Lamiera Fuarı Milano’da büyüyor

Uzun yıllar Bolonya’da sahne alan ve 2017 itibariyle Milano’da düzenlenmeye başlayan metal şekillendirme teknolojilerinin ve özelde sac metal şekillendirme takım tezgahlarının fuarı Lamiera’nın 2019 buluşması için kapsamlı bir hazırlık yapılıyor.

A+ A-

Yalçın GÜR

Organizatör tarafından paylaşılan bilgiye göre, metal şekillendirme teknolojilerinin ve özelde sac metal şekillendirme takım tezgahlarının iki yılda bir Milano’da fieramilano Rho fuar alanında düzenlenen önemli uluslararası fuarı Lamiera’ya katılımcı talebi artıyor. Etkinlik, bu yıl 15-18 Mayıs tarihleri arasında sahne alacak. Aralık ayında yapılan açıklamaya göre, 283 firmanın katılımını teyit ettiği ve bu sayının artacağı bilgisi fuar organizatörü tarafından paylaşılmıştı ve şunlara dikkat çekilmişti: “Bugüne kadar kesinleşen fuar alanı rezervasyonu 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı. Bu miktarın bir başka özelliği ise, 2016 yılında Bolonya’da gerçekleştirilen fuarın sergi alanına denk geliyor olması. Lamiera’nın Bolonya’daki final yılı referans alınıyor; çünkü etkinlik o yıldan sonra Milano şehrinin ve fuar altyapısının Lamiera’yı daha da büyüteceği düşüncesiyle Milano’ya taşınmıştı.
Organizasyon yetkilileri, özel bir bilgiye vurgu yapıyorlar: “Başvurularını yapan doğrudan katılımcıların yüzde 20’sini etkinliğe ilk defa katılanlar oluşturuyor. Gözlem ve deneyimlerimiz sonucunda, bu katılımcıların sonraki yıllarda daimi katılımcılar haline geldiğini görüyoruz.”
Organizatörler, Lamiera’nın geçmiş etkinlikleri ile ilgili şu bilgileri paylaştılar: “2017’deki etkinlikte katılımcı firma sayısı 480’di. Sergileme yapılan 40 bin metrekarelik fuar alanı 2016’ya göre yüzde 25 fazlaydı. Kayıtlı ziyaretçi sayısı 23 bin 579 olurken; bir önceki yılın fuarına göre yüzde 15 daha fazla olarak gerçekleşti.”

“Fuarın 2017 performansı da çok olumluydu”
Fuarın Direktörü Alfredo Mariotti, amaç ve beklentilerinin 2017’de elde edilen sonucu daha da ileriye taşıyacak şekilde fuarı geliştirmek ve genişletmek olduğunu belirterek, “Etkinliğin 2017 performansı da çok olumluydu. İsteğimizi gerçekleştirmek için geleneksel sektörler üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz; çünkü onlar fuarın özünü oluşturuyorlar ve çok iyi organize olmuş durumdalar. Takım tezgahlarına olan iç talebin (İtalya’daki talebin) yüksek performansla rekor kırmış olması ve 2019’da da aynı başarının yakalanacağına dair kuvvetli kanıtlar, bu sektörlerin organizasyonlarını daha iyi boyutlara taşımasında etkili oluyor” dedi.
Lamiera, sac metal işleme teknolojilerini merkezine alan bir fuar olarak İtalya ve dışından hem katılımcı, hem de ziyaretçi çeken bir etkinlik olarak özel bir konuma sahip. Bunda yeniliklerin sergilenmesinin payı oldukça fazla.
Mariotti, bunu şöyle açıklıyor: “Geleneksel sektörler yanında yeni inovasyon alanları üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Robotik, IoT ve danışmanlık alanlarının imalat tesislerinde kuvvetli etkisi var ve bu etki giderek artıyor. Bu nedenle, söz konusu yenilikçi alanlara odaklanmış durumdayız.”

Yeni teknolojiler geleneksel olanlarla bütünleşiyor
Lamiera, imalat sanayiindeki genişleyen dönüşüme paralel olarak entegre fabrikalar için teknolojilerin sunulduğu ve uluslararası düzeyde tek başına olan makinalardan kompleks sistemlere kadar en iyi ürünlerin sergilendiği bir fuar alanı olmanın yanı sıra, otomasyon sistemlerinin, robotik dünyanın ürünlerinin (Robot Planet), dijital dünya ile bağlantılı teknolojilerin (Fabbricafutura) ve danışmanlığın (Box Consulting) birlikte yer aldığı ortamlar ile bütünleşecek. Sac metal işleme, tüpler, kesitler, tel ve metal yapı işleri, presler, kalıplar, kaynak, yüzey işleme, teknik alt yükleniciler ve bağlantı elemanları vb. konularla ilgili makinalar, sistemler ve ekipmanlar sergi alanında yer alacak geleneksel teknolojiler olarak belirtiliyor. İlave olarak; robotlar, otomasyon sistemleri, kolaylaştırıcı teknolojiler ve danışmanlık ile ilgili stantların da fuar alanında yer alacağı kaydediliyor.
Mariotti, fuarın bu kadar çok ürün seçim şansı sunmasının Lamiera’nın 2019 yılı etkinliği için seçilen sloganı olan ‘fikirlerin şekilleneceği yer’ ifadesini bir başka şekilde açıkladığını belirtiyor. Etkinliğin UCIMU-Sistemi Per Produrre tarafından tanıtımının yapıldığını ve CEU-Centro Esposizioni UCIMU tarafından organize edildiğini aktaran Mariotti, Lamiera’nın ticari gösteriyi birçok derinliği olan girişim ve eğlenceli ortam ile birleştireceğini dile getirdi.