KOBİ’lerin yüzde 71’i buluta sıcak bakıyor

Türkiye’deki KOBİ’lerin bulut bilişim kullanımındaki isteği ve farkındalığı her geçen gün artarken; söz konusu kuruluşların yarısından fazlası bulut hizmetlerinde ilk tercihini yerel şirketlerden yana kullanıyor.

A+ A-

Veri merkezi Radore, KOBİ’lerin BT altyapı ihtiyaçlarını ve gerçekleştirdikleri yatırımları masaya yatırıyor. KOBİ’ler, düşük bütçelerle yüksek ilk yatırım maliyeti bulunan donanım yatırımları yerine bulut üzerinden hizmet almaya daha sıcak bakarken, yerel şirketleri tercih ediyorlar.
M2S araştırma şirketinin Türkiye’deki 400 KOBİ üzerinde yaptığı araştırmaya göre, KOBİ’lerin bulut bilişim hizmetlerine olan yargısı değişiyor. Araştırmaya katılan KOBİ’lerin yüzde 71’i, bulut üzerinden herhangi bir çözüm kiralayabileceğini ifade ederken, söz konusu oran 2014 yılında yalnızca yüzde 30 seviyelerindeydi.
Araştırma sonuçlarına göre, KOBİ’lerin yüzde 67’sinin 2017 yılı için ayırdıkları bütçe 50 bin TL’nin altında kalıyor. Bununla birlikte, söz konusu şirketlerin yüzde 67,4’ü bir yıl içerisinde; veri depolama, sanallaştırma, bulut, felaket yönetimi ve yedekleme çözümlerine yatırım yapmayı planlıyor.

Abalı: “Şirketler bilinçlendi”
Türkiye’deki KOBİ’lerin düşük bütçelerle optimum BT hizmetini alabilmelerinin yolunun bulut çözümlerinden geçtiğini belirten Radore Veri Merkezi Genel Müdürü Sadi Abalı, “Son üç yıldaki gelişime bakıldığında, KOBİ’lerin bulut bilişim kullanımı konusunda bilinçlendiği ortaya çıkıyor. Yüksek ilk yatırım maliyetiyle donanım yatırımı yapmak yerine, her zaman güncel ve en ileri teknolojiye bulut bilişim ile ulaşmak mümkün hale geldi” diye konuştu.

KOBİ’ler hizmeti yerel şirketlerden almak istiyor
M2S’in araştırma sonuçlarına göre, KOBİ’lerin yüzde 57’si BT hizmetlerini yerel şirketlerden almayı tercih ediyor. Bu talebi tetikleyen etkenlerin başında; Türkçe konuşabilen bir muhatap bulma, kısa sürede ulaşabilme ve her an destek alabilme gibi ihtiyaçlar yatıyor.
Bulut hizmeti almayı planlayan KOBİ’lerin en fazla talep ettikleri başlıklar ise şu şekilde sıralanıyor:
- Veri yedekleme (yüzde 40,1),
- Sunucu barındırma ve sanallaştırma (yüzde 23,2),
- Felaket kurtarma (yüzde 22,2).