Makina sektörü ABD pazarında hedef büyüttü

2018’in ilk 7 aylık döneminde makina sektörünün toplam ihracatı 9,8 milyar dolar oldu. Gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler; Almanya, ABD ve İngiltere oldu.

A+ A-

Makina İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) yapılan açıklamaya göre, 2018’in ilk 7 aylık döneminde makina sektörünün toplam ihracatı 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 21,2 artarak 9,8 milyar dolar oldu. Sektörün yılın ilk 7 ayında ABD'ye yaptığı toplam ihracat ise 700 milyon dolar oldu.
Gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler; Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Korumacı politikalarla ithalatı kontrol altına almaya çalışan ABD'de büyük ilgi gören Türk makinaları, ABD'ye yaptığı ihracatını yüzde 28,7 artırmayı başardı.

Karavelioğlu: “Pazar payımız artıyor”Makina sektörünün her ay 100 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiği ABD’de pazar payını artırmaya devam edeceğini ifade eden MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, şunları söyledi: “ABD'de kapsamı genişleyen korumacı politikalar bu ülkede iş yapmak isteyen tüm sektörleri doğrudan etkiliyor. Ancak, sanayi üretiminin yıllık yüzde 6 artış gerçekleştirdiği ülke, makina gibi stratejik sektörlere de ticari anlamda yeni fırsatlar sağlıyor. Artan kaliteleriyle Türk makinalarının ABD pazarında önemli bir alıcısı var. Bu dönemde ABD'ye yaptığımız türbin, turbojet, turbopropeller ve hidrolik silindir ihracatı 1,5 katına; motorlar, aksam ve parçaları ihracatı da 2 katına çıktı.”
Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan Geçici Dış Ticaret Verileri’ne de değinen Karavelioğlu, temmuz ayında Türkiye ekonomisinde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 70'e yükselmesinin çok olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dış ticaret açığında önemli bir düşüş sağlayan bu tabloyu geliştirmemiz gerekiyor. TÜİK verilerine göre temmuz ayında en çok ihracatı yapılan ürün grubu, otomotiv ve aksamlarından sonra makina ve aksamları oldu.”

“Yerli makina kullanmalıyız”
Makina ve aksamlarının, petrol ve ürünlerinden sonra Türkiye’nin en çok ithal ettiği ikinci ürün grubunu da oluşturduğunun altını çizen Kutlu Karavelioğlu, “Sattığımız kaliteli ürünlerin muâdillerini ithal etmek doğru bir yaklaşım değil. ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği malı, sanayicilerimiz yurtdışında aramasın. Türkiye'nin yerli makina kullanması ve daha fazla üretip, daha fazla ihraç ederek büyümesi gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.