Makinacılar, kadın istihdamını artırmak için çalışmalarını sürdürüyorlar

Makinacılar, sektörde kadın istihdamını artırmak için ‘Kadın Makinacılarla Var Gücümüzle’ projesi kapsamında gençlerle buluştular. Şef Arda Türkmen’in moderatörlüğündeki etkinlik Çukurova Üniversitesi’nde düzenlendi.

A+ A-

Makinacılar, sektördeki kadın istihdamını artırmak için ‘Kadın Makinacılarla Var Gücümüzle’ projesi kapsamında üniversite öğrencileriyle buluştular. Şef Arda Türkmen’in moderatörlüğünü yaptığı etkinlik, Adana’da Çukurova Üniversitesi’nde düzenlendi. Etkinlikte; Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu ile MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan ve KSG Makina Kalite Müdürü Şule Karalı, tecrübelerini mühendislik öğrencileriyle paylaştı. Organizasyonun ardından, kadın mühendislik öğrencileri Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki makina fabrikalarını gezip, sektörü ve çalışma şartlarını yakından inceleme fırsatı buldular.

Karavelioğlu: “Çok büyük bir çalışma alanı sunuyor”
Makinacıların 2018’in ilk 11 ayında 15,7 milyar dolarlık ihracatla Türkiye ekonomisine değer kattığını vurgulayan MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Her yıl 18 trilyon dolara ulaşan küresel ticaret içinde makinalar 2,4 trilyon dolar pay alıyor. Makina sektörü, 22 alt dalıyla birlikte çok büyük bir çalışma alanı sunuyor. Ar-Ge ve tasarım, üretim ve test, satın alma ve satış, bakım ve onarım, işletme ve bertarafa kadar mühendisliğin her alanında bilgi ve uzmanlığa ihtiyaç var. Gelişmekte olan bir ekonomide iyi yetişmiş bir makina mühendisi nadiren ve geçici olarak işsiz kalabilir. Mühendislik ihtiyacının ulusal sınırı yoktur; bu alanda sıkı çalışan arkadaşlar yurtdışında da iş bulabilirler” diye konuştu.

“Daha fazla genç kadını sektöre kazandırmak mümkün”
Üniversite-sanayi işbirliğini artırarak, daha fazla genç kadını makina sektörüne kazandırmanın mümkün olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sanat ve bilim gibi düşünsel alanlarda kadın ve erkeğin üretim farkını kabul etmiyoruz. Cinsiyete dayalı toplumsal rolleri, insanlık tarihinin kötü bir mirası olarak görüyoruz. Sadece erkekler şair olursa, yazılabilecek şiirlerin sadece yarısını okuyabiliriz. Makinaların ardında pırıl pırıl, genç beyinlere ihtiyacımız var. Tüm yaratıcılıklarıyla birlikte, mühendisliği kadınlar için biçilmiş kaftan olarak görüyoruz.”Armağan: “Sanayi erkek dünyası değildir”
Daha fazla kadın mühendise ulaşmak ve onlara ilham vererek cesaretlendirmek için çalıştıklarını belirten MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan ise, yeni mezun mühendislerin satın alma, satış ve finans gibi sektörlere yöneldiklerini gözlemlediklerini aktardı. Armağan, “Özellikle kadın mühendislerin sanayiye ya da başka bir deyişle üretimin içinde olmaya karşı bir ön yargısı oluyor; çünkü böyle şartlanmış oluyorlar. Okudukları okullar bile bunu değiştiremiyor. Amacımız; sanayinin bir erkek dünyası olmadığını kadın mühendis adaylarına anlatmak. Kadın mühendis adaylarımız üretime girmekten ve fabrikada çalışmaktan çekinmemeli. Üretmek yaratmaktır, yaratmak iz bırakmaktır. Üretimin keyfini bir kere alan bu alandan kolay kopamıyor; ama önce gençlerimizin bu ön yargıdan kurtulmak için bizi dinlemelerini rica ediyorum” dedi.

Karalı: “Hiçbir mesleğin cinsiyeti yoktur”
Çukurova Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimi aldığını ve mezun olduğu okuldaki öğrencilerle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirten KSG Makina Kalite Müdürü Şule Karalı da, şunları söyledi: "Bir mühendis olarak işinize gönülden bağlı çalıştığınızda, hayattaki öncelikleriniz sevkiyat, üretim ve kalite gibi konular oluyor. Bunlar bir görev değil, yeni heyecanlar. Hiçbir mesleğin cinsiyeti yoktur. İşine yenilik katacak bir vizyonla çalışan kadın ve erkek herkesin hayatta başarılı olacağına inanıyorum."