MAKTEK, 2-7 Ekim’de sahne alacak

Makina ve imalat sanayiilerinin temelini oluşturan takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanları, 2-7 Ekim tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyaretçilerini ağırlayacak olan MAKTEK Avrasya Fuarı’nda sergilenecek.

A+ A-

MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul'da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açacak. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde düzenlenen etkinlik; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile KOSGEB tarafından da destekleniyor.

Ersözlü: "70 ülkeden katılım bekliyoruz"
15 salonda toplam 124 bin metrekarelik alanda düzenlenecek etkinliğe 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin gelmesinin beklendiğini aktaran Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ”Bunun yanı sıra fuar, Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak; Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapacak. 2018'de geçtiğimiz yıllara oranla yerli katılımda da büyük artış var. İnovatif ürünlere ek olarak tasarlanan yeni ürünleri de sektörün ileri gelenleriyle buluşturacak olan MAKTEK, aynı zamanda yurtdışından gelecek kamu ve sivil kuruluşlarının üst düzey yöneticilerini de ağırlayacak" dedi.
Bu yıl fuarda bir önceki etkinliğe göre yüzde 12'lik büyüme beklediklerini ifade eden Ersözlü, "Türkiye ekonomisi için de önemli bir parametre olan fuar özelinde 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Aydoğdu: “Çok önemli bir etkinlik”
Takım tezgahlarının yaygın olarak kullanıldığı sektörlere dair açıklamalarda bulunan TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ise, takım tezgahlarına duyulan ihtiyacın artacağını ve söz konusu durumun da yeni istihdam alanları oluşturacağını vurguladı. Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “Aslına bakarsanız 2018 yılında yerli otomobil, savunma ve havacılık sanayiindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak; bu da sektördeki iş hacmini genişletecek. Tüm üretim sektörlerinde sürdürülen yerlileşme hamlesi ile 2018 yılında makina sektörünün güçlü bir şekilde büyüyeceğini söyleyebiliriz. Takım tezgahlarına olan ihtiyacın artacağı bu dönemde, MAKTEK Fuarı’nın ülkemizde yapılacak olması bizim açımızdan çok kıymetli ve ufuk açıcı olacak."