Makina sanayii ihracatını yüzde 24 artırdı

Mayısta aylık bazda tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisinde, makina sektörü de yılın ilk beş ayında toplam ihracatını 7 milyar dolara çıkardı. Sektörün söz konusu dönemdeki ihracatı yüzde 24 oranında artış gösterdi.

A+ A-

2018 yılının ilk beş aylık döneminde toplam ihracatı 69 milyar dolara ulaşan Türkiye ekonomisinde, ihracatını en fazla artıran sektörlerden biri makina sanayii oldu. Söz konusu dönemde yüzde 24’lük artışla ihracatını 7 milyar dolara yükselten sektör, Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payını 10,3'e çıkardı.

Karavelioğlu: “Makinalarımıza yoğun bir ilgi var”
Almanya, ABD, İngiltere ve İtalya gibi makine sektörünün önde gelen pazarlarında yüzde 20 ilâ yüzde 30 arasında değişen büyüme oranlarına ulaştıklarını belirten Makina İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünya genelinde yatırımlardaki durağanlığın artık geride kaldığını; özellikle imalat sanayiinde faaliyet gösteren sektörlerin canlanmaya başladığını görüyoruz. Makina ve teçhizat yatırımlarına tekrar ağırlık verildiği bu dönemde, Türk makinalarına yoğun bir ilgi var. Almanya'ya ihracatımız şimdiden 1 milyar doları geçti. Rusya gibi stratejik pazarlara yaptığımız ihracattaki artış ise yüzde 58'e ulaştı” diye konuştu.
En önemli verilerden birinin birim fiyatlardaki yükseliş olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu, şunları söyledi: “Makina ihracatında miktar bazında artış yüzde 10 seviyesinde gerçekleşirken, değer bazında artış da yüzde 24'e ulaştı. Döviz kurundaki dalgalanmaların etkilerini gördüğümüz bu dönemde, kilogram başına birim fiyatımızın 5,9 dolardan 6,4'e yükselmesi, yani yaklaşık yüzde 10 artması çok olumlu bir gösterge. Türkiye'nin, toplam ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını artıma hedef ve vizyonuna katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

“2018 hedefimiz 18 milyar dolarlık ihracat”
Makina sektörünün tek bir ülkeye bağlı kalmadan tüm ihracat pazarlarında artış sağlarken, tüm alt sektörlerde de yoğun bir yükseliş içinde olduğunu belirten Kutlu Karavelioğlu, şöyle devam etti: “Sektör geneline baktığımızda; tüm ürün gruplarında bir hareketlilik söz konusu olduğunu, motor ve aksamları ihracatının 1 milyar dolar seviyesini aştığını, klima ve soğutma makinaları ihracatının ise 1 milyar dolar eşiğine ulaştığını görüyoruz. Tüm alt sektörlerimizle işbirliği içinde, yılsonunda 18 milyar dolarlık makina ihracatı hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz.”