MAKTEK İzmir ikinci kez sahne alacak

60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın ziyaretçi ve katılımcıya ev sahipliği yapması beklenen makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir, Fuar İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirilecek.

A+ A-

Türkiye sanayisinin gelişiminde kilit rol üstlenen takım tezgahları sektörünün tüm paydaşlarını ikinci kez aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanan MAKTEK İzmir, sektörün gelişimine paralel olarak büyümesini sürdürüyor. 2017 yılında 250 milyon dolarlık iş hacmi ile sektöre önemli ölçüde katkı sağlayan etkinlik, bu kez 500 milyon dolarlık hedefiyle dünyanın 60’ın üzerinde ülkesinden 35 bini aşkın sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturmaya hazırlanıyor.

“Sektörün Ege’deki en büyük buluşması”
Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir’in, 2017’den sonra ikinci kez ekonominin yapı taşı olan sanayi kuruluşlarının temsilcilerini aynı çatı altında buluşturmaya hazırlandığını aktaran yetkililer, “Etkinlik; Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ile Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB), İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Odası’nın destekleriyle 9-12 Ekim 2019 tarihleri arasında kapılarını açacak. Takım tezgahları sektörünün en büyük buluşma platformlarından biri olan MAKTEK Fuarı, 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefiyle sektörde kaldıraç görevi görüyor. Her türlü sanayi üretimine, ülkemizin ihracatına katkı sağlayan önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak MAKTEK İzmir 2019, Fuar İzmir Uluslararası Fuar Alanı’nda 43 bin metrekarelik kapalı alanda, 60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın ziyaretçi ve katılımcıya ev sahipliği yapacak” diye konuştular.

“Sektörün fotoğrafını çekiyor”
MAKTEK Fuarı’nın, makina sektörünün amiral gemisi niteliğindeki takım tezgahları sektörünün fotoğrafını çektiğini aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Fuar kapsamında makina sektörünün öncü şehirleri olan İstanbul, Ankara, Bursa, Konya ve İzmir başta olmak üzere yerli ve yabancı makina üreticileri, yeni nesil teknolojilerini sergileme şansı yakalayacaklar. Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahları için vitrin görevi gören ve 2017 yılında katılımcıların yüzünü güldüren MAKTEK İzmir, 2019 yılında da yaratacağı makina satışları ile katılımcılara bir kez daha can suyu olmayı amaçlıyor.”
Bu yıl ilk kez ‘Döküm, Demir ve Çelik Teknolojileri’ ve ‘Kalıp Teknolojileri’ özel bölümleriyle de katılımcıları ilgili bölümlere odaklayan etkinliğin, daha kapsamlı ve verimli bir fuar dönemi için hazırlıklarını sürdürdüğünü anlatan yetkililer, “MAKTEK İzmir’de; CNC ve universal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak ve kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri sergilenecek” dediler.

Varlık: “Ekonomik kalkınma için büyük bir öneme sahip”
Sanayinin gelişiminde önemli rol üstlenen takım tezgahları sektörünün, ülke ekonomisine de önemli ölçüde katkı sağladığını ifade eden TİAD Başkanı Fatih Varlık ise, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu bakış açısıyla da şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; yerli ve yabancı takım tezgahlarını bir arada görme imkânı sunan MAKTEK, ekonomik kalkınma için büyük bir öneme sahip. Dolayısıyla, konuya mikro açıdan baktığımızda da Ege Bölgesi’nin kalkınmasında önemli bir güç olan İzmir’de ikinci kez MAKTEK Fuarı’nı düzenlediğimiz için oldukça mutluyuz. Biz biliyoruz ki; takım tezgahları sektöründe İzmir hem kullanım, hem de imalat anlamında Türkiye’de önde gelmektedir. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel arz ediyor. İstanbul’daki MAKTEK’e katılamayanlar ve ziyaret edemeyenler bu fuara gelebilecekler. Bu tür etkinlikler Türkiye ekonomisine ve kendi sektörüne büyük katkı sağlıyor.”

Ersözlü: “Yoğun tanıtım çalışmaları gerçekleştiriyoruz”Konu hakkında açıklamalarda bulunan Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü de, şöyle konuştu: “Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp, Ürdün ve Kahire'de var olan yurt dışı ofislerimizin yoğun tanıtım çalışmalarına ek olarak, 30’un üzerinde ülkede sahip olduğumuz temsilcilik ağımızla, yurt içinde yayılmış 17 yurt içi ofisimizin yürüttüğü faaliyetler sonucu etkili tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızla MAKTEK İzmir 2019’a hazırlanıyoruz."
Tüm pazarlama çalışmalarına ek olarak, MAKTEK Avrasya’da gerçekleştirilen ‘MAKTEK VIP Müşteri Ağırlama Programı’nı da İzmir’de ilk kez gerçekleştireceklerini bildiren Ersözlü, “Bu program çerçevesinde, katılımcıların paylaştığı önemli müşteriler için fuar alanında VIP imkânlar sunacağız” diyerek sözlerini noktaladı.