Kocabey Makina ihracat ağını genişletecek

2 bin 500 metrekarelik alanda 50 kişilik uzman kadrosu ve geniş tezgah kapasitesiyle faaliyetlerini sürdüren Kocabey Makina, ürettiği makinaları geliştirmek için de Ar-Ge birimiyle çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

A+ A-

ADANA/DÜNYA

Adana'nın merkez Sarıçam ilçesindeki Suluca beldesinde 1994 yılından beri üretim yapan Kocabey Makina, yurtdışında yeni pazar arayışlarına hız verdi.
2 bin 500 metrekarelik alanda 50 kişilik uzman kadroları ve geniş tezgah kapasiteleriyle hizmet verdiklerini ifade eden Kocabey Makina firmasının sahibi Cumali Kocabey, “Tel kesme makinaları üretimi, sanayi kuruluşlarının yedek parça ihtiyaçlarının karşılanması, petrol sondaj ekipmanları ve demir çelik endüstrisi gibi sektörleri kapsayan geniş bir alanda faaliyet gösteriyoruz” dedi.
Ürünlerini iç pazarın yanında yurtdışına da pazarladıklarını kaydeden Kocabey, şu bilgileri verdi: “Almanya, Kuveyt, Cezayir, İsrail, Irak, Tunus, Lübnan ve Ürdün'e çelik hasır makinaları, Almanya'ya ayrıca yedek parça ürünleri ihraç ediyoruz. Bu ülkelerin hepsinde, teknik servisimizle makinayı çalışır halde firmalara teslim ettik. Türkiye'nin birçok şehrinde de çelik hasır makinalarımız mevcut ve yine ülke içerisinde her yere yedek parça sevkiyatı yapabiliyoruz.”

“Ar-Ge birimine de sahibiz”
Üretim tesislerinde 50 kişiyi istihdam ettiklerini dile getiren Kocabey, "Bölgede bulunan firmalardan farklı olarak makina parkurumuzda; CNC 5 eksen, CNC dik torna, CNC CY eksen ve lazer yazı makinamız mevcut. Tel kesme makinalarımıza sürekli yenilik getirmek için Ar-Ge birimimiz de bulunuyor” diye konuştu.
Uzun vadeli hedefleri arasında, istihdamı artırmak ve firmalara yerli üretim alışkanlığını kazandırmak olduğunu söyleyen Kocabey, şunları aktardı: "Bugün halen çok miktarda döviz Türkiye'den yurtdışına çıkıyor. İmalatını gerçekleştirdiğimiz makinalar ve yedek parçalarla bunun önüne geçerek, yerli üretimi ve beraberinde istihdamı artırmak istiyoruz.”

“Savunma sanayiinde önemli gelişmeler yaşanıyor”
Savunma sanayiinde de önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Cumali Kocabey, söz konusu alanda yerli üretimin teşvik edildiğini vurguladı. Kocabey, sözlerine şöyle devam etti: “Bununla ilgili olarak, SMM yedek parçaları bilgisayar ortamında ölçebilen bir makina almak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca, daha fazla tel kesme makinası pazarlamak ve savunma sanayiinde belirli bir konum yakalayabilmek için de çalışmalar yürütüyoruz.”
Yurtdışı pazarlarda daha çok yer alabilmek için gerçekleştirdikleri çalışmalara da değinen Kocabey, "Almanya'nın Düsseldorf kentinde her iki yılda bir yapılan Wire & Tube Fuarı’na sürekli katılıyoruz. Yeni yapılanmaya başlamış olan ülkeler de pazar alanımıza giriyor. Bu ülkelere yönelik olarak, fuar ziyaretleri ve katılımları gerçekleştiriyoruz" dedi.

“Son teknolojiye sahip ürünler kullanıyoruz”
Son teknoloji ürünü CNC makinaları kullandıklarını vurgulayan Cumali Kocabey, sözlerini şöyle tamamladı: "Makinalarımızı ve yedek parçaları üretirken kalitemizden ödün vermiyoruz. Makinalarımızda tasarım ve çalışma iyileştirmeleri yapmak için Ar-Ge birimimiz mevcut. Önceki senelerde KOSGEB ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile Ar-Ge çalışmalarımız oldu ve bu çalışmaları tamamladık. Son olarak 2016 yılında, TÜBİTAK ile beraber yürüttüğümüz çelik hasır punta kaynak makinamızın dosyasını bu kuruma teslim ettik ve dosyamız onaylandı."