‘Makinada AB Mevzuatı’na Uyum Projesi’ için start verildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, makina sektöründe Avrupa Birliği mevzuatına daha etkin uyum için proje başlattı. Söz konusu proje ile makina sektöründe teknik mevzuat uygulama etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

A+ A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Avrupa Birliği desteği ile yürüttüğü, ‘Makina Sektöründe AB Mevzuatının Daha İyi Uyumlaştırılması ve Uygulanmasıyla Ürün Güvenliğinin Arttırılması Teknik Destek Projesi’ hayata geçirildi. Ankara’da düzenlenen toplantıya; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkan Yardımcısı Giulio Francesco Gentile ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan katıldı. Bakanlık bürokratları, ilgili kamu kuruluşları ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarından üst düzey yöneticilerin yanı sıra, sektörü temsilen Makina İhracatçılar Birliği (MAİB) Başkanı ve Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu başkanlığındaki geniş bir heyet de toplantıda hazır bulundu.
Bir yıl sürecek proje ile Avrupa Birliği ile eş güdüm halinde, açık alanda kullanılan makinalardan kaynaklanan gürültü ve yol dışı makinalar kaynaklı egzoz emisyonu mevzuatı konusunda Türkiye’deki uygulamaların etkinleştirilmesi amaçlanıyor. Proje çerçevesinde; kapsamlı eğitim programları, çalıştaylar ve uygulamada başarılı AB ülkelerine ziyaret programları düzenlenecek.

Dönmez: “Yetkinliğin artırılmasını hedefliyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, açılış oturumunda yaptığı konuşmada makina sanayiinin ihracatının yarısından fazlasının Avrupa Birliği ülkelerine yapılmasında, Türkiye’nin AB teknik mevzuatına uyumdaki başarının katkısı olduğunu vurguladı. Dönmez, şöyle konuştu: “Proje ile başta bakanlık olmak üzere, makina sanayii ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarında yetkinliğin artırılarak, insan ve çevre sağlığı koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra, tüm bu çalışmaların ülke ekonomisine de dolaylı olarak katkısı olacağına inanıyoruz.”

Karavelioğlu: “Son derece önemli bir pazar”
Avrupa’nın makina sektörü için son derece önemli bir pazar olduğunun altını çizen MAİB Başkanı ve MAKFED Başkan Yardımcısı Kutlu Karavelioğlu ise, “Bu ve benzeri projelerle AB mevzuatıyla sağlanacak tam uyum, üreticilerimizin potansiyelini ortaya çıkarmada önemli rol oynayacaktır. Hedefimiz; mevcut ihracatımızı orta vadede ikiye katlamaktır. Başta bakanlığımız olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaskatı: “Farkındalığı artıracağız”
Projeyi yürüten BYS Grup liderliğindeki konsorsiyumun yöneticisi Dr. Tolga Kaskatı da, şunları aktardı: “Proje ile ihtiyaç duyulan önemli kaynaklar Türkçeleştirilerek kullanıcıların istifadesine sunulacak dokümanlar haline getirilecek. Bir yılın sonunda makina direktifleri ve standartları hakkında farkındalığı artırmak için bir eğitim ortamı olarak da kullanılacak, tarafların makinalarla ilgili teknik mevzuat bilgilerini edinecekleri ‘Ulusal Makina Mevzuatı Bilgi Portalı’ adlı veri tabanını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesine kazandırmış olacağız.”