MAKTEK Avrasya Fuarı kapılarını açtı

Binin üzerindeki firma ve firma temsilcisini aynı çatı altında buluşturan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

A+ A-

2 Ekim'de açılan ve 7 Ekim'e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, binin üzerindeki firma ve firma temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu.
Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak; Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapan fuar, takım tezgahları sektöründeki en yeni teknolojilerin sergilendiği bir platform olarak öne çıkıyor.
Etkinliğin açılışında; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yard. Hasan Büyükdede, TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hakan Aydoğdu ve Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan’ın yanı sıra, sektör profesyonelleri katılımcı firmalar da yer aldı.

Ersözlü: "Çok anlamlı bir dönemde ziyarete açıldı"
Açılış konuşmasını yapan Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, içinde bulunulan ekonomik konjektörün üretimin ve nitelikli istihdamın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Türkiye'nin Endüstri 4.0 ile ileri teknolojik ürünleri üretebilecek kapasiteye ulaşmasının büyük önem taşıdığını aktaran Ersözlü, "MAKTEK Avrasya 2 yıl aradan sonra çok da anlamlı bir dönemde ziyarete açıldı. Bu teknoloji ve Endüstri 4.0 şovunu ülkemizde tüm sektörlerde üretim ve ihracat yapan tüm kuruluşların yöneticilerinin kaçırmamasını tavsiye ediyorum” dedi.

Büyükdede: "Özel bir öneme sahip"
Dünyanın en önemli ilk 10 ekonomisine bakıldığında, takım tezgahları sektörünün oldukça geliştiğinin görüldüğünü vurgulayan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yard. Hasan Büyükdede ise, şunları aktardı: "Çünkü takım tazgahı üretimi, güçlü ülkeler için makina imalat sanayiinde özel bir öneme sahip. Devlet olarak da sektörün daha büyük üretim hedeflerine kavuşması ve dünyaya açılması için yanlarında olduklarımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Örneğin; metal işleme makinalarında firmalarımız dünya pazarında iyi bir noktaya geldiler. Metal işleme makinalarının gelmiş olduğu bu çizgiye takım tezgahları sektörünün de hızla getirilmesi konusunda Savunma Sanayi Başkanlığımız ile bir hedef içindeyiz. Çünkü, özellikle savunma sanayisinde takım tezgahlarının ithal edilmesinde ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Bunların mutlaka kendi bünyemizde üretilmesi zorunluluğu artık son raddeye gelmiş durumdadır. Savunma Sanayi Başkanımız, Sanayi Bakanlığımız ile ortak bir girişim ve çalışma içinde bulunmaktadır. Fuara katılan yabancı firmalara tavsiyemiz; ülkemizde üretim yapmaları ya da yerli firmalarımızla iş birliği yaparak hem Türkiye’de, hem dünya pazarında rekabet edilebilir üstünlüklere kavuşmalarıdır."

Özkayan: "Çok önemli bir sektör"
Milli teknolojileri ile kendi makinalarını imal eden ülkelerin başta otomotiv, savunma sanayii, raylı sistemler ve genel endüstri olmak üzere her alanda güçlü hale geldiğini söyleyen Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan da, gelişmiş ülkelerin makina imalatına önem verdiğini belirtti. Özkayan, “Makina üretim endüstrisine verilen önemle, yadsınamaz boyutta kazanımlar elde edilmektedir. Topyekûn refah, teknolojik gelişim, ekonomik güç, eğitimli insan kaynağı, global rekabet ve sürdürülebilir büyüme, elde edilen katma değerlerden sadece bir kaçıdır" dedi.

Aydoğdu: "Sorumluluğumuz çok büyük"
Bir ülkenin kendi üretim teknolojilerini geliştirebilmesinde en önemli görevi takım tezgahları sektörünün üstlendiğinin altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, şunları aktardı: “Sorumluluklarımız çok büyük. Çünkü biz takım tezgahları sektörünün temsilcileri olarak; sadece işletmelerimiz adına değil, Türkiye ekonomisi adına da sorumluluklar üstleniyoruz. Sektörümüzdeki teknolojik gelişmeler bitmeksizin devam ediyor. Dünyayı yakından izliyoruz. Bu değişimi de benimsiyor ve hızla adapte oluyoruz. Ülkemizin hedefi; bu coğrafyada üretilebilen takım tezgahı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalı. Çünkü, millileşmek için üretim, üretim için de yerli takım tezgahları sektörünün gelişmesi şart."