Makinacılar, Eximbank kredilerinden yeterli oranda faydalanamıyor

MİB, Türk Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin’i Bursa’da ağırladı. Toplantıda, Türk Eximbank’ın geçen yıl sağladığı 44,2 milyar dolarlık destek içinde makina sektörünün payının sadece 500 milyon dolar olduğunun altı çizildi.

A+ A-

ESRA ÖZARFAT/BURSA

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Türk Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin’i Bursa’da ağırladı. E-MAK Makina tesislerindeki toplantıda, Türk Eximbank’ın makina sektörüne özel destekleri ve devreye alınması planlanan yeni paketlerle ilgili bilgiler verildi. MİB Başkanı Emre Gencer, yönetim kurulu üyeleri ve MİB üyesi makinacıların katıldığı toplantıda; Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Koray Erden, Pazarlama Daire Başkanı Pervin Curaoğlu ve Uluslararası Krediler Daire Başkanı Suzan Usta, ihracata yönelik kredi ve sigorta olanaklarıyla ilgili bilgiler verdi.

Gültekin: “Tüm ihracat hamlelerinizde yanınızda olacağız”Makina üreticilerinin Türk Eximbank desteklerinden yeterince yararlanmadığına dikkat çeken Türk Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin, 2018 yılında ihracata 44,2 milyar dolar destek verdiklerini açıkladı. Şu anda 11 bin 500 ihracatçı ile çalıştıklarını bildiren Gültekin, “Kredilerde önemli bir sıçrama var. Ancak, 44,2 milyar dolarlık destek içinde makina sektörüne sağlanan destek 500 milyon dolar. Bu da oldukça düşük bir rakam” dedi.
Makina sektörünün Türk Eximbank ile daha interaktif bir şekilde çalışması gerektiğine işaret eden Gültekin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Tüm ihracat hamlelerinizde yanınızda olacağız. Yurt dışındaki müşterilerinizle görüşmelerinizde sizinle masaya da oturur, desteğimizi veririz. Türk Eximbank olarak bazı sektörlere pozitif ayrımcılık yapabiliriz. Bizim de kendi içimizde risk algımızı genişletecek politikalar geliştirmemiz gerekiyor. Bu noktada iğneyi kendimize batırıyoruz. Yönetim kurulumuzdan da kararlar çıkartarak, risk algımızı biraz daha genişletecek modeller kurabilmemiz gerekiyor. Belli ülkelerde makina sektörüne pozitif ayrımcılık yapabiliriz.”

“Yatırım kredilerinde vadeleri uzattık”
‘İVME Paketi’ kapsamında, özellikle orta yüksek ve yüksek teknoloji üreten firmalara yönelik bir paket açıkladıklarını hatırlatan Enis Gültekin, normal şartlarda sadece KOBİ’lere kullandırılan TL kredilerinin program kapsamında makina sektörüne de verileceğini kaydetti. İşletme sermayesi ve yatırım kredilerinde vadeleri uzattıklarını açıklayan Gültekin, “5 yıla kadar işletme sermayesi kredileri, 10 yıla kadar yatırım kredileri imkânı sağladık. Makina sektörüne yönelik de dolaylı olarak etkileyecek paketler getirdik. Yatırım yapacak bir firma, yatırımında yerli makina kullanacaksa, ona daha uzun vade ve daha düşük faiz oranı verdik. Yani, sizin sektörünüzü yatırımlar üzerinden destekleyecek bir paket geliştirdik. Bu sizin yurt içi satışlarınızı artıracak” diye konuştu.
Geçen yıl verilen 44,2 milyar dolarlık desteğin 17 milyar dolarının sigorta, 27 milyar dolarının ise kredi olduğunu belirten Gültekin, bu yıl haziran ayı sonu itibariyle ihracata desteklerinin yüzde 25,5 olduğunu, yılsonunda söz konusu oranı 48,4 milyar dolar destek ve yüzde 27 olarak hedeflediklerini açıkladı. Gültekin, 2019 sonunda 19 milyar dolar sigorta, 29,4 milyar dolar kredi desteği sağlayacaklarını, KOBİ oranını yüzde 75’e yükselteceklerini ve 12 bin 500 ihracatçıya ulaşmış olacaklarının bilgisini verdi.

“Katma değer üretmeliyiz”
Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulabilmesi için mutlaka katma değer üreten, ülkeye daha çok katma değer bırakan sektörlere destek olması gerektiğinin altını çizen Enis Gültekin, şöyle devam etti: “Bu ‘11’inci Kalkınma Planı’nda da vurgulandı. Türk Eximbank olarak gerçek aksiyonları alan tarafta olmak istiyoruz. Ülke ihracatına en fazla katkıda bulunan sektörlere mümkün olduğunca en fazla desteği verelim. Misyonumuz; onların rekabet güçlerini artırmak, maliyetlerini düşürmek, riskli pazarlara açılmalarını sağlamak, orada yerleşmelerini ve markalaşabilmelerini sağlamak. Bugün toplam ihracat kredilerinin yüzde 53’ünü Eximbank tek başına veriyor. Krediler tarafında orta uzun vadeli ödemesiz dönemleri de içeren yatırım ve alıcı kredilerini genişletmeyi hedefliyoruz.”

Gencer: “Birlikte projeler geliştirebiliriz”Türkiye’nin 17 milyar dolarlık makina ihracatının yüzde 65’ini üyelerinin yaptığını anlatan MİB Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, “Buna karşın sektör 30 milyar dolarlık ithalat yapıyor” dedi.
Her yıl 14 milyar dolara yakın bir tutarın Türkiye’de üretilebilecek makinalar için yurt dışına gönderildiğine vurgu yapan Gencer, ‘11’inci Kalkınma Planı’nda makina sektörüne atıflar yapılmasını önemli bulduklarını belirtti. Gencer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Makina sektörü olmadan diğer endüstrilerin de bir yere gitmesi mümkün değil. Kendi makinasını üretemeyen kendi sanayisini de oluşturamıyor. Önümüzde Irak ve Afrika gibi gelişmekte olan bazı pazarlar var. Belki buralarda bazı riskleri almak gerekiyor. Bizden makina almaları karşılığında bu ülkelere bazı destekler verilebilir. Bununla ilgili tüm Avrupa ülkeleri harekete geçmiş durumda; keza Afrika’da Çin’in uyguladığı gibi. MİB olarak, Türk Eximbank ile birlikte bu konuda projeler geliştirebiliriz” değerlendirmesini yaptı.

“Bazı konuların netleştirilmesi gerekiyor”
‘11’inci Kalkınma Planı’nda yerli üretimin desteklenerek yerli malına teşvikler verildiğini hatırlatan Gencer, bu noktada ‘yerlilik’ tanımıyla ilgili bazı konuların açığa kavuşturulması gerektiğinin altını çizdi. Gencer, “MİB olarak bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Almanya’yı inceledik. Yüzde 50’den fazlasını Almanya’da üretseniz bile ‘Made in Germany’ olamıyorsunuz. Bunun için patentleriniz olması, Alman halkının algısında bir yeriniz olması gerekiyor. Bunlar da belli içtihatlar içerisinde oluşuyor. Belki bizim de bu işin üzerine daha dikkatle gitmemiz gerekiyor” dedi.