Koç: "Avrupa'da satış ofisi açacağız"

Pazarlama, tasarım, üretim, imalat, otomasyon, programlama ve montaj gibi birimlere sahip olan Mekem Makina, Erciyes Teknopark'ta da ‘Mekem Ar-Ge’ adıyla bir yazılım şirketine sahip.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Projeye göre özel tasarımlar yapan Mekem Makina, söz konusu tasarımlar sonucunda; gripperlar, fikstürler, kalıplar, konveyörler ve işe özgün özel makinalar imal ediyor. Ürettiği makinaların otomasyon ve kontrolcülerini de yapan şirket, ürünleri robotik sistemlere entegre ediyor. Pazarlama, tasarım, üretim, imalat, otomasyon, programlama ve montaj gibi birimlere sahip olan firma, Erciyes Teknopark'ta ise ‘Mekem Ar-Ge’ adıyla bir yazılım şirketine de sahip. Kuruluş, gelecek dönemde İstanbul ve Avrupa'da satış ofisi açmayı planlıyor.
Mekem Makina Yönetim Kurulu Üyesi ve Makina Mühendisi Mehmet Koç, “Müşterilerimize; özel makina tasarımından imalatına, otomasyonundan robotik programlamasına, sistem güvenliğinden veri kontrolüne, servisinden bakımına, proje öncesinden sonrasına kadar her aşamada hizmet veriyoruz. 8’i mühendis olmak üzere 17 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Kendi kendimize yetmeyi ve dışardaki tedarikçiler sebebiyle işlerimizi geciktirmemeyi önemsiyoruz. Bunun için birçok makina yatırımında bulunduk ve makina parkurumuzu genişlettik. Böylece, tedarikçiden gelecek yarı mâmulleri beklemiyoruz. Bu durum da, üretim ve teslim sürelerimizde bize avantaj sağlıyor. Ayrıca, üretilen tüm mâmul ve yarı mâmulün imalat aşamasında bulunarak üretim sürecine de hâkim olabiliyoruz” dedi.
Türkiye pazarında robotik sistemler ve endüstriyel otomasyon alanında öncü firmalar arasına girmeyi hedeflediklerini kaydeden Koç, şöyle konuştu: “İş gücümüzü ve makina parkurumuzu güçlendirerek üretim kapasitemizi artırmak istiyoruz. Yerli otomobil üretim hattı ve savunma sanayii projelerinde bulunmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.”

“İhracatın ciromuzdaki payını artırmayı hedefliyoruz”
Almanya, Macaristan, Rusya ve Yunanistan gibi ülkelere ihracat yaptıklarının ifade eden Koç, ihracat rakamları ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Bu sene ihracatın ciromuzdaki payını yüzde 70-80'lere çıkarmayı hedefliyoruz. Bu konuda 2018 yılında önemli adımlar attık. Dünyaca ünlü bir marka olan ve ağaç işleme endüstrisi ile ahşap işleme fabrikaları için üretim yapan Alman Homag ile işbirliği protokolü imzaladık. 6 bin 400 çalışana ve 100'den fazla ülkeye satış yapan bir bayi ağına sahip olan söz konusu şirket, tüm dünyada ağaç işleme makinaları imalatı alanında üretilen makinaların yüzde 30’u gibi büyük bir pazar payının sahibi.”“2018 bizim için atılım yılı oldu”
2018 yılının kendileri için atılım yılı olduğunu vurgulayan Mehmet Koç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu dönemde, ülkemizdeki ekonomik daralmaya rağmen ciddi oranda ciromuzu artırdık ve özel anlaşmalara imza attık. Yurtiçi ve yurtdışı global makina üreticileri ile çözüm ortağı olarak çalışmaya başladık. İhracata ağırlık vererek, katma değeri yüksek ürünler ürettik. Ülkemiz adına makina ithal etmek yerine ihraç eden konuma gelmek için önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu açıdan, kurlarda yaşanan dalgalanmaya ve ekonomideki daralmaya rağmen 2018 bizim için krizi fırsata çevirdiğimiz bir yıl oldu. 2018’de yaptığımız anlaşmaların geri dönüşlerini bu yıl daha iyi alacağımıza inanıyorum. Ayrıca bu sene, Endüstri 4.0 alanında yaptığımız yazılımlarla ve mobil arayüz uygulamaları ile de öne çıkmayı planlıyoruz.”

