MAKTEK Avrasya, 56 bini aşkın ziyaretçiyi ağırladı

2-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen ve 56 bini aşkın kişinin ziyaret ettiği MAKTEK Avrasya Fuarı; ‘Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması’ ve ‘MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na da ev sahipliği yaptı.

A+ A-

MAKTEK Avrasya Fuarı, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB’in desteğiyle 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. 56 bin 526 kişinin ziyaret ettiği etkinlik; ‘Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması’ ve ‘MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na da ev sahipliği yaptı.

Ersözlü: "Çok anlamlı bir dönemde ziyarete açıldı"Fuarın açılışı için düzenlenen törenden konuşan Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, içinde bulunulan ekonomik konjektörün üretimin ve nitelikli istihdamın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi. Türkiye'nin Endüstri 4.0 ile ileri teknolojik ürünleri üretebilecek kapasiteye ulaşmasının büyük önem taşıdığını aktaran Ersözlü, "MAKTEK Avrasya 2 yıl aradan sonra çok da anlamlı bir dönemde ziyarete açıldı. Bu teknoloji ve Endüstri 4.0 şovunu ülkemizde tüm sektörlerde üretim ve ihracat yapan tüm kuruluşların yöneticilerinin kaçırmamasını tavsiye ediyorum” dedi.

Büyükdede: "Özel bir öneme sahip"Dünyanın en önemli ilk 10 ekonomisine bakıldığında, takım tezgahları sektörünün oldukça geliştiğinin görüldüğünü vurgulayan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yard. Hasan Büyükdede ise, şunları aktardı: "Çünkü takım tazgahı üretimi, güçlü ülkeler için makina imalat sanayiinde özel bir öneme sahip. Devlet olarak da sektörün daha büyük üretim hedeflerine kavuşması ve dünyaya açılması için yanlarında olduklarımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Örneğin; metal işleme makinalarında firmalarımız dünya pazarında iyi bir noktaya geldiler. Metal işleme makinalarının gelmiş olduğu bu çizgiye takım tezgahları sektörünün de hızla getirilmesi konusunda Savunma Sanayi Başkanlığımız ile bir hedef içindeyiz. Çünkü, özellikle savunma sanayisinde takım tezgahlarının ithal edilmesinde ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Bunların mutlaka kendi bünyemizde üretilmesi zorunluluğu artık son raddeye gelmiş durumdadır. Savunma Sanayi Başkanımız, Sanayi Bakanlığımız ile ortak bir girişim ve çalışma içinde bulunmaktadır. Fuara katılan yabancı firmalara tavsiyemiz; ülkemizde üretim yapmaları ya da yerli firmalarımızla iş birliği yaparak hem Türkiye’de, hem dünya pazarında rekabet edilebilir üstünlüklere kavuşmalarıdır."

Özkayan: "Çok önemli bir sektör"Milli teknolojileri ile kendi makinalarını imal eden ülkelerin başta otomotiv, savunma sanayii, raylı sistemler ve genel endüstri olmak üzere her alanda güçlü hale geldiğini söyleyen Makina İmalatçıları Birliği Başkanı Ahmet Özkayan da, gelişmiş ülkelerin makina imalatına önem verdiğini belirtti. Özkayan, “Makina üretim endüstrisine verilen önemle, yadsınamaz boyutta kazanımlar elde edilmektedir. Topyekûn refah, teknolojik gelişim, ekonomik güç, eğitimli insan kaynağı, global rekabet ve sürdürülebilir büyüme, elde edilen katma değerlerden sadece bir kaçıdır" dedi.

Aydoğdu: "Sorumluluğumuz çok büyük"Bir ülkenin kendi üretim teknolojilerini geliştirebilmesinde en önemli görevi takım tezgahları sektörünün üstlendiğinin altını çizen Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, şunları aktardı: “Sorumluluklarımız çok büyük. Çünkü biz takım tezgahları sektörünün temsilcileri olarak; sadece işletmelerimiz adına değil, Türkiye ekonomisi adına da sorumluluklar üstleniyoruz. Sektörümüzdeki teknolojik gelişmeler bitmeksizin devam ediyor. Dünyayı yakından izliyoruz. Bu değişimi de benimsiyor ve hızla adapte oluyoruz. Ülkemizin hedefi; bu coğrafyada üretilebilen takım tezgahı çeşitliliğini artırıp, maliyetleri azaltmak olmalı. Çünkü, millileşmek için üretim, üretim için de yerli takım tezgahları sektörünün gelişmesi şart."

“Geleceği belirleyecek teknolojiler tanıtıldı”
MAKTEK Avrasya Fuarı’nda; otomotiv, havacılık, savunma, gemi ve inşaat sektörleri başta olmak üzere imalat alanında geleceği belirleyecek teknolojilerin tanıtıldığını belirten yetkililer, şöyle konuştular: “Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da yoğun ziyaretçi ilgisiyle karşılaşan MAKTEK Avrasya 2018, 2016 yılına göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 52 oranında büyüme yakaladı ve birçok uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak bir rekora imza attı. 2016’ya göre yüzde 46 oranında artan ziyaretçi ülke sayısıyla da büyümesini sürdürülebilir kılan etkinlik, sektörün gelişimi için önemli iş birliklerine zemin hazırladı.”

“Çeşitli etkinlikler de düzenlendi”
MAKTEK’in; ev sahipliği yaptığı panel ve yarışmalarla da sektöre farklı bir bakış açısıyla baktığını kanıtladığını ileri süren yetkililer, “Fuar, 3 Ekim 2018’de ‘Sanayide Üreten Kadınlar Buluşması’na da ev sahipliği yaptı. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Elif Ergu Demiral, Seger Korna Genel Müdürü Tülin Tezer, Nestlé Professional Türkiye Genel Müdürü Arzu Alibaz ve Dirinler Sanayi Makinaları Endüstri ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Nihan Dirin’in katılımıyla organize edilen panelde; ‘Endüstri Şirketlerinde Kadının Rolü’, ‘Türkiye’de Kadın Meselesi’ ve “Bir Sanayi Şirketinde Üst Düzey Yönetici Olmak” başlıklı konular detaylarıyla tartışıldı. Diğer yandan, sanayinin nitelikli teknik eleman talebini karşılamak için TİAD ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin birlikte organize ettiği ‘MAKTEK Altın Pergel 1. Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’ da fuara damga vurdu. Genç beyinlerin fikirlerini gerçeğe dönüştüren yarışma, onların teşvik edilmesine ve okul-sanayi işbirliğinin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlıyor” dediler.

“2020’de 5. kez düzenlenecek”
Bir sonraki MAKTEK Avrasya Fuarı’nın, TİAD ve MİB işbirliğiyle 2020’de 5. kez düzenleneceğini aktaran yetkililer, şöyle konuştular: “Makina sektörünün Anadolu’daki en büyük buluşması olan MAKTEK Konya Fuarı ise, 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Ayrıca, 9-12 Ekim 2019 tarihinde MAKTEK İzmir, Fuarİzmir’de ziyaretçilerine kapılarını açacak.”