Konuk Isı, soğutma kulesi üretimine başladı

Konuk Isı, daha önceki dönemde müşteri talepleri doğrultusunda üretimini gerçekleştirdiği soğutma kulelerini 2017 itibariyle ürün gamına ekledi. Firma, 2018 yılında da yeni ürünler geliştirerek sektöre değer katmayı hedefliyor.

A+ A-

Murat KÜÇÜK/İSTANBUL

Demir-çelik, petro-kimya, enerji, gıda, ilaç ve iklimlendirme gibi sektörlere her türlü ısı değiştiricisini sunan Konuk Isı, 2017 yılında ürün gamına soğutma kulelerini de ekledi.
Müşterilerinden gelen talep doğrultusunda söz konusu alana girdiklerini belirten Konuk Isı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Konuk, inşâi, hibrit, kapalı ve açık tipte olmak üzere dört çeşit üretim yaptıklarını söyledi.
Şirketin en önemli ürünlerinden Koneko Ekonomizer hakkında da bilgi veren Mustafa Konuk, şöyle konuştu: “Koneko Ekonomizer; baca gazlarının atık ısısından yararlanarak, buhar kazanları, kızgın yağ kazanları, sıcak ve kızgın su kazanlarında sistem geri dönüş akışkanının ısıtılmasında kullanılarak yakıt tasarrufu sağlayan ve kazan verimliliğini arttıran sistemlerdir. Ekonomizerlerde baca gazı sıcaklığının işletme şartlarına düşürülmesi halinde, yüzde 5 ilâ 10 arasında verim artışı mümkün.”

“Turbofin boru TPE tarafından tescillendi”
Ar-Ge departmanı tarafından geliştirilen Turbofin boruların, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendiğini ifade eden Konuk, “Turbofin borular, iyileştirilmiş ısı transfer özelliklerine sahip kendinden türbülatörlü ve kendinden finli (kanatlı) alüminyum çekme borudur. Geliştirilmiş ısı transferi boyunca helisel bir akış oluşturan boru içindeki türbülatör ve bir burkulma açısıyla boru çevresinde oluşturulan dalgalı kanat yapısı sayesinde elde edilir. Bu ürün, özellikle atık baca gazı reküperatörlerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kapsamlı bir çalışmanın sonucunda geliştirdiğimiz yüksek performansa sahip kendinden kanatlı ve türbülatörlü serpantin tasarımımız, CFD ortamında ve fabrikamızda bulunan test düzeneğinde kalitesini ispatlamıştır. Termal ve mekanik tasarımları Konuk Isı tarafından gerçekleştirilen kontakt buhar kondenseriyle, atık buhardan kazanılan enerji, re-enjeksiyon suyuna aktarılarak yaklaşık 1,5 MW bir enerji kazanımı sağlanabiliyor. Patenti alınan bu ürün, jeotermal bir tesiste devreye alındı” diye konuştu.

“İlk yatırım maliyetleri düşüyor”
Hava soğutmalı ısı değiştiricilerinde, en uygun malzeme ve tasarıma sahip yüksek performanslı kanatlı borularla daha verimli ısı değişimi sağladıklarının altını çizen Mustafa Konuk, şunları aktardı: “Bu sayede, ilk yatırım maliyetleri düşmekte ve işletme maliyetleri azalmaktadır. Zorlayıcı koşullar altında dâhi üst düzey ürün güvenilirliğini sağlarken, her iki avantaj da elde edilebilir. Alüminyum kanatlı borulu serpantinler; dikkate değer ölçüde hafif, kirlenmeye karşı duyarsız ve kolay temizlenirler. Diğer yandan, galvanizli çelik borular sayesinde 30 yıla kadar ürün ömrü uzatılır. Dolu fırtınası gibi şiddetli mekaniksel etkilere karşı oldukça dirençlidir. Alüminyum kullanımı sayesinde, korozyona karşı en iyi koruma sağlanır. Hava soğutmalı kanatlı borulu serpantinler, temel olarak farklı ve bazen de son derece zor ortam koşullarında kullanılır. Bu zorlu şartlar ve müşteri istekleri dikkate alınarak ürünlerin tasarımları yapılmaktadır.”
ASME U&S STAMP belgesini alarak, üretimlerini dünya standartlarına taşıdıklarını ifade eden Konuk, 2018 yılı içerinde kendi üretimleri olan soğutma kulelerinde CTI ve Eurovent sertifikasını alacaklarını dile getirdi. Konuk, sözlerini şöyle noktaladı: “Kontherm firmamızın üretmiş olduğu kondenser ve evaparatörlerde de, yine Eurovent sertifikasını belgelerimiz arasına katmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.