Makina sektörü Rusya’ya çıkarma yaptı

Rusya Federasyonu’nun en büyük sanayi fuarı konumunda olan Innoprom’da Partner Ülke olarak yer alan Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Tanıtım Grubu’nun katkılarıyla tanıtım çalışmaları gerçekleştirdi.

A+ A-

Rusya Federasyonu’nun en büyük sanayi fuarı Innoprom’da bu yıl Partner Ülke olan Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Tanıtım Grubu desteğiyle Ekaterinburg’ta tanıtım çalışmaları yaptı.
Innoprom Uluslararası Sanayi Fuarı'nın açılışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğin ilk gününde Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ile görüşen Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Ural Sanayi ve Ticaret Odası ile iş birliği protokolü imzaladı. Fuarın ikinci gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye stantlarını ziyaret edecek.

Karavelioğlu: “İstediğimiz seviyede değiliz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur’un katılımıyla düzenlenen fuarda, ‘Türkiye’nin Makinacıları’ markasıyla tanıtım çalışmaları yaptıklarını belirten MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Yılın ilk altı ayında Rusya'ya yapılan toplam makina ihracatımız 224 milyon dolar oldu, ihracatımızın yılsonuna kadar 500 milyon dolara ulaşmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12’lik artış sağlamış olsak da; 2013’te ulaştığımız 769 milyon dolarlık makina ihracatıyla karşılaştırıldığında, Rusya ile makina ticaretinde istediğimiz seviyede olmadığımızı görüyoruz. Güvenilir bir komşusu olmanın ötesine geçerek, Rus sanayiinin teknolojide stratejik çözüm ortağı olmak istiyoruz” diye konuştu.

“Endüstriyel dönüşümün güçlü bir parçası olmak istiyoruz”
Fuar öncesinde Rusya’da düzenlenen basın toplantısında Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ile birlikte Rus gazetecilerin sorularını yanıtlayan Karavelioğlu, Rusya’da özel teşebbüsün sanayi yatırımlarıyla birlikte daha da gelişeceğine inandıklarını aktardı. Karavelioğlu, şunları söyledi: “Rusya’da sermayenin oluşumu ve tabana yayılması üretim yatırımlarıyla olacak. Ülkedeki tüketim ve konfor ihtiyaçlarının yurt içinden sağlanması için çok sayıda küçük-orta işletme kurulacak, bu işletmelerin makina ve teçhizat ihtiyacı büyük ithalat gerektirecek. Rusya'nın 30 milyar doları aşan makina dış ticaret açığının kapanması için Türkiye ile stratejik ticari ortaklıklar geliştirmesi gerektiğine inanıyoruz. Rusya’da başlayan endüstriyel dönüşümün güçlü bir parçası olmak istiyoruz.”

“Birikimimizi Rus firmalarla paylaşmaya hazırız”Fuarın ilk gününde düzenlenen DEİK Türkiye-Rusya İş Konseyi’nde Türk ve Rus iş insanlarına bir sunum gerçekleştiren Kutlu Karavelioğlu, Avrupa'nın en büyük altıncı imalatçısı olan Türk makina sektörünün söz konusu alandaki birikimini ve deneyimini Rus firmalarla paylaşmaya hazır olduğunu dile getirdi. Karavelioğlu, “Ar-Ge ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla, ihraç ettiğimiz makinaların yüzde 60’ını AB ülkeleri ve ABD’ye satıyoruz. Son dönemde Türkiye ve Rusya arasında ticari ilişkilerin yeniden hızlanması ve firmalar arasındaki diyaloğun artmasını bu yönde önemli bir fırsat olarak görüyoruz. İleri teknoloji alanında, mühendisliğimizi ve serbest girişimciliğimizi birleştirebileceğimiz ortaklıklar iki ülkeye büyük güç katacaktır. Tasarımcı mühendisler ve fikri olan girişimcileri bir araya getirecek yatırım alt yapısını oluşturmak ve özellikle üniversiteler düzeyinde ortak projeler geliştirmek, geleceğe dönük stratejik bir hamle olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.