Makina İmalatçıları Birliği Eurotrans’a üye oldu

Avrupa pazarındaki bilinirliğini ve gücünü artırmayı hedefleyen MİB, AB sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapan ve üyelerinin yıllık imalat değerinin 40 milyar Euro’nun üzerinde seyrettiği Eurotrans’a üye oldu.

A+ A-

Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Avrupa Birliği sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yapan ve üyelerinin yıllık imalat değerinin 40 milyar Euro’nun üzerinde seyrettiği Eurotrans’a üye oldu. MİB, söz konusu üyelikle birlikte Avrupa pazarındaki bilinirliğini ve gücünü daha da artırmayı hedefliyor.
Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan makina sektörünün hem üretmeye, hem de ihracat yapmaya devam ettiğini aktaran yetkililer, “Sektörü yurtdışında daha iyi temsil ederek, güçlü iş bağlantıları kurmak ve sektörün ihracatını artırmak amacıyla çalışmalar yapan Makina İmalatçıları Birliği, Avrupa’da 160 bin kişiye istihdam sağlayan Eurotrans üyeliğine kabul edildi. Belçika’nın Antwerp şehrinde European Drive Technology 2018 Konferansı ile eş zamanlı düzenlenen Eurotrans Genel Kurulu, 10 ülkeden 50 üye firmanın katılımı ile gerçekleştirildi. Genel Kurul’da üyelik başvurusu da değerlendirilen MİB, Eurotrans üyeliğine kabul edildi” diye konuştular.

“Yıllık imalat değeri 40 milyar Euro”
Eurotrans üyesi derneklerin, AB sınırları içinde 600’den fazla imalatçı firmanın temsilciliğini yaptığının altını çizen yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Eurotrans üyelerinin yıllık imalat değeri 40 milyar Euro’nun üzerinde seyrediyor. Sektör, 160 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor. Üyelikle birlikte; yerli güç aktarma ekipmanları imalatçıları Avrupalı imalatçılarla bir araya gelecek, son gelişmeleri yakından takip edebilecek, firmalar arası iletişim ve işbirlikleri sağlanarak, Türk firmaların Avrupa pazarında gücünü ve ihracatını artırmasına katkı sağlanacak.”Goos: “Yeni eğitim sistemlerine ihtiyaç duyulacak”
European Drive Technology 2018 Konferansı’nda, ‘Dijitalleşme Güç Aktarma Sektörünü Nasıl Etkileyecek?’ ana teması ile sunum ve konuşmalar yapılırken; konferansta konuşan Eurotrans Başkanı Eric Goos, “Dijitalleşme ile katmanlı imalat ve robot teknolojileri benzeri teknolojiler sadece imalatımızı değil, kurumsal yapılarımızı da değiştirecek ve bu kapsamda, muhtemelen yeni eğitim sistemlerine ihtiyaç duyacağız” dedi.

Sirman: “İdeal bir forum”
Avrupa’daki endüstrinin, yenilikçi ve uzun vadeli bakış açısıyla daha da büyüyeceğini dile getiren Eurotrans Başkan Vekili Ekrem Sirman ise, “Avrupa Güç Aktarma Teknolojisi Konferansı, uluslararası ortamda gelecekteki eğilimleri tartışmak için ideal bir forum” diyerek sözlerini noktaladı.