“Yurtdışında birçok eğitime katıldık”
‘Koç Mühendislik-Mehmet Koç’ adıyla 2005 yılında şahıs firması olarak kurulup, 2007’de ise ‘Mekem Makina’ ismiyle limited şirketi olduklarının bilgisini paylaşan Koç, Alman Kuka firmasıyla işbirliği yaparak, endüstriyel otomasyon ve robotik sistemlere de adım attıklarını ifade etti.
2009'a kadar sektörü tanımak için yurtiçi ve yurtdışında birçok eğitime ve robotik sistem kurulumlarına katıldıklarını aktaran Mehmet Koç, 2009 yılında 100 metrekarelik bir atölyede otomasyon ve robot satışının yanı sıra, makina imalatı konusunda da adım attıklarını söyledi. Koç, “Yaptığımız güzel işler ve imza attığımız özel projeler sayesinde, 2011 yılında Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde bin metrekarelik bir fabrikaya taşındık. Yatırımlarımıza devam ederek makina parkurumuzu geliştirmenin yanında, 2016’da organize sanayi bölgesinde aldığımız arsamızdaki inşaatı 1 yıl içinde tamamlayarak, 2017 yılında tesisimize taşındık. Her geçen gün güçlenen ekibimizle, makina parkurumuzla ve çok kıymet verdiğimiz sektördeki tecrübemizle; müşterilerimize, ülkemize, kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler üreterek hizmet veriyoruz” diye konuştu.
Mekem Makina Otomasyon Müh. Elkt. Teks. Doğalgaz Ltd. Şti.’nin, resmi sistem partneri olduğu Kuka’nın sektörde edindiği tecrübeleri ve bilgi birikimini müşterileri ile paylaştığını anlatan Koç, şunları aktırdı: “Dünyada kendi sektörlerindeki rakiplerinin neler yaptığından haberdar olmasını sağlayan firma; taş işlemeden gıdaya, otomotiv yan sanayiinden metal sektörüne, dökümden talaşlı imalata, mobilya işleme makinalarından paketleme ve paletleme sistemlerine kadar birçok sektörde faaliyet gösteriyor.”

“Türkiye pazarı yükselme eğiliminde”
Sektördeki rakiplerinden önde olduklarını öne süren Mehmet Koç, her müşteriye özel çözümler sundukları ve anahtar teslim sistemler kurdukları için daha çok tercih edildiklerini dile getirdi. Kurulacak sistemin gerektirdiği tüm işleri kendi bünyelerinde hallederek rakiplerinden bir adım öne çıktıklarını ifade eden Koç, “İşlerimizi zamanında ve doğru olarak teslim ediyoruz. Kaliteli ürün kullandığımız için arızalar da çok nadir oluyor. Robot servis ve satış sonrası hizmetleri de kendi bünyemizde verdiğimiz için arızalara hızlı müdahale edebiliyoruz” açıklamasını yaptı.
Sektörde yaşanan başlıca sorunlar hakkında da görüşlerini açıklayan Koç, kâlifiye eleman bulmak konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Koç, “Mühendislik fakültelerinden daha nitelikli öğrencilerin yetişmesi gerekiyor” diye konuştu.
Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ve küresel ekonomik savaşların da sektörü olumsuz etkilediğini aktaran Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye pazarı dinamik ve yükselme eğiliminde. Pazardaki aktörler konjonktüre göre çok çabuk şekil alarak tepki verebiliyor. Bu yapı ile içinde bulunduğumuz küresel ekonomik savaşlarda dâhi ayakta durabiliyoruz. Birçok genç yatırımcı ve firma, yalnız yurtiçinde değil yurtdışında da güzel işlere imza atıyor. Potansiyeli olan genç bir iş gücümüz var. Bu da bizi çoğu Avrupa ülkesinden bir adım ileri taşıyor. Tüm bu olumlu etkenlerin yanı sıra; tükettiğinden fazlasını üreten bir toplum olmayı da başarırsak çok daha iyi seviyelere geleceğimize inanıyorum.”