KOBİ’lerin yüzde 81’i dijital dönüşüme hazır değil

'KOBİ’lerde Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Kullanım Alışkanlıkları Araştırması’na göre, KOBİ’ler yerel veri merkezleri ile çalışmayı tercih ederken; yüzde 81’i de dijital dönüşüme henüz hazır olmadığını düşünüyor.

A+ A-

Veri merkezi Radore’nin KOBİ’lerin ihtiyaçlarını belirlemek üzere Akademetre ile yaptığı ‘KOBİ’lerde Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Kullanım Alışkanlıkları Araştırması’na göre, KOBİ’ler yerel veri merkezleri ile çalışmayı tercih ederken; yüzde 81’i de dijital dönüşüme henüz hazır olmadığını düşünüyor. Söz konusu durumun en büyük nedenleri arasında ise, alışılan sistemi devam ettirme isteği ve mali nedenler geliyor. Daha az çalışan sayısına sahip şirketlerde ise, dijital dönüşüme hazır olma durumu artıyor. Dolayısıyla, büyüme hedefi ile dijital dönüşüm paralellik gösteriyor.
Araştırmanın sonuçları Türkiye’nin beş büyük ili İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nde 250’ye kadar çalışanı bulunan 125 KOBİ ile yüz yüze yapılan anket sonuçlarına dayanıyor. Anket sonuçlarına göre, KOBİ’lerin yüzde 80’i teknolojik altyapı hizmeti alma konusunda yerel şirketleri tercih ediyor. Söz konusu tercihin ardındaki beş önemli sebep ise şu şekilde sıralanıyor:
- Ülkeye katkı sağlaması
- Kolay iletişim kurulması ve ana dilde teknik destek imkânı
- Yönetilen hizmetler alınabilmesi, fiziksel olarak erişim ve denetleme
- Güvenilir hizmet ve üst düzey veri güvenliği sağlaması

Abalı: “Yerel veri merkezlerini tercih ediyorlar”
Türkiye’deki birçok işletmenin yerel veri merkezlerini tercih ettiğini belirten Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Dijitalleşme süreçlerini ağırdan alan şirketler genellikle alıştıkları düzeni devam ettirme eğilimindeler. Öbür yandan, yerel veri merkezlerinin sunduğu avantajlar; dijitalleşmeyi çok daha yaygın hale getirmenin yanında, 5G gibi yeni iletişim teknolojilerinin nimetlerinden faydalanılmasını da mümkün kılıyor. Dolayısıyla, güvenilir bir BT altyapısı tercih eden, verilerine her zaman ulaşmak isteyen ve herhangi bir gecikme yaşamak istemeyen işletmeler, yerel veri merkezlerinden hizmet almayı tercih ediyorlar” dedi.Baysan: “Harekete geçmenin tam zamanı”
Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Acmena Technology Kurucu Ortağı Suat Baysan ise, “Önümüzdeki 10 yıl sayısal değişim ve dönüşümün yaşantımızı nasıl etkilediğine şahit olacağız. Devam etmekte olan hiç bir alışkanlık eskisi gibi olmayacak. Teknolojide evrim ile güncellenen ürünler yerine tamamen farklı sistemler ile tanıştırmak zorunda kalacağız. Farklılığı tetikleyen tasarımların bulundurulacakları mekanlar ise veri merkezleri olacak. Paylaşıma açık XaaS ile birlikte buluttan sağlanan hizmetler sayesinde, büyük işletmelerden küçüklere ve bireylere kadar; daha etkin ve verimli çalışma, yaşam ortamı düşük maliyet, anında erişim ve güvenlik ile birlikte sunulmuş olacak. Veri merkezlerinin değişimin çekirdeğinde bulunacağı yeni dönem için şimdiden harekete geçmenin tam zamanı” şeklinde konuştu.

Çiğdemli: “Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz”
Radore’nin de iş ortakları arasında bulunan ve dijital dönüşümün en önemli kollarından olan e-ticaret alanında yazılım, hizmet ve altyapı sağlayan Ticimax’in CEO’su Cenk Çiğdemli de, şunları söyledi: “Ticimax olarak, şirketlerin satışlarını internete taşımaları için büyük Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. e-ticaret ve e-ihracat ile ürünlerini dünyaya satmaları için gerekli tüm altyapıları onlara sağlıyoruz. Neredeyse Türkiye’nin yüzde 25’inin e-ticaret ve e-ihracat altyapısını biz sunuyoruz. Bunu; ekonomik, kolay, hızlı ve güvenli şekilde yapabilmeleri için altyapımızı ve kendimizi her gün geliştiriyoruz. Aynı zamanda, bu büyük pazarda rakiplerinden geri kalmamaları için şirketlere 7/24 destek ve hizmet veriyoruz. Bu noktada bize destek olan Radore Veri Merkezi'nin payı oldukça büyük. Böylesine büyük bir trafiği Radore ile karşılıyor ve müşterilerimize kesintisiz hizmet veriyoruz. Bunun dışında işletmelerin dijitalleşmesi için, internetten satışın faydalarını bu pastadan bir an önce pay alabilmeleri için de farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. e-ticaret ve e-ticaret eko sisteminde gerekli olan tüm eğitimleri ücretsiz olarak veriyoruz. Bunu sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Tüm Türkiye’de bununla ilgili eğitim ve konferanslar düzenliyoruz.”