önüne alarak incelediğimizde 2018 yılında 817 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Bu ihracata takım tezgahlarının direkt katkısı yaklaşık 270 milyon dolar oldu. Öte yandan, takım tezgahları sektöründe Konya hem kullanım, hem de imalat anlamında önde gelmektedir. Takım tezgahlarında; sac işleme makinaları, presler, kesici ve tutucu takım üretimi alanında markalaşmış üretici firmalarımız bulunuyor. Türkiye’de satılan, diğer bir deyişle kullanılan takım tezgahlarının yüzde 16’sı Konya’da kuruluyor."

Ersözlü: "MAKTEK Konya olumlu katkı sağlayacak"Takım tezgahları sektörünün Türkiye sanayisine olan katkısının yadsınamaz büyüklükte olduğunun altını çizen Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, 2018 yılı itibariyle sektörün yaklaşık büyüklüğünün 1,2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Takım tezgahları ile otomotiv, savunma, havacılık, medikal, beyaz eşya, demir çelik, gemi ve vagon imalatı, tarım makinaları, genel makina ve kalıp imalatı vb. olmak üzere birçok sektöre üretim yapıldığını aktaran Ersözlü, şöyle konuştu: “MAKTEK Konya’nın, bölgesine ve tüm Türkiye’ye olumlu katkısının olacağını düşünüyoruz. Dünyanın farklı noktalarından fuara katılım sağlayacak iş insanlarını dört salonda toplam 50 bin metrekarelik alanda bir araya getireceğiz. Yaklaşık 250 milyon dolarlık iş hacmi sağlamayı hedeflediğimiz etkinlilkle birlikte, milli katılımlara da ev sahipliği yaparak sektörümüzün gelişimini bütün dünyaya göstereceğiz."