MAKTEK Avrasya Fuarı için geri sayım başladı

Makina ve imalat sanayiinin temel üretim aracı takım tezgahlarının buluşma noktası olan MAKTEK Avrasya Fuarı, bu yıl 2-7 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilerine açacak.

A+ A-

Türkiye ekonomisinin en önemli taşlarından biri olan makina ile imalat sanayiinin temel üretim aracı takım tezgahlarının buluşma platformu MAKTEK Avrasya Fuarı, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
Bu yılki etkinlikte bir öncekine göre yüzde 12’lik bir büyüme beklediklerini dile getiren Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, şunları söyledi: “Dünyanın farklı noktalarından fuara katılım sağlayacak iş insanlarını 14 salonda, toplam 120 bin metrekarelik alanda bir araya getireceğiz. Bini aşkın firma ve firma temsilciliğini sektör profesyonelleriyle buluşturmak için hazırlıklarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.”

“Binlerce yeni ürün sergilenecek”
MAKTEK’in, son teknolojiyle tasarlanan ürünlere de ev sahipliği yapmanın ötesinde, binlerce yeni ürünü de aynı platformda bir araya getirerek, sektörün gelecek vizyonunun da fotoğrafını çektiğini ileri süren Ersözlü, “70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra; Çin, Tayvan, Hindistan ve Kore gibi milli katılımlara da ev sahipliği yapacak olan fuar; yurtdışından gelecek kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerine de ağırlayacak. Türkiye ekonomisi için de önemli bir parametre olan MAKTEK özelinde 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyoruz” dedi.“Yarışmaya da ev sahipliği yapacak”
MAKTEK Avrasya Fuarı’nın, TİAD (Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği) ve Tezmaksan Eğitim Üssü’nün birlikte organize ettiği ‘Altın Pergel Yarışması’na da ev sahipliği yapacağını belirten yetkililer, şunları aktardılar: “Fuar böylece, gelecek nesillerin gelişimini de desteklediğini kanıtlıyor. 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesinin katıldığı yarışma kapsamında 10 okul finale kaldı. Dereceye giren ilk üç okula ise ödülleri, MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde takdim edilecek. 
MAKTEK’in kapsamından da bahseden yetkililer, “Takım tezgahları, metal-sac işleme makinaları, tutucular-kesici takımlar, kalite kontrol-ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar etkinlikte yer alacaklar” diyerek sözlerini noktaladılar.