Makinacıların yoğun üç ayı

Türkiye'nin makinacıları, nisan ayının neredeyse ilk yarısının tamamını Almanya'da fuarlarda geçirecekler! Makinacılar, 1-5 Nisan tarihleri arasında Hannover Messe ve 8-15 Nisan tarihleri arasında Bauma Münih Fuarı'nda olacaklar.

A+ A-

Yalçın GÜR

Mart ayında sayısı hızla artan etkinlikler, nisan ve mayıs aylarında da yoğun bir şekilde devam ediyor. Öncelikle söylemek gerekirse; Türkiye'nin makinacıları, nisanın neredeyse ilk yarısının tamamını Almanya'da fuarlarda geçirecekler! Makinacılar, 1-5 Nisan tarihleri arasında Hannover Messe ve 8-15 Nisan tarihleri arasında Bauma Münih Fuarı'nda olacaklar. Sektördeki 400’e yakın imalatçı, Hannover ve Münih’te ürün ve hizmetlerini sergileyecek. Bilindiği gibi makina sektörü geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Makinacılar; Makina İmalatçıları Birliği de dâhil olmak üzere birçok derneğin oluşturduğu bir federasyon olan MAKFED (Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu), ihracatçıların organizasyonu olan MAİB (Makina İhracatçıları Birliği) ve genel olarak da ‘Türkiye’nin Makinacıları’ logosu altında bir platform olarak yurtdışında tanıtım faaliyetlerine yoğun olarak katılarak, ihracatta önemli bir başarıya imza atıyorlar. Son 10 yılda 17 kat ihracat artışı sağlanmış olması bunun somut bir göstergesini oluşturuyor.

Hannover Messe ve Bauma’ya özel önem veriliyor
Dünyanın her yerinde çok değişik fuarlar Türkiye’nin makinacılarının ilgi alanına giriyor. Bilindiği gibi bazı fuarlar yapıldığı ülke pazarında da çok etkili; ancak onun kadar yapıldığı yerden bağımsız olarak tüm dünyaya hitap eden etkinlikler olarak dikkat çekiyorlar. Şüphesiz Hannover Messe ve Bauma bu açıdan en ön sıralarda yer alıyor. Ülkemiz makinacıları da, bu etkinlikleri çok iyi biliyor ve katılımcı ya da ziyaretçi olarak yakından ilgileniyorlar. Söz konusu fuarlar, kendi alanlarında ya da konseptleri çerçevesinde dünyanın lider etkinlikleri olarak biliniyorlar. Bu yıl makinacılar, Hannover Messe ve Bauma’ya özel bir önem veriyorlar. Çünkü, Almanya'da beş aydır devam eden sanayi üretimi düşüşüne bağlı olarak, yılın ilk iki ayında söz konusu ülkeye gerçekleştirdiği ihracat 400 milyon doların altında kalan Türk makina sektörü, bu olumsuzluğu tersine çevirmek ve ihracatı daha fazla artırmak istiyor. Sektör, Hannover ve Münih’te 400’e yakın imalatçısının ürün ve hizmetleriyle etkili bir çalışma planlamış durumda.

EMO Fuarı şimdiden gündemde
Bu yıl sektör açısından diğer dev bir fuar ise, ekim ayında Hannover’de gerçekleştirilecek olan ve daha şimdiden kalacak yer bulmanın ya çok zor ya da çok pahalı hale geldiği EMO Hannover 2019. Metal işleme sektörünün dünyadaki en büyük fuarı olarak bilinen ve 16-21 Eylül 2019 tarihleri arasında sahne alacak olan etkinlik, imalat teknolojisinin tam spektrumunu sunuyor: Takım tezgahları, imalat sistemleri, hassas aletler, otomatik malzeme akışı, bilgisayar teknolojisi, endüstriyel elektronik ve aksesuarlar. EMO Hannover 2019'un odak noktası ise, ağa bağlı üretim için Endüstri 4,0 çözümleri olarak belirlenmiş. Fuarın büyüklüğünü, son olarak iki yıl önce 2017’de düzenlenen etkinliğin verileri çok açık olarak gösteriyor: 44 ülkeden 2 bin 230 katılımcı, ürünlerin ve hizmetlerin sunulduğu yüksek kalitedeki 130 bin uzman ziyaretçi.

Mayıs ayı takvimi çok yoğun
Bu fuarların ardından, mayıs ve haziran aylarında makinacıları; sac işleme, otomasyon, kalıp, medikal teknolojiler, laboratuvar teknolojileri ve döküm-metalurji alanlarında uluslararası üne sahip fuarlar bekliyor. Daha önce ayrıntılı bilgi paylaştığımız Control 2019 (Control Uluslararası Kalite Güvence Fuarı), Stutgart fuar alanında 7-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Ardından, çok yakından takip ettiğimiz ve daha önce ayrıntılı bilgi paylaştığımız Türkiye’nin makinacılarını yakından ilgilendiren Lamiera 2019 Fuarı ise, 5-18 Mayıs tarihleri arasında İtalya'nın Milano kentinde düzenlenecek. Sac işleme ağırlıklı olmak üzere takım tezgahları sektörü Lamiera 2019’da bir araya gelecek. Mayıs ayında; MouldingExpo, Stuttgart (21-25.05.2019), Medtec Live, Nürnberg (21-23.05.2019) ve Labvolution/Biotechnica, Hannover (21-23.05.2019) fuarları düzenlenecek. Bu etkinlikleri takiben, 27 Mayıs’ta ağaç işleme makina ve teknolojileri dünyasının çok önemli uluslararası fuarı LIGNA 2019 Hannover’de sahne alacak.

İki dev fuar daha: GMTN 2019 ve K 2019
Son olarak, önümüzdeki sayılarımızda ayrıntılı bilgi paylaşacağımız Messe Düsseldorf’un iki fuarından kısaca söz edeyim: Döküm ve metalurji dünyasını ilgilendiren ve alanında dünyanın lider fuarları arasında yer alan GTMN 2019 haziranda gerçekleştirilecek. Makinacılarımızı yakından ilgilendiren, alanında lider olan ve plastik dünyasını Düsseldorf’ta toplayacak olan K 2019 Fuarı da ekim ayında kapılarını açacak.