Kurulum sürelerini kısaltmak

KM markalı hızlı değiştirilebilen takımlar, daha kısa kurulum süreleri, çok daha iyi esneklik, yüksek seviye makina kullanım oranı ve endüstrinin giderek daha da zorlayıcı hale gelen ihtiyaçlarını karşılama becerisi sunuyor.

A+ A-

Kennametal

Kennametal'in KM™ markalı hızlı değiştirilebilen takımları, makina atölyelerini 30 yılı aşkın bir süredir daha da verimli hale getirmeye devam ediyor. Binlerce müşterinin de onaylayacağı üzere KM; daha kısa kurulum süreleri, çok daha iyi esneklik, yüksek seviye makina kullanım oranı ve endüstrinin giderek daha da zorlayıcı hale gelen ihtiyaçlarını karşılama becerisi sunuyor. İşte bu atölyelerden bir tanesi de Anthony Machine Inc. San Antonio´da yer alan bu atölye, 1946 yılından bu yana; petrol ve gaz, maden ve güç üretiminin de aralarında yer aldığı pek çok endüstriye hizmet veriyor. Sahip olduğu böylesine hassas işleme deneyimi sayesinde, San Antoniolu atölyenin neredeyse üstesinden gelemeyeceği iş yok. Fakat şirket CNC makina üreticisi DMG Mori'den bir çift NLX 3000 1250 evrensel torna aldıktan sonra (bu şirketin sahip olduğu ilk Y-eksenli torna takımıydı), Anthony´nin üretim ekibi bu yeni yatırımlarından tam anlamıyla faydalanma noktasında zorluk çekti.

Davis: "Kolay ve uygun maliyetli"
Son 10 yıldır olduğu gibi yine onların yanında olan Kennametal'in Kıdemli Satış Mühendisi Mark Davis, Anthony'e kurulum sürelerini azaltmanın ve yeni makinalarının potansiyelini en üst seviyeye çıkarmanın en iyi yolunun; onları Tarete uyarlanmış sıkma birimleri (TACU) ve KM hızlı değiştirilebilen takım tutucuları ile donatmak olacağını söyledi. Davis, "TACU sistemi KM32'den KM63'e kadar her şeyi destekliyor. Hem statik, hem de tahrikli takımlar için bloklar sunuyoruz ve Okuma, Haas, Mazak, Doosan ve tabii ki DMG Mori gibi neredeyse başlıca tüm makina takımlarının tornalarını donatabiliyoruz. Çok daha fazlası da online olarak sürekli sunulacak. Bu; müşterilerimizin 80'den fazla CNC tornalama merkezini hızlı, esnek ve doğru bir hızlı değiştirilebilen takım tutucu sistemiyle donatmalarını kolay ve uygun maliyetli hale getiriyor" diye konuştu.Goller: "Kolay bir karardı"
TACU ve KM´yi yeni makinalara adapte etmenin kolay bir karar olduğunu aktaran Anthony Machine Üretim Teknolojisi Uzmanı Daniel Goller de, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Yıllar boyunca, kendi CNC tornalarımızdaki derin delik delme ve diğer işleme operasyonlarımız için çok sayıda KM-donanımlı özel takım tutucuları kullanmıştık. Kennametal'i aynı zamanda, mevcut takım pozisyonlarının getirdiği kısıtlamaların üstesinden gelmek adına atölyemizin birkaç manuel torna tezgahında da kullanıyoruz. Birkaç sefer de yeni iş aldık. Çünkü, KM diğerlerinin geleneksel işleme ile sunamadığı toleransları ve yüzey yapısını sunabiliyordu."

Saleh: "Hem daha hızlı, hem de daha hassas"
Farklılıkların dikkat çekici olduğunu ifade eden Anthony'nin Operasyon Müdürü Mohsen Saleh ise, çoğu makinada standart olarak gelen geleneksel kama ve vida şekilli bloklarla kıyaslandığında, KM donanımlı TACU birimlerinin hem daha hızlı, hem de daha hassas olduğunu vurguladı. Saleh, "Rutin olarak 0.0005" (0.013 mm) toleranslarına ulaşıyoruz ve bana söylenene göre, parça boyutu bir sıkıştırmadan diğerine değişmiyor. Taret daha az kalabalık, her şeye ulaşılması kolay ve diğer saplı takımlarınız ve vida-seti tipi delik delme baralarında ortaya çıkan çatırtı ve sapma ile karşılaşmıyorsunuz" dedi.

"Alanında endüstri standardı haline geldi"
"Anthony'nin TACU ile olan deneyimi bizim ondan tam olarak beklediğimiz şeydi" diyen Kennametal'in Kıdemli Satış Mühendisi Mark Davis, şöyle devam etti: "Platformun genişliği, hassaslığı ve özellikle de esnekliği göz önünde bulundurulduğunda, çok kısa bir süre içerisinde hızlı değiştirilebilen takım alanında endüstri standardı haline geldi."
İlk CNC makinalarını 1986 yılında aldıklarını açıklayan Anthony firmasının Operasyon Müdürü Mohsen Saleh, "O zamanlar çok bilinen rekabetçi bir marka kullanıyorduk. Sonra Kennametal çıkageldi. Bizi ilk olarak etkileyen şey ise onların servis odaklı yaklaşımıydı. Gelip uygulamalarda bizimle birlikte çalışmaya hep istekli oldular. Ürünlerinin kalitesiyle birlikte onların bizim tercih ettiğimiz takım tedarikçisi olmalarının sebebi de bu. Her zaman daha küçük ve düşük maliyetli atölyelerle rekabet halindeyiz. Ve bu ortamda, yeni işler kazanmak için gelişmiş takım ve makina takımları teknolojilerini benimsemek durumundayız. Bizi üstün kılan bu. Ve Kennametal de bunun büyük bir parçası" diyerek sözlerini noktaladı.