Makina Mühendisleri Odası’ndan kalifiye teknik eleman eğitimi

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi, Seyhan Belediyesi ile işbirliği yaparak, sanayide çalışanların ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim vermek amacıyla Uygulamalı Eğitim Merkezi açtı.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Son yıllarda makina imalat sanayiine yönelik yatırımların hız kazandığı Adana'da, ihtiyaç duyulan kalifiye teknik elemanların yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.
Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi de, Seyhan Belediyesi ile işbirliği yaparak, sanayide çalışanların ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim vermek amacıyla bir merkez açtı. Kaynak, hidrolik ve pnömatik alanlarında teorik ve uygulamalı eğitim verilen merkezden bir yılda yaklaşık 450 kişi belge aldı. Mesleki Yeterlilik Kurumu kapsamındaki eğitimlerin sonunda verilen belgeler, uluslararası geçerliliğe sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kavi: “Seyhan Belediyesi ile işbirliği yaptık”
Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Emir Kavi, Metal Sanayi Sitesi'nde açtıkları Uygulamalı Eğitim Merkezi'nin 30 Nisan 2017 tarihinde hizmete girdiğini söyledi. Kavi, projeyi Seyhan Belediyesi'nin şantiye alanında kendilerine tahsis edilen 300 metrekarelik bölümde hayata geçirdiklerini belirterek, "Belediye alanı tahsis etti, binayı biz yaptık. Bu alan 15 yıllığına bizim kullanımımıza verildi" dedi.
Merkez bünyesinde kaynak eğitim atölyesi kurduklarını dile getiren Kavi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir kaynak mühendisinin de görev aldığı bu merkezde, kaynak konusunu hiç bilmeyen bir kişiyi bile 20-25 gün süren, teorik ve pratik eğitimle belirli bir seviyeye getirip, belgelendirebiliyoruz.”
Merkezdeki eğitimlerin sadece kaynakla sınırlı olmadığının bilgisini veren Kavi, "Ayrıca, bölgemizde şimdiye kadar bulunmayan hidrolik ve pnömatik eğitim setleri aldık. Söz konusu setleri yaklaşık 60 bin liralık bir maliyetle hizmete sunduk. Geçen dönemin sonunda aldığımız ve bu dönem yeni kullanıma sunduğumuz setlerle birlikte, hidrolik ve pnömatik alanında ihtiyaç duyulan eğitimi veriyoruz. Bu eğitimlerimizden hem vatandaşlar, hem de sanayide çalışan kişiler yararlanabiliyor" bilgisini verdi.

“Belgeler uluslararası geçerliliğe sahip”
Verilen belgelerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) kapsamında ve uluslararası geçerliliğe sahip olduğuna dikkat çeken Hasan Emir Kavi, şöyle devam etti: "Bölgemizin ihtiyaç duyduğu, belgeli ve kalifiye teknik elemanların yetiştirilmesine katkıda bulunuyoruz.”
Eğitimlere katılanların Mesleki Yeterlilik Kurumu'ndan maddi destek aldıklarını aktaran Kavi, "Geçen yıl, belgesini alan kişiler önce bize parasını ödüyor, daha sonra MYK bu kişilere parasını iade ediyordu. Bu şekilde teşvik uygulaması vardı. Bu senenin sonuna kadar ise, yanılmıyorsam yüzde 50'si iade ediliyor; yani teşvik belirli oranda devam ediyor" diye konuştu.

“Bir yılda 454 kişiye eğitim verildi”
Yaklaşık bir yıldır faaliyette olan Uygulamalı Eğitim Merkezi'nde, bugüne kadar 454 kişiye eğitim verip belgelendirdiklerini açıklayan Oda Başkanı Kavi, "Bu eğitimler ve sınavların bir yönüne daha dikkat çekmek istiyorum; MYK sınavları çok zordur. Sınavın her aşaması kayıt altına alınır, yani kaçak ya da kural dışı olma gibi bir ihtimal yoktur" ifadesini kullandı.
Uygulamalı Eğitim Merkezi açma nedenlerinin 'biraz sanayiye dokunabilmek' olduğunu söyleyen Kavi, sözlerini şöyle noktaladı: “TMMOB bünyesinde Türkiye genelinde Adana ile birlikte toplam altı eğitim merkezi bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Kocaeli'de 2 bin metrekarelik alanda hizmet veren enerji laboratuvarı ciddi bir yatırımla kuruldu.”