Makina ve aksamları sektörü ihracatta ve Ar-Ge’de öncü

Ürettiği ürünler ile sadece ülkemizde değil, dünyada da önemli bir yere sahip olan Konya makina sektörü, Türkiye makina ihracatının yüzde 6'sını gerçekleştiriyor.

A+ A-

Memiş KÜTÜKCÜ (Konya Sanayi Odası Başkanı)

İlkokul kitaplarında tahıl ambarı olarak anlatılan Konya, sanayi şehri olma yolundaki iddiasını her geçen gün artırarak büyümeye devam ediyor. Bu durum, hiç kuşkusuz rakamlara da yansıyor. Öyle ki; 2002 yılında 130 milyon dolarlık ihracat yapan Konya, bu yıl ihracatta rekor kırmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yılı şehir olarak 1 milyar 564 milyon 646 bin dolarlık ihracat ile kapattık. 2018’i ise, 1.8 milyar dolarlık ihracatla tamamlamayı hedefliyoruz.
Konya'nın sanayileşmesinde ve ihracatını artırmasında makina ve aksamları sektörü büyük bir rol oynadı. Şu anda sektör, ilin ihracatında ilk sırada yer alıyor. 2017 yılında 364 milyon 364 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, ihracatını bu yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 19 artırarak, 209 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştı.

Makina ihracatında Türkiye’de 5. sırada
Ürettiği ürünler ile sadece Türkiye'de değil, dünyada da önemli bir yere sahip olan Konya makina sektörü, Türkiye makina ihracatının yüzde 6'sını gerçekleştirirken, makina ihracatında 5. sırada yer alıyor. Sektörde üretilen ürün gruplarının başlıcalarını
ise; tarım makina ve ekipmanları, değirmen makina ve ekipmanları, gıda işleme makinaları, gıda paketleme makinaları, metal işleme makinaları, kaldırma ve taşıma ünite ve makinaları, plastik imalat makinaları, kaynak makinaları, kompresörler, otomotiv bakım ve onarım makinaları oluşturuyor.

Makinacılar Ar-Ge'ye yatırım yapıyorlar
2017 yılında Konya Sanayi Odası’nın başlattığı Ar-Ge merkezi seferberliğine makina ve aksamları sektöründe bulunan sanayicilerimiz de güçlü bir şekilde destek verdiler. Geçen senenin başında şehirde 4 adet Ar-Ge merkezimiz varken, şu anda 22 adet Ar-Ge ve 4 adet tasarım merkezimiz bulunuyor. Konya, Ar-Ge merkezleri sayısı açısından Türkiye'de 8. sırada bulunuyor. Makina ve teçhizat imalatı sektörü ise, yüzde 31.8’lik pay ile Konya’da en fazla Ar-Ge merkezi olan sektör konumunda.
Konyalı sanayicilerimizin, daha fazla Ar-Ge merkezi kurma potansiyeli olduğunu biliyoruz. Bu yılın sonunda 50 adet Ar-Ge ve tasarım merkezine ulaşmak gibi bir hedefimiz var. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu hedefe makina sektöründeki sanayicilerimizin yine büyük katkı vereceğine inancımız tam.
Konya Sanayi Odası olarak, her zaman sanayicilerimizin yanında olduk ve onların sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalarımızı yürüttük. Bundan sonra da hem sanayicilerimizin sorunlarını çözmek, hem de şehrimizin ticaret potansiyelini artırmak için çalışmalarımızı aralıksız bir şekilde sürdüreceğiz.