MAKTEK Avrasya Fuarı’nın bu yıl yüzde 13 büyümesi bekleniyor

Bu yıl yüzde 13 büyümesi beklenen, 2-7 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açacak olan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın, takım tezgahları sektörüne 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlaması hedefleniyor.

A+ A-

Ülkelerin gelişme sürecinde stratejik öneme sahip olan ve temel üretim makinası olmasının yanı sıra, girdi sağladığı sektörlerin üretim becerilerini belirleyerek ekonomik gelişmede çarpan etkisi yaratan takım tezgahları sektörü, sanayinin gelişime paralel olarak büyüyor. Yurtiçi pazarda; otomotiv, savunma, havacılık, medikal ve beyaz eşya gibi endüstrilerin ihtiyacına cevap vererek kritik bir görev üstlenen sektör, 2017 yılında 711,5 milyon dolarlık üretim gerçekleştirerek gücünü ortaya koydu. Dünyanın birçok ülkesine gerçekleştirdiği 491 milyon dolarlık ihracatıyla da adından söz ettiren Türkiye’nin takım tezgahları sektörü, stratejik öneme sahip birçok sektöre de önemli bir rekabet avantajı sağlıyor.

Aydoğdu: “İstihdama katkı sağlayacak”Türkiye sanayisinin itici gücünü üstlenecek yerli otomobil üretiminde de yoğun olarak kullanılacak takım tezgahlarının, sektörün gelişiminde önemli bir rol üstlendiğini aktaran Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, “2018 yılında yerli otomobil sanayisindeki gelişmeler takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artırdı. Söz konusu gelişmeler, sektördeki iş hacmini genişleterek istihdama da katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Türkiye’nin takım tezgahları ihtiyacının yüzde 80’ini TİAD bünyesinde yer alan 189 firmanın karşıladığını söyleyen Aydoğdu, sektörün 2018 yılında yüzde 10 büyümesini beklediklerini ifade etti. Sektörün bu seneki büyümesinde önemli birçok unsur olduğunu aktaran Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aslına bakarsanız 2018 yılında yerli otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak ve sektördeki iş hacmi genişleyecektir. Tüm üretim sektörlerinde sürdürülen yerlileşme hamlesi ile 2019 yılında makina sektöründeki büyümenin daha da artacağını ve sektörün güçlü bir şekilde büyüyeceğini söyleyebiliriz.”

Ersözlü: “Türkiye’ye katkısı her geçen yıl artıyor”
Gelişen teknolojisi, artan üretimi ve ihracatıyla takım tezgahları sektörünün Türkiye sanayisine olan katkısının her geçen yıl artığını söyleyen Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, 2017 yılı itibariyle sektörün yaklaşık büyüklüğünün 1,2 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Sektörün makina imalat sanayisi içinde önemli bir alt sektör olarak yoluna devam ettiğini bildiren Ersözlü, “Takım tezgahları ile başta otomotiv, savunma, havacılık, medikal, beyaz eşya, demir çelik, gemi ve vagon imalatı, tarım makinaları, genel makina, kalıp imalatı vb. olmak üzere birçok sektöre üretim yapılıyor. Sektörün 2023 hedefi üretim olarak 900 milyon dolar, ihracat olarak ise 600 milyon dolar” diye konuştu.

“Bu yıl fuarda yüzde 13’lük bir büyüme bekliyoruz”
Sektörün en önemli buluşması olan MAKTEK Avrasya’yı düzenlediklerini hatırlatan Ersözlü, takım tezgahları gibi kapsamlı bir endüstrinin fuarını yaptıkları için gurur duyduklarını ifade etti. MAKTEK 2018’de bir önceki fuara kıyasla yüzde 13’lük bir büyüme beklediklerinin altını çizen Ersözlü, etkinliğin sektörün buluşma platformu olduğunu öne sürdü. Dünyanın farklı noktalarından fuara katılım sağlayacak iş insanlarını, 15 salonda toplam 125 bin metrekarelik alanda bir araya getireceklerini aktaran Ersözlü, etkinlikte yaklaşık 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedeflediklerini anlattı. Ersözlü, konuşmasına şöyle devam etti: “Ar-Ge destekli inovasyon harikası ürünlere ev sahipliği yapacak olan MAKTEK, bini aşkın firma ve firma temsilciliğini sektör profesyonelleriyle buluşturacak.70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin, Tayvan, Hindistan ve Kore gibi milli katılımlara da ev sahipliği yapacak olan fuar; yurtdışından gelecek kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerini de ağırlayacak.”“Altın Pergel’e de ev sahipliği yapacak”
Fuarın; TİAD ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin birlikte organize ettiği ‘MAKTEK Altın Pergel CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na da ev sahipliği yapacağını dile getiren yetkililer, “Böylece MAKTEK Avrasya, gelecek nesillerin gelişimini de desteklediğini kanıtlıyor. İlk kez düzenlenen yarışma kapsamında meslek lisesi öğrencileri, Türkiye’de eğitim amaçlı kullanılacak olan CNC tezgahını tasarlamak için kıyasıya mücadele ediyorlar. 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesinin katıldığı etkinlik kapsamında 10 okul finale kaldı. Dereceye giren ilk üç okula ise ödülleri, MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde takdim edilecek” dediler.
MAKTEK Avrasya Fuarı’nın 2-7 Ekim 2018 tarihlerinde düzenleneceğini hatırlatan yetkililer, “Etkinlikte; takım tezgahları, metal-sac işleme makinaları, tutucular-kesici takımlar, kalite kontrol-ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer alacak” diyerek sözlerini noktaladılar.