Makina sektöründen 11 milyar dolarlık ihracat

Makina sektörünün 2018 yılının ocak-ağustos dönemindeki ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,6’lık artışla 11 milyar dolar oldu. Sektör ağustos ayında da 1,2 milyar dolarlık ihracata imza attı.

A+ A-

Türkiye, ağustos ayında 1,2 milyar dolarlık makina ihracatı gerçekleşirirken; yılın ilk 8 aylık döneminde sektörün toplam ihracatı ise 11 milyar dolara ulaştı. Söz konusu rakamlara göre, makina sektörünün ocak-ağustos dönemindeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 oranında artış gösterdi.
Yılın ilk 8 ayında ihracatını 11 milyar dolara yükselten makina sektörünün, aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payı da yüzde 10 oldu. Sektörün ocak-ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler; Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran makina sektörü, ABD'de yüzde 21,9, Rusya'da ise yüzde 43,2’lik ihracat artışı sağladı.

Karavelioğlu: “Kilogram fiyatı arttı”Sektörün 2017 yılının ilk 8 ayında 5,7 dolar seviyesinde olan ihracatta kilogram başına fiyatları 6,2 dolara kadar yükseltmeyi başardığını belirten Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, "Birlik olarak, üyelerimizin dış ticaret süreçlerinde sorun yaşamaması ve sektörümüzün uluslararası rekabette geri kalmaması için ihracatçı firmalarla sürekli temas halindeyiz. İthalatçı ülkelerin kur farkını fırsata çevirmesine ve Türk makinaların marka gücüne zarar vermesine izin vermeyiz” diye konuştu.

“Yatırımların sonucunu almaya başladık”
Sektörün ileri teknoloji ve inovasyona yaptığı yatırımlar neticesinde Türk makinalarının gerçek değerini bulduğunu söyleyen Karavelioğlu, söz konusu durumun en iyi örneklerinden birinin kilogram başına ihracat fiyatlarının ABD'de 14,3 dolara kadar yükselmesi olduğunu aktardı. Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle türbin, turbojetler ve hidrolik silindir satışında önemli bir artış sağladığımız ABD'ye ihracatımız ilk 8 ayda 787 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde makina sektörünün payı Almanya'da yüzde 15,6’ya, ABD'de ise yüzde 14,9 seviyesine yükseldi.”