MAKTEK İzmir 4 Ekim’de kapılarını açtı

Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir, Fuarİzmir’de kapılarını açtı. Tüyap tarafından,TİAD ve MİB işbirliğiyle düzenlenen fuar, makina sektörünün öncü firmalarını bir araya getiriyor.

A+ A-

Makina sektörünün Ege Bölgesi’ndeki en büyük buluşması MAKTEK İzmir, Fuarİzmir’de kapılarını açtı. Tüyap tarafından, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğiyle düzenlenen fuar, makina sektörünün öncü firmalarını bir araya getiriyor. Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri, 390 firma-firma temsilciliği ve 875 markanın katılımıyla düzenlenen etkinliğin Ege Bölgesi’ne 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor.
Tüyap Fuar ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu’nun yanı sıra, MİB Başkanı Ahmet Özkayan’ın konuşması ile başlayan MAKTEK İzmir Fuarı’nın açılış törenine; T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, TC. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt da katıldı.

Ersözlü: “390 katılımcı yer alıyor”


Konuşmasına fuarın Ege Bölgesi için taşıdığı öneme değinerek başlayan Tüyap Fuar ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Türkiye’nin en önemli üreticileri ve dünya markalarının etkinlikte bir araya geldiğini vurguladı. Ersözlü, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “İzmir’in fuarcılık alanında önemi her geçen gün artıyor. 2018 yılında şehir, en çok fuar düzenlenen il haline gelmiş olacak. Bu yıl İzmir’de 30 civarında fuar düzenleniyor, önümüzdeki yıl bu sayının 42’yi bulmasını planlıyoruz. Tüyap olarak 2018 yılında kentte beş farklı konuda ihtisas fuarı düzenleyeceğiz, üç ayrı fuar ilavesi ise planlamamız içerisinde yer alıyor.”
Fuarİzmir’in, altyapı olarak katılımcı firmalarımızın bütün ihtiyaçlarına yanıt veren donanıma sahip ve fuar şehri İzmir’e yakışan modern bir tesis olduğunu belirten Ersözlü, “Bu sayede, çok büyük tonajlı makinaları sorunsuzca sergileyebiliyoruz. 390 firma ve firma temsilciliği ve 875 markanın katılımıyla açılan etkinlikteki hedefimiz; 40 ülkeden 35 bin ziyaretçi elde etmek. MAKTEK İzmir’in hayata geçmesinde bizlere destek olan; Ekonomi Bakanlığımıza, çözüm ortaklarımız TİAD ve MİB’e, Ege Bölge Sanayi Odası’na, İzmir Ticaret Odası’na ve İzfaş’a da bu vesileyle teşekkürlerimi sunmak isterim. İlk kez düzenlenmesine rağmen bizlere güvenerek fuarda katılımcı olarak yer alan firmalarımıza da ayrıca müteşekkiriz. Fuarın, başta İzmir ekonomisine sonrasında da ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Özkayan: “En önemli illerden biri”


MİB’in Başkanı Ahmet Özkayan ise, İzmir’in ihracatının yüzde 8,4’ünün makina ve teçhizat ürünlerinden oluştuğunu ve Türkiye’nin makina ihracatında dünyada dördüncü sırada yer aldığını belirtti. Özkayan, sözlerine şöyle devam etti; “İzmir, firma sayısı ve ücretler açısından da imalat sanayii en büyük illerden biri. Bizler de MİB olarak, MAKTEK İzmir’e Türkiye makina ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiren üye firmalarımız ile katılıyoruz. 2017’de takım tezgahları sektörüne baktığımızda, imalat ve ihracatta 2016 yılı ile aynı performansın gösterileceğini tahmin ediyoruz. İthalatta da, 2016’ya göre yüzde 12 düşüş olacağını tahmin ediyoruz. Makina imalat sektörünün ise, imalatını yüzde 3, ihracatını da yüzde 5 seviyelerinde artmasını bekliyoruz. Sektörün ithalatının da yüzde 10 civarında azalacağını öngörüyoruz”.

Aydoğdu: “Büyük bir potansiyel taşıyor”


2012’den beri yapılan ve uluslararası arenada kendini kanıtlayan MAKTEK Fuarı’nın bu yıl ilk kez İzmir’de yapılmasıyla ilgili görüş bildiren TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu da, şunları söyledi: “Üretimin olmazsa olmazı olan takım tezgahlarının gelişimi, diğer imalat sektörlerini de doğrudan etkiliyor. Sanayide imal edilen her ürün, ya bir takım tezgahı ya da yine bir takım tezgahı ile imal edilmiş bir makina ya da kalıp vasıtasıyla üretiliyor. Bu açıdan takım tezgahı satışlarındaki ivmeler, ülke ekonomisi hakkında çeşitli fikirler veriyor. Uzun zamandır İzmir’de nitelikli ve kapsamlı bir fuar organize etmek istiyorduk. Tüyap ile konuştuk ve anlaştık. Bu fuar sadece İzmir için değil, çevre iller ve ülkeler için de büyük potansiyel taşıyor. İstanbul’daki etkinliğe katılamayanlar bu fuara gelme şansını yakaladı. Fuarımızın ayrıcalıklı olma sebeplerinden biri de, bini aşkın meslek lisesi ve mühendislik öğrencilerini ağırlayacak olması.”

Ağar: “Bölge ekonomisini canlandıracak”


MAKTEK İzmir’in bölge ekonomisini canlandırma açısından büyük öneme sahip olduğunun altını çizen T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Ağar, yerli üreticileri destekleyen ihtisas fuarlarını özellikle önemsediklerini belirtti.

Uzkurt: “Bu tür fuarları çok önemsiyoruz”


Yerli üretimin artırılması konusunda devletin sağladığı teşvik olanaklarından bahseden TC. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Yerli üretimi artırmak adına üreticilerin ara mâmullerini yurtiçinden tedarik etmeleri için teşvik çalışmaları yürütüyoruz. Eğer üretim maliyetleri ithalat maliyetlerinden daha yüksekse yatırım maliyetlerinin riskini devlet olarak üstlenmeyi teklif ediyoruz. Özellikle son dönemde KOSGEB olarak, imalat sanayiindeki ürünlerin yerli üreticilerin elinden çıkmaları konusunda çok ciddi adımlar atmaya başladık. Yerli üreticilere kendilerini gösterme şansı sunduğu için bu tür fuarları çok önemsiyoruz. MAKTEK İzmir’in ülkemizdeki yatırımcılar ve imalatçılar için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
MAKTEK İzmir Fuarı, 4-6 Ekim 2017 tarihlerinde 10:00-19:00, 7 Ekim 2017 tarihinde de ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.