Makina sektörünün 2017 ihracatı 14,9 milyar dolar oldu

2009 krizi sonrası dönemde dünya makina ihracatının yüzde 22 gerilediğini aktaran Adnan Dalgakıran, dünya makina ihracatının toplam yüzde 3 artabildiği son 7 yılda, Türkiye’nin makinacılarının yüzde 40’lık artış yakaladıklarını vurguladı.

A+ A-

2017 yılını yüzde 10,7’lik ihracat artışıyla geride bırakan makina sektörü, söz konusu dönemde toplam 14,9 milyar dolarlık ihracata imza attı.
Dünya makina ihracatının yüzde 22 gerilediği 2009 krizi sonrasındaki dönemi en iyi Türkiye’nin değerlendirdiğini ileri süren Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, dünya makina ihracatının toplam yüzde 3 artabildiği son 7 yılda, Türkiye’nin makinacılarının yüzde 40’lık artış yakaladıklarını vurguladı. Yeni yıl hedeflerinin yaklaşık yüzde 15’lik artışla 17 milyar dolarlık ihracat olduğunu belirten Dalgakıran, “Bu yıl ihracat pazarlarımızda önemli bir açılım yaptık. Brexit kararı ve Katalonya krizi gibi pek çok sorunun hâkim olduğu Avrupa genelinde ciddi bir ihracat artışı sağladık. Rusya'ya yaptığımız makina ihracatı yüzde 54 arttı. Dünya genelinde Türk makinalarına ilgi artarken, yerli sanayicimiz de boş durmadı. Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekteki yüzde 11,1'lik büyüme başarısında makina-teçhizat yatırımlarındaki yüzde 15,3'lük artış ile makina imalatındaki takvim etkisinden arındırılmış yıllık yüzde 16’lık üretim artışının büyük bir etkisi var. Neticede, yatırımların sanayideki üretim artışına yansıdığını ve Türkiye'nin ihracat artışında makina sektörünün kritik bir rol oynadığını görüyoruz” diye konuştu.

“Yol gösterici olmaya çalışıyoruz”
Makina İhracatçıları Birliği olarak, 2017’de katıldıkları tüm fuarlarda ve toplantılarda Türk makina sektörünü başarıyla temsil ettiklerini dile getiren Dalgakıran, yürüttükleri faaliyetlerle ihracatçı firmalara yol gösterici olmaya çalıştıklarını kaydetti. Dalgakıran, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracatçılarımızı uluslararası rekabette güçlü kılacak iş bağlantıları oluşturmaya çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl da, düzenlediğimiz organizasyonlarla Tayland'dan Tanzanya'ya kadar pek çok ülke yetkilisini Türkiye'de ağırladık. İran'dan Polonya'ya kadar birçok ülkeye sektörel ticaret heyetleri düzenleyerek veya fuarlarda tanıtım kampanyaları gerçekleştirerek, yurtdışında sektörümüzü temsil ettik.”

“Çin vizesi başvurularında online sisteme geçildi”
Yeni yıl itibarıyla Çin vizesi başvurularında online sisteme geçildiğini ifade eden Adnan Dalgakıran, “Çin, dünyanın en büyük makina ihracatçılarından biri ama toplam ithalatı içinde makinalar çok önemli bir yer tutuyor. Pazar çeşitliliğimizi artırmak ve ihracatta sürekli yükselttiğimiz çıtayı daha yukarı taşımak için çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz. Bu noktada; Uzak Doğu ülkelerinin çoğunda makinalarımıza yüzde 30 civarında vergiler uygulandığını, oysa onların makinalarının ihmal edilebilir düzeyde gümrük vergileriyle ithal edildiklerini vurgulamak isterim. Dünya makina pazarının üçte birini oluşturan bu ülkelere yüksek vergiler nedeniyle henüz ciddi bir satış yapamadığımız dikkate alınırsa, makinacılarımızın ihracattaki başarısı daha çarpıcı hale gelecektir” diyerek sözlerini noktaladı.