Lamiera Fuarı Milano’da başarıyla gerçekleşti

Sac işleme makina ve teknolojilerinin taraflarını Milano’da buluşturan Lamiera’ya katılan Türk firmaları, etkinlikte dikkat çeken stantlar arasında yer aldı. Leonardo da Vinci’nin 500. yıl anma etkinliklerine Lamiera da katıldı.

A+ A-

Yalçın GÜR

Yaz ayları yaklaşıyor. Biz ay başında uzunca sürecek bir bayram tatili nedeniyle yaz tatiline hızlı bir giriş yapacağız. ‘Tatil’ kelimesini ben daha çok iş yaşamında etkinlikler açısından öne çıkardım. Genelde temmuz ve ağustos ayları, etkinliklerin az sayıda olduğu ve özel etkinlik dışında yoğun geçmediği bir dönem. Ancak bu kez Düsseldorf, haziran ayının son haftasında döküm-metalurji dünyasını buluşturacak dört fuarı kapsayan GMTN olarak bilinen önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Katılımcıların yüzde 29’u İtalya dışından
Mayıs ayında önemli yurt içi ve yurt dışı etkinlikler yer aldı. Bunlardan bir tanesi Milano’da düzenlenen sac (sheet metal) işleme makina ve teknolojilerinin taraflarını buluşturan Lamiera Fuarı’ydı. Sac metal işleme (kesme, şekillendirme vb.) alanında takım tezgahlarına ve teknolojilerine vakfedilmiş İtalya’nın önemli bir uluslararası ihtisas fuar markası olarak bilinen Lamiera, dikkatle takip edilen bir etkinlik olarak ajandalarda yerini alıyor. İtalya’nın çok önemli bir makina üreticisi, ihracatçısı ve aynı zamanda tüketicisi (kullanıcısı) olduğu göz önünde bulundurulduğunda, doğal olarak İtalya’daki fuarların uluslararası niteliği hemen anlaşılıyor ve kabul görüyor. Hem İtalyan makinacıları, hem de İtalya dışından gelen makinacılar, bir yandan İtalya pazarına ulaşma, diğer bir yandan da dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilere (potansiyel profesyonel alıcılara) ulaşma olanağı buluyorlar. Lamiera da bu açılardan çok önemli bir konuma sahip.
Fuarın katılımcılarının yüzde 29’unun İtalya dışından gelen yabancı firmalardan oluşması ve fuara İtalya dâhil 28 ülkeden katılım gerçekleşmesi, etkinliğin uluslararası özelliğinin ve gücünün kanıtı. Lamiera’ya katılan 28 ülke ise alfabetik olarak şöyle sıralanıyor: ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Macaristan, Monako, Polonya, Portekiz, Romanya, Tayvan ve Türkiye.

Türk firmaları dikkat çekti
Lamiera Fuarı’nı, Türkiye’den İtalyan Ticaret Ajansı tarafından davet edilen delegasyonda yer alan iki metal işleme profesyoneli ile birlikte ziyaret ettim. Lamiera, Türkiye’den çok sayıda katılımcının yer aldığı steel (çelik) fuarı ile aynı zamanda farklı hollerde gerçekleşince ciddi bir sinerji oluştuğu gözlendi. Lamiera’ya katılan Türk firmaları Baykal, Cematek, Durmazlar ve Ermaksan (alfabetik sırayla) fuarda dikkat çeken stantlar arasındaydı. Çok sayıda Türk firmasının, stantlarda adları ile olmasa da tezgahlar üzerindeki marka ve logolarıyla etkinlikte yer aldığını gözledim (Hilalsan vb.). Fuar, 514 katılımcısıyla bir önceki etkinliğe (2017) göre katılımcı sayısı açısından yüzde 6 artış göstererek ciddi bir başarıya imza attı. Kapsanan fuar alanı bir öncekine göre yüzde 25’lik artışla 50 bin metrekarenin üzerindeydi. Milano fuar alanının son derece organize alanında yer alan büyük hollerden üçü (bir öncekine göre 1 hol artış) Lamiera’ya ayrılmıştı. Endüstri 4.0 kapsamında makinaların ve üretim hatlarının dijitalleşmesini içeren ürün ve hizmet çeşitliliği, fuarı çeşitlilik ve entegre katma değer zinciri açısından dikkat çeken bir etkinliğe dönüştürmüş.

Leonardo da Vinci her yerdeydi
Lamiera, Milano ve İtalya’dan söz edince mekanik-mühendislik alanında kalıcı izler bırakan, Milano’da yaşayarak sanatıyla şehirde kalıcı eserler bırakan İtalya’nın dünyaca ünlü prestijli ataları Leonardo da Vinci’nin 500. yıl anma etkinliklerine elbette Lamiera da katıldı. Fuar, bu özel yıldönümü nedeniyle Leonardo da Vinci’yi onurlandırmak amacıyla özel bir gösteri düzenledi: ‘Italians like us, excellence becomes identity-İtalyanlar bizi seviyor-mükemmellik kimliğimizdir’ gösterisi, “bunda Leonardo da Vinci’nin yeri çok önemlidir” denilerek fuarda yerini aldı. Ayrıca, Leonardo da Vinci’nin şehirde farklı yerlerde yer alan eserlerini görmeleri için delegeler için turlar da düzenlendi